Празьким автобусам — сто років
Міський громадський транспорт Праги святкує 2025 року відразу два ювілеї: 150 років від початку своєї роботи (у вигляді одного маршруту кінного трамвая) і 100 років від початку регулярного автобусного сполучення в місті.
Перша спроба запустити автобус у Празі відбулася ще 1908 року, але тоді вона довго не протрималася: через погані технічні здатності тодішніх автобусів, які весь час виходили з ладу, від них відмовилися вже за рік. Потім було ще кілька таких спроб, так само нетривалих.
Тож за офіційний початок автобусного сполучення в Празі вважають 21 червня 1925 року. Того дня «Електричні підприємства» (Elektrické podniky hl. m. Prahy), міська транспортна компанія, що доти опікувалася електричними трамваями, відкрили перший регулярний міський автобусний маршрут, позначений літерою A. Трасу завдовжки 3,5 кілометри між районами Вршовіце (куди вже можна було доїхати трамваєм) і Забегліце, що складалася з трьох зупинок, єдиний автобус долав за 8 хвилин (а другий чергував як запасний, через день машини мінялися). Інтервал руху був 20 хвилин у час пік і 30 хвилин в інший час.
Разом із розвитком мережі маршрутів, які аж до початку 1950-х років позначалися літерами, змінювався й автобусний парк. Кожен період цього розвитку позначався своїми характерними машинами.
Із кінця 1920-х років на маршрутах з’явилася Škoda 506 N, збудована на шасі однойменної вантажівки. Її корпус був дерев’яний, а елегантний інтер’єр відображав дух першої чехословацької республіки.
Так само на базі вантажівок створювали й подальші празькі автобуси 1930-х років. Лише після Другої світової війни на празькі вулиці виїхали автобуси, що були спроєктовані саме для перевезення пасажирів. І символом повоєнного міського транспорту в 1950-х роках стала могутня і надійна Škoda 706 RO.
60-і і 70-і роки були добою моделі Karosa ŠM 11, із великими світлими вікнами, що ніби заходили аж на дах. Характерне бурчання її двигуна досі пам’ятає чимало пражан.
У 80-і роки на празькі вулиці виїхали небачені доти двосекційні угорські Ikarus 280, знайомі як «гармошки» й багатьом українцям; у Чехії їх теж називали цим словом — harmonika (раніше місткість автобусів збільшували, причіпляючи до них пасажирські причепи). При цьому в Празі вони були специфічного червонобрунатного кольору, а не в традиційному тоді червоному й бежовому розфарбуванні міського транспорту, і через цей колір і угорське походження їх іще називали «чабайками», за назвою темно-червоної гострої угорської ковбаси.
90-і роки принесли Празі нові автобуси фірми Karosa: модель B 731 замінила старі ŠM 11, а двосекційна B 741 — «ікаруси».
Та і їх у Празі вже давно немає, як і їхніх наступників — Citybus 12M і двосекційних Citybus 18M, що випускалися тією ж уже колишньою фірмою Karosa під іменами її нових власників — спершу Renault, потім концерну Irisbus; нині вона — Iveco Czech Republic.
Зараз у місті використовуються тільки автобуси з низькою підлогою. Найбільше їх наразі — моделей SOR NB 12 і двосекційної SOR NB 18. Старші ці машини вже потроху замінюються на нові моделі Iveco — Streetway 12M і Streetway 18M. Крім того, деякі міські маршрути обслуговують приватні транспортні компанії, що використовують інші автобуси.
А ще Транспортне підприємство Праги має сучасні електробуси Škoda 36BB, більше відомі як E'City 12, що їздять на акумуляторах. І чеська столиця знову повернула собі тролейбуси, маршрути яких, що існували з 1930-х, були поступово ліквідовані протягом 1960-х — початку 70-х років.
Перша спроба повернути тролейбуси на початку 1990-х років завершилася нічим. Та з 2024 року в Празі регулярно працюють два тролейбусні маршрути, і плануються й нові, що замінять нинішні автобусні.
На них їздять гібридні тролейбуси, що частину маршруту долають на акумуляторах, без потреби в контактних дротах: на маршруті 58 — SOR TNS 18, а на маршруті 59 до аеропорту — аж трисекційні Škoda-Solaris 24m. Для майбутніх маршрутів підписана угода про постачання турецьких гібридних тролейбусів Bozankaya SNG 12T.
Ну, а празькі трамваї — це окрема історія…
Із нагоди ювілею Транспортне підприємство Праги влаштує, зокрема, урочистий заїзд автобусів різних часів — від історичної «шкоди» 506 N 1929 року через легендарну «каросу» ŠM 11 і «гармошковий» «ікарус» 280 аж до найновіших тролейбусів — у неділю, 22 червня. Перед тим, 21 червня, відбудеться день відкритих дверей в автобусному парку Вршовіце.
А через чверть року, в неділю 21 вересня, на честь річниці громадського транспорту в Празі, який почався з кінного трамвая 23 вересня 1875 року, так само Прагою проїдуть трамваї — на чолі з тим самим кінним.