Чехи допомагають Україні не замерзнути під ударами Росії
Принаймні дві чеські громадянські ініціативи після повідомлень про те, що цілеспрямовані російські повітряні удари б’ють по цивільній інфраструктурі в Україні, в першу чергу в Києві, знищуючи системи постачання електроенергії, а з нею й опалення й води, відкрили збори коштів на електрогенератори для України.
Двадцять годин збору, включно з ніччю, — і понад десять мільйонів крон. Такий перший результат збору чеської ініціативи «Подарунок для Путіна» (Dárek pro Putina) на електрогенератори для житлових будинків, лікарень і шкіл, акумуляторні батареї, освітлювальні прилади, а також на матеріальну підтримку найбільш потерпілих родин. І сума швидко зростає далі.
«Збір має незвичну динаміку, незвично швидку динаміку», — наголосив співавтор ініціативи Мартін Ондрачек інтернет-виданню iDnes.cz. Перший мільйон був зібраний за дві години.
І так само швидко планується організація постачання. Саме лише розмитнення може протривати тижні три, каже Ондрачек. Тож ініціатива вирішила: зібрані кошти передадуть до України фондові Сергія Притули. А фонд забезпечить закупівлю всього необхідного на місці, в Україні, і потурбується і про розподіл закупленого.
Тож суму, зібрану кожного дня, будуть переказувати фондові Притули відразу ж. «А вони будуть нам до того надсилати звіти, скільки чого купили, фотографії й так далі. Для нас вирішальна швидкість», — наголошує Ондрачек.
За його словами, до рішучості багатьох людей допомогти Україні додалася й їхня внутрішня злість через деякі кроки нової влади Чехії щодо України. «Кожна дія викликає протидію. Все просто. Уряд каже, що щось до України не пошле, а люди просто реагують ось так. Реагують у той спосіб, який є логічним», — каже Ондрачек.
Першими стали поляки, які відкрили збір на електрогенератори і зарядні станції «Тепло з Польщі до Києва». За сім днів їхній збір зібрав на цей час майже 5,5 мільйонів злотих, або понад 1 мільйон 300 тисяч євро — за даними організаторів, це вартість понад 1300 генераторів.
У відповідь на польську ініціативу міністр закордонних справ України Андрій Сибіга, подякувавши полякам, повідомив, що дав інструкцію українським послам ініціювати такі збори для України і в інших державах. Але в Чехії втручання посла вочевидь не було потрібне.
Бо ще один збір на генератори для України відкрила інша ініціатива, яка теж активно допомагає Україні, — Post Bellum – Paměť národa. Ця ініціатива має намір на зібрані кошти вже наступного тижня відправити до України ще одну вантажівку, заповнену генераторами, — після того, як минулого тижня вже розвантажила одну машину з 36 генераторами в Тернополі, Полтаві, Дніпрі й Миколаєві. Ті генератори коштували 3,7 мільйона крон — їх зібрали протягом листопада й грудня.
Обом ініціативам подякував посол України в Чехії Василь Зварич. «Ваша солідарність рятує життя», — написав він у соцмережах.