«Швидка» виставила рахунок: 15-річний українець, який загинув на виробництві, міг бути незастрахованим
Медична рятувальна служба Плзенського краю з’ясовує, хто заплатить понад 10 тисяч крон за виїзд і спробу врятувати життя неповнолітнього українця Івана, якому відірвала руку дробарка, на якій він не мав би працювати. Це сталося наприкінці літа в компанії Hasit у селі Велке-Гидчіце окресу Клатови, куди хлопець їздив на підробіток, чи, як кажуть у Чехії, на «бригаду».
Інтернет-видання Seznam Zprávy цитує речника «швидкої» Мартіна Штепана: «Можу підтвердити, що фактура за виїзд рятувальної служби була відіслана на адресу за місцем проживання».
У фактурі, пише видання, вказано, що пацієнт не був застрахований. «Якщо ви застраховані в медичній страховій компанії, пришліть, будь ласка, копію європейського посвідчення застрахованого разом із фактурою назад на адресу медичної рятувальної служби», — мовиться в документі.
За словами речника, це стандартний підхід у разі, коли пацієнт не застрахований — і у випадку чехів так само. Якщо пацієнт подасть документ, що він таки застрахований, справу вирішує страхова компанія.
Працедавець міг не дотриматися обов’язків
Як пише видання, саме факт, що «швидка» зареєструвала хлопця як незастрахованого, посилив підозри, що при його роботі не були дотримані визначені законом обов’язки працедавця.
Адвокатка і фахівчиня з трудового права Клара Ґоттвалдова сказала виданню Seznam Zprávy: загалом у Чехії діють суворі критерії щодо роботи неповнолітніх. «Необхідно дбати про мінімальну ризиковість роботи. І, звичайно, виконувати всі обов’язки щодо трудового договору, медичного страхування, соціального страхування тощо, і дотримуватися обмежень щодо роботи неповнолітніх», — пояснила вона.
Зокрема, нагадала фахівчиня, існують прямі заборони на роботу неповнолітніх на певних пристроях чи за певних умов, якщо така робота становить ризик.
Нелегальна робота?
Видання Seznam Zprávy вже публікувало, за словами його редакції, свідчення працівника фірми Hasit, у якій сталася трагедія. Він твердив, що в фірмі працювало «на бригаді» кілька неповнолітніх українців, до того ж, за його твердженням, нелегально — без трудових договорів і без страхування.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
За словами цього свідка, їх, як і загиблого, наймали на прибиральні роботи, але реальність була інша — зокрема, вони працювали і на каменедробарках, і на вибухових роботах. Час їхньої роботи нерідко перевищував максимально дозволені для неповнолітніх вісім годин. А тим, хто скаржився на такі умови, говорили, що вони можуть зібрати речі і їхати назад до України, заявив свідок.
Про можливу роботу «начорно», тобто нелегальну, в цій фірмі говорив і директор соціальних і освітніх програм організації «Людина в скруті» Ян Черний, який посилався на широку мережу контактів поміж українськими працівниками. «У зв’язку з цим при намаганні з’ясувати історію загиблого Івана, якому щойно сповнилося 15 років, ми дізналися, що на підприємстві працювало, як стверджують, більше неповнолітніх працівників», — сказав він.
«Ми маємо десь 2500 людей, які з нами в контакті через «гарячу лінію», і тримаємо зв’язок із приблизно 70 українськими групами, де обговорюють працевлаштування. Ми стежимо за ситуацією і маємо відчуття, що працевлаштування неповнолітніх дітей зростає», — додав Черний.
Про нелегальну роботу в цій фірмі говорив і Радован Буркович, президент Асоціації агентств працевлаштування: «Наскільки ми знаємо, люди з України їздили туди змінами, про них нікому не повідомляли. Це схоже на абсолютно нелегальне працевлаштування». Він теж додав, що має таку інформацію від місцевих контактів і від людей, які наглядають за дотриманням умов працевлаштування.
Справу ще розслідують
Видання Seznam Zprávy зверталося по коментар і до фірми Hasit, але там відповіли, що не можуть надати ніякої інформації через те, що ще триває поліційне розслідування.
Речник поліції Міхал Шен коротко повідомив, що справа про смерть українського хлопця перебуває у стадії перевірки. Також і речник Державного управління інспекції праці Ріхард Колібач сказав виданню, що розслідування трагічного інциденту ще триває.
Раніше повідомляли, що 15-річний українець їздив «на бригаду» до фірми Hasit зі своїм дідусем — він мав би прибирати біля каменедробарки, але, ймовірно, працював на ній: шнековим транспортером йому втягнуло руку до машини і відірвало її. Понад півгодинні намагання медиків врятувати його життя були невдалими.
