Чеські аграрії й харчовики хочуть суворих правил імпорту з України. В уряді ж — за «справедливе рішення»
5 червня припинять діяти так звані автономні торговельні заходи, які були запроваджені після початку повномасштабного нападу Росії на Україну і які дозволяли Києву експортувати до Євросоюзу свою сільськогосподарську продукцію без тарифів. Що буде далі?
Міністр сільського господарства Чехії Марек Виборний вважає, що режим торгівлі з Україною має бути максимально сприятливий для неї, і мало б ітися тільки про коригування деяких митних тарифів.
А тим часом чеські аграрії й харчовики виступають рішуче проти нинішнього вигляду торговельних відносин між Європейським союзом і Україною і вимагають зробити правила імпорту сільгосппродукції з України значно суворішими, повернувши їх до режиму, що діяв до 2022 року. Про це заявили в спільному пресрелізі чеські Аграрна палата і Палата харчовиків.
«Українська сільськогосподарська продукція мала б прямувати тільки до традиційних покупців поза межами ЄС і ні в якому разі не на наші ринки на шкоду місцевим підприємцям», — заявляє президент Аграрної палати Чехії Ян Долежал. Йому вторує президентка Палати харчовиків Чехії Дана Веселова: за її словами, нині чинні умови торгівлі ЄС із Україною призводять до руйнівних наслідків — наприклад, минулого року через дешевий імпорт із України закрився один із чеських цукрозаводів. «Схожі побоювання ми маємо й щодо курятини — нерегульований імпорт може поставити під загрозу вітчизняних птахівників… Україні треба допомагати в її конфлікті з Росією, але для нас неприйнятно, щоб підтримка України призводила до ліквідації наших власних підприємств, до зростання безробіття і до загрози нашій харчовій самодостатності», — заявляє вона.
На думку чеських аграріїв і харчовиків, виробники в Україні не мусять дотримуватися суворих виробничих і екологічних стандартів, що чинні в країнах Євросоюзу, і це створює несправедливе конкурентне середовище на європейському ринку.
Автономні торговельні заходи допомогли Україні. Тепер їх скасовують
Між Україною і Європейським союзом діє Угода про асоціацію, частиною якої є Угода про поглиблену і всеосяжну зону вільної торгівлі, що запрацювала з початку 2016 року. Після повномасштабного вторгнення Росії до України Євросоюз у червні 2022 року з метою допомогти українській економіці запровадив на рік так звані автономні торговельні заходи, які дозволили Києву експортувати до ЄС свою сільськогосподарську продукцію без тарифів. Ці заходи двічі продовжували ще на рік, при цьому в них з’явилися певні обмеження: в разі імпорту до ЄС птиці, яєць, цукру, вівса, кукурудзи, круп і меду з України до цієї продукції мало застосовуватися так зване «аварійне гальмо» — автоматичне відновлення імпортних квот.
Нині ж ЄС вирішив не продовжувати надалі ці автономні торговельні заходи — з тим, щоб ближчим часом відновити з Україною переговори про зміни до угоди про зону вільної торгівлі, щоб ці зміни взяли до уваги стурбованості обох сторін. А що тим часом про ці зміни ще не домовилися, з 6 червня первісні тарифи на українську сільгосппродукцію будуть відновлені. Це відновлення квот і тарифів у ЄС називають тимчасовими «перехідними заходами» на час до внесення змін до угоди про зону вільної торгівлі.
У Києві кажуть, що це позбавить його надходжень на суму в 3,5 мільярди євро на рік. У Євросоюзі заявляють, що сума втрат України буде меншою — «тільки» 1,5 мільярда, — але усвідомлюють, що це для української економіки в будь-якому разі болісний удар.
Прага хоче продовження автономних заходів, справедливого для Києва
І при голосуванні в Європейській комісії за відновлення первісних тарифів Чехія утрималася. Як заявляє міністр сільського господарства Чехії Марек Виборний, Єврокомісія мала б запропонувати Україні щодо імпорту сільськогосподарської продукції такий проєкт, що був би справедливим і вигідним для Києва, який зазнає безпрецедентної агресії Росії.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
В інтерв’ю станції Plus Чеського радіо він виступив за те, щоб наразі були й далі продовжені нині чинні автономні торговельні заходи — які насправді не є безмитним режимом, хоча їх так іноді називають: ці заходи, як було згадано, передбачають можливість запровадження квот за механізмом «аварійного гальма». Але відновлення режиму 2016 року означатиме для України значно суворіші квоти. Виборний же вважає, що досить було б дещо відкоригувати автономні торговельні заходи.
«Від імені Чехії ми хочемо, щоб автономні заходи щодо України продовжилися, з урахуванням деяких чутливих моментів, які створюють проблеми вже тривалий час і щодо яких треба шукати справедливий консенсус, — і це цукор і курятина. З усім іншим, думаю, зараз проблем немає», — сказав міністр.
Він звернув увагу, що Україна змогла успішно відновити чорноморський транспортний коридор, і завдяки цьому знову експортує значну частину своєї продукції в напрямку на Близький Схід і до Африки.
Коментуючи рішення ЄС відновити первісні тарифи і квоти для України, Марек Виборний іще раз наголосив: «Я в жодному разі не хочу, щоб в України, яка на 19 відсотків свого ВВП залежить від сільськогосподарського сектору і в цю хвилину фактично захищає Європу, цим самим була відібрана можливість отримати досить власних коштів на оборону своєї країни, а значить, і всієї Європи».

