Лось на ім’я Еміль, улюбленець чехів і австрійців, дістався на Шумаву, де живуть інші лосі

Лось Еміль

Молодого лося, який на початку червня з’явився в Чехії з Польщі, а в середині серпня перебрався до Австрії, нещодавно перевезли на межу чеського національного парку Шумава. Є сподівання, що там він увіллється в тамтешню лосину популяцію.

Тепер керівництво національного парку закликає громадськість дати тварині спокій і лише повідомити, де його бачили. Крім того, до лося не можна наближатися не тільки тому, щоб не завдати йому стресу, а ще й із міркувань власної безпеки: адже це велика і сильна тварина, яка в стані стресу може заподіяти біди.

Як сказав речник управління національного парку Ян Дворжак інтернет-виданню Novinky.cz, про місце перебування лося відомо завдяки GPS-трекерові, який причепили йому до вуха. Але батареї пристрою вистачить днів на тридцять.

На Шумаві живе найбільша в Чехії популяція лосів — їх там близько п’ятнадцяти. Точніше сказати не можна — зазвичай лосі намагаються не потрапляти людині на очі. Але Еміль не такий — він спокійно ходив місцями, де бувають люди, заходив і в села.

Його подорож Чехією, а потім Австрією (він іще на пару днів заходив до Словаччини) викликала велику зацікавленість громадськості — особливо в більш густо населеній Австрії, де Еміля для його безпеки нерідко супроводжувала поліція чи пожежно-рятувальні служби, через нього кілька разів перекривали рух на автострадах чи на залізниці, коли він перебував поруч.

Були сподівання, що він сам рушить на Шумаву, але цього все не ставалося. Тож виник план приспати його і відвезти туди, але через опір захисників природи від нього відмовилися.

Та врешті, коли в понеділок Еміль небезпечно наблизився до місцевості з кількома великими автострадами і, здавалося, збирається перескочити огорожу однієї з них, план довелося здійснити. В лося вистрелили зі спеціального пістолета ампулою зі снодійним і, коли він заснув, перенесли його до причепа, встеленого соломою. Коли лось прийшов до тями і встав, його навстоячки, як і возять диких тварин, перевезли на край національного парку, на кордон Австрії й Чехії.

Іще лось. І шакали

А тим часом як уся увага була привернена до Еміля, в Чехії в неділю ввечері побачили ще одного лося — власне, ще дитинча віком приблизно в один рік. Лосеня отримало ім’я Лукаш. При цьому в тій місцевості лосі, здатні проходити великі відстані, з’являються вкрай рідко.

Але в той час як лосі в Чехії живуть — уже згадані півтора десятка особин на Шумаві, а загалом близько 20 їх прийшло до країни з Польщі, — в Чехії виявили й незвичну тварину — шакала. Принаймні двох особин зафіксували днями фотопастки в національному парку Подиї біля австрійського кордону. Досі про них були лише непрямі свідчення — такі, як послід, сліди або повідомлення місцевих мисливців.

«Для Подиї це добра новина. Шакал є новим членом нашої фауни ссавців, і ми вперше маємо чіткий доказ його присутності у вигляді відеозапису», — сказав зоолог управління національного парку Зденек Мацат, якого цитує агентство ČTK.

Шакалів зафіксували на відео два місяці тому також у сусідньому біосферному заповіднику Палава. Шакали приходять до Чехії з Балкан, що є їхнім природним ареалом, через Угорщину і Словаччину. Одна з можливих причин такої міграції — зміна клімату.