Голова МВС: український «хаб єдності» в Празі буде інформаційним центром без адміністративних повноважень

Віт Ракушан

У цьому центрі українці ближчим часом зможуть отримати інформацію про роботу й житло в Україні і про можливості повернення, підтвердив Віт Ракушан. Центр нічим не замінить чеських органів та установ, до яких і далі муситимуть звертатися українці зі своїми справами.

Міністр внутрішніх справ Чехії взяв минулої п’ятниці участь у зустрічі з колегами з країн Європейського союзу, на якій було вирішено продовжити тимчасовий захист для біженців із України ще на рік, до березня 2027-го, але вже востаннє. Далі має настати або інтеграція українців у країнах перебування на інших правових підставах, або їхнє повернення до України, яку треба буде відбудовувати.

Із цим українців матимуть консультувати так звані «хаби єдності», що їх Україна відкриває у Празі й інших європейських містах. При цьому в Чехії цей центр прямо називають «центром повернення українців додому».

«Я дуже відверто сказав українській стороні: ми готові допомогти вам із «хабом єдності» в Чехії, щоб дати можливість повернутися до України людям, які цього хочуть. Але реально варто розраховувати на те, що низка цих людей уже зараз планує просто залишитися в країнах, до яких вони втекли», — сказав Ракушан.

За його словами, українська сторона вже підібрала собі одне репрезентативне місце, де міг би виникнути інформаційний центр, але там цей центр до липня-серпня точно не відкриється, бо будівля вимагає реконструкції. Чеська ж сторона знає про два-три інші місця, які вважає за підхожі. Вони близько від метро, і там можна запаркувати авто, сказав міністр.

«Ми тепер лише не чекаємо на жодну революцію, і звертаємо на це увагу української сторони. Це буде місце, де, як ми хочемо, мали б працювати самі українці, які вже є на нашій території», — додав він.

Заяву про створення центру повернення біженців підписали в Празі на початку травня віцепрем’єр і міністр внутрішніх справ Чехії Віт Ракушан та віцепрем’єр і міністр національної єдності України Олексій Чернишов. Мета такого центру, як її бачить Прага, — мотивувати біженців і біженок до повернення задля повоєнної відбудови України.

Українська сторона категорично не згодна з визначенням «центр повернення». Як заявляв раніше Чернишов, має йтися про «хаби підтримки, хаби єдності, хаби зв’язку українців з Батьківщиною, також хаби і центри, де надаються відповідні послуги різного характеру і які мають і підтримувати українців, і зберегти ту єдність, яку ми прагнемо та розвиваємо в Україні і за кордоном».

Як оцінюють у Празі, Україні для її відбудови не вистачає загалом чотирьох мільйонів людей, які перебувають у Європі. Але з Чехії їх повернеться, ймовірно, менше, ніж би хотів український уряд, — хоча кількість тих, хто повернеться, водночас буде, мабуть, вищою, ніж бажала б чеська сторона. Чехії бракує робочої сили, а суспільство старішає.

Автор : Сергій Драчук | Джерело: ČTK
ключове слово:
увімкнути аудіо

Також на цю тему