«Чехи можуть повчитися в України, як модернізувати енергетику»: сонячними електростанціями
Фотовольтаїка в Україні допомагає, зокрема, лікарням, які часто потерпають від зривів електропостачання. Низку СЕС для українських лікарень допомогли збудувати й донори з Чехії завдяки ініціативі «Сонце для України».
За три роки існування цієї ініціативи, яку організувала некомерційна організація з Брна Nesehnutí, вона забезпечила сонячними електростанціями лікарні, школи, дитсадки й інші будівлі в 13 українських містах. Тепер вона започатковує новий збір.
Його мета — зібрати 700 тисяч крон, які покриють витрати на будівництво сонячної електростанції для лікарні Святого Луки у Львові. Координаторка ініціативи «Сонце для України» Алжбета Кофранкова в інтерв’ю інтернет-виданню Obnovitelně.cz. За її словами, сучасна енергетика ключова для України.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
Серед здійснених від жовтня 2022 року завдяки грошовим і матеріальним дарам від людей і фірм, каже Кофранкова, — перш за все лікарні у Львові, Коломиї, Житомирі чи Запоріжжі, які тепер можуть працювати, не боячись зривів електропостачання. За її словами, люди й далі охочі дарувати кошти на такі проєкти, але не таємниця, що інтерес до донорства загалом знижується. «Тому ми тепер під час збору будемо ділитися й історіями пацієнток і пацієнтів львівської лікарні. Часто йдеться про людей, які зазнали поранень внаслідок якогось із російських ударів. І вперше лікарня і її відділення зв’язків із громадськістю охочі поділитися з нами конкретними історіями», — розповіла вона.
Кофранкова навела дані Міжнародного енергетичного агентства про те, що станом на серпень 2024 року в Україні було знищено понад 70 відсотків енергетичної інфраструктури — тож сьогодні, найімовірніше, це число ще вище. Лікарні, зокрема, змушені тривалі періоди часу, коли електроенергії немає в цілих містах чи регіонах, працювати на дизельних генераторах — а це дорого. Тому й така висока зацікавленість у сонячних електростанціях. А крім того, СЕС значною мірою допомагають Україні в енергетичній децентралізації, яка їй нині так потрібна. Росія цілеспрямовано б’є по електростанціях і теплостанціях, і великою перевагою сонячних електростанцій є те, що вони монтуються на окремих будівлях, у менших масштабах.
І, додає координаторка, Чехія може повчитися в України використання сучасної енергетики. Наприклад, каже вона, Житомир із погляду з Чехії може взагалі видатися містом майбутнього. Міський голова Сергій Сухомлин (очолював Житомир від 2015 року до вересня 2024-го) іще 2018 року, задовго перед початком повномасштабного вторгнення Росії до України, зобов’язався перевести місто на 100 відсотків відновлюваних джерел електроенергії до 2050 року і послідовно виконував свій план.
У місті була збудована нова теплоцентраль, що працює на відходах деревини, відбулася енергетична модернізація шкільних будівель, місцевий ліцей має котли на біомасі, а житомирська лікарня отримала повністю обладнану сонячну електростанцію від чеської фірми Solsol, яка подарувала її в пілотному проєкті «Сонця для України» 2023 року.
І зацікавленість у сонячних електростанціях в Україні справді величезна, каже координаторка чеської ініціативи: «Наша партнерська екологічна організація, «Екоклуб» із Рівного, має в списку очікування сотні українських громад, які хочуть долучитися. Українські міста готові не лише реагувати на нинішню ситуацію, а й існувати інакшим чином на постійно».

