«Загроза не така, як ви читаєте чи бачите»: голови українських організацій у Чехії про результати парламентських виборів

Парламентські вибори в Чехії завершилися, і, на думку голів українських громадських організацій, їхні результати не стали катастрофою для майбутнього українців у країні.

Засновниця організації «Українська ініціатива Південної Моравії» у місті Брні Ільнара Дудаш напередодні виборів активно закликала українців, які мають чеське громадянство, обов’язково проголосувати. Голова організації поділилася своїми думками стосовно майбутньої підтримки України та майбутнього для самих українців у Чехії, враховуючи результати голосування.

— На вашу думку, яким чином зміниться курс Чехії після парламентських виборів, враховуючи їхні результати?

Ільнара Дудаш | Фото: Архів Ільнари Дудаш

— Мені важко сказати. Я насправді дуже сподіваюся на те, що політика Чехії і напрямок, який має загалом чеська політика, не зміниться. Тому що Андрей Бабіш вже був при владі, і його позиція є проєвропейська, і він теж вилучає вихід з НАТО. Тому в цьому напрямку, я думаю, закордонна політика точно не зміниться. Звичайно, що зміниться внутрішня політика, зважаючи на його політичну передвиборчу кампанію, і я думаю, що до певних речей точно що дійде і зміна.

— Чи вплинуть ці результати на майбутнє українців у Чехії та допомогу Україні в цілому?

— На допомогу Україні, я думаю, це в цілому вплине, тому що, власне, бачимо риторику Бабіша. Я дуже сильно боюся того, що Андрей Бабіш поєднає свої зусилля саме з Фіцом (Роберт Фіцо — прем’єр-міністр Словаччини — ред.) і Орбаном (Віктор Орбан — прем’єр-міністр Угорщини — ред.) і, власне, створить таку собі… і, можливо, і Польща, тому що і Польща зараз, власне, має деякі зміни у владі. Тому боюся, що сама підтримка в цілому України зміниться. Щодо українських біженців і українців, які проживають в Чехії, то я не очікую якихось великих радикальних змін, тому що вважаю, що Бабіш є дуже прагматичним політиком. І зважаючи на те, що українська громада є позитивним елементом в Чехії і щодо економічного зростання чи сплат податків в чеський бюджет, і щодо демографічної ситуації, то я вважаю, що ставлення до самих українців значно не зміниться.

— А що думаєте, чому за Андрея Бабіша більше голосів чехи віддали у регіонах, а Прага показала зовсім інший результат?

— Але це повністю нормальне явище. Якщо ви подивитеся історично, і на інші вибори, чи то президентські, чи парламентські, то Прага завжди голосує більш ліберально, ніж інші регіони. Мене трішки вразило, що цього разу лише Прага була відображена кольором інакшим щодо інших регіонів. Це мене дуже вразило, тому що зазвичай, наприклад, і Брно голосує подібно, як Прага, скажімо, Південноморавський край. Мені здається, що це дуже відповідає саме тому, що в Празі живе дещо інша категорія людей. Це люди, які, можливо, і більше цікавляться саме політикою, і, можливо, дещо інакше стоять на соціальній драбині, і не стільки підлягають саме популістичним гаслам. Що не можна сказати про регіони — власне, це дещо інша ситуація, і люди також вирішують дещо інші проблеми. Гадаю, що це саме була причина того, чому так сталося. І, звичайно, як би там не було, але стосовно України ще актуальна владна коаліція була дуже доброю, але щодо внутрішньої політики, то влада не вміла дуже добре відкомунікувати певні зміни. І цим скористалися, звичайно, популістські сили, і, по суті, ви бачили, що кампанія велася в дуcі проти Фіали (Петр Фіала — дотеперішній прем’єр-міністр Чехії — ред.) і проти сучасної коаліції. І це спрацювало.

— Які найстрашніші ваші побоювання стосовно виборів, які не справдилися?

— Я дуже переживала, що Бабіш отримає конституційну більшість зі своїми партнерами. Я бачила, що як своїх партнерів він може сприймати Stačilo, Motoristé і SPD. Але, на щастя, Stačilo взагалі не пройшло в парламент. Це, можна сказати, свято для цілої чеської популяції. І SPD також, власне, якщо дивитися, то він втратив на популярності в порівнянні з минулими виборами. Зараз у них буде набагато менше депутатів, ніж в минулому парламенті. Тому я дуже радію, що цей сценарій не настільки страшний, як я очікувала перед самими виборами. Я думаю, що зараз, зважаючи на те, що Бабіш також не має більшості в парламенті, і навіть зі своїми партнерами SPD і Motoristé вони будуть мати лише 108 голосів з 200, тому я думаю, що це все ж таки завжди буде підконтрольним. І ще, звичайно, подивимося, яка буде коаліція, тому що я не виключаю все ж таки, що, можливо, і демократичні сили від STAN і від Spolu будуть підтримувати владу і, можливо, будуть контролювати саме демократичні процеси. Не відкидаємо ще поки нічого, тому що зараз це лише початок перемовин, і навіть дивлячись на те, що демократичні сили говорять, що вони не підуть у коаліцію з Бабішем, — а можливо все в Чехії, особливо щодо складання коаліцій. І я б, наприклад, була дуже рада, якщо б, дійсно, якась політична сила з демократичного напрямку пішла в коаліцію з Бабішем. Мені здається, що це б мало набагато більші важелі впливу внутрішньої і зовнішньої політики. Але, на щастя, у цього найбільш трагічного сценарію не було можливості справдитися, тому я очікую, що не все так страшно буде, як ми побоювалися.

— Враховуючи такі результати, на чому мають зараз, на вашу думку, сфокусуватися українці?

— Ви знаєте, я не впевнена, що українці мають можливість якимось чином повпливати на політику. Але у будь-якому випадку мені здається, що і неприбуткові організації, які займаються підтримкою українців, мали би бути напоготові. І якщо навіть будуть якісь ознаки того, що нова влада буде хотіти змінювати політику, то треба буде пояснювати і аргументувати, чому це неприйнятно, наприклад. Щодо зовнішньої політики чи політики підтримки України: тут, мені здається, мала б дуже добре запрацювати зараз наша дипломатія для того, щоб переконати Бабіша і його близьке оточення, що підтримувати Україну дуже важливо. Але наскільки це буде, я не впевнена, що Бабіш буде зараз зосереджувати свою увагу саме на підтримці України. Але якщо, здається, все ж таки українські політики і дипломати зможуть його переконати, то все буде в нас добре.

Якими ж після формування нового уряду будуть перспективи для української молоді? Громадський діяч та директор товариства Asociace MOST, один із лідерів української молоді в Чехії Тарас Катрун поділився своїми думками на цей рахунок. А ще зазначив, що зараз дуже важливим є діалог з переможцями, тому що мовчати — це не вихід.

Тарас Катрун | Фото: Архів Тараса Катруна

— Вибори в Чеській Республіці —  це одна із найважливіших політичних подій в Центрально-Східній Європі. Їхня значущість важлива саме тим, що вони будуть визначати новий курс країни на майбутні чотири роки, як у зовнішній політиці, в першу чергу, так і у внутрішній політиці. Щодо результатів виборів, я не скажу, що вони якісь неочікувані на нашому рівні товариства Asociace MOST. Наші політичні радники дуже чітко складали модель майбутніх результатів виборів для того, щоб ми як товариство розуміли, з ким доведеться мати відносини. Тому було ясно, що виграє партія Андрея Бабіша. Щодо інших кандидатів, то тут йшлося про те, хто займе саме третє місце. І, як ми бачимо за результатами, що було особливо дивно для мене, те, що Томіо Окамура (SPD) не зайняв третє місце, а закінчив другим, але з кінця. І з тих результатів, які прийшли, можна сказати, що вони є хороші, в першу чергу для чеського народу. Ми як товариство, і я особисто, не втручаємося у внутрішню політику Чехії, саме партійну, тому тут не готовий особливо сильно розкривати своє бачення і так далі. Але вибори є очікуваними, результати цих виборів. Друге — це, звичайно, буде цікавим, як саме буде формуватися новий уряд. Тому що для більшості потрібний 101 мандат. Якщо буде коаліція АNO, SPD і Motoristé, то буде 108 мандатів. Тобто таким чином коаліція буде сформована. Знову ж таки, друге питання: чи схвалить новий склад міністрів президент країни. Якщо я не помиляюся, щоб подолати вето президента, потрібна конституційна більшість, а в них її немає. Тобто це така перемога, можна сказати, і Піррова. Вони-то перемогли, їм-то вистачить голосів, щоб щось ухвалити, щось прийняти, але їм не вистачить голосів, щоб перетягнути вето президента. Тобто вони в цьому сенсі також і залежні. (Ні — в Чехії вето президента долається 101 голосом — ред.) Ми бачимо, що вже політичні лідери зустрічаються з президентом країни, і думаю, що до кінця року коаліція буде сформована. Ми ж як товариство, яке представляє і націлене захищати українську молодь у Чехії, загальну національну меншину українців, готові говорити з новим складом уряду, і будемо сподіватися, що вони будуть розуміти реальну ситуацію, будуть дослухатися до нас. Діалог важливий, ми не можемо розвернутися і мовчати, і не говорити. Тому я вітаю чеський народ з пройденими виборами, вони пройшли у дуже спокійній обстановці, і будемо чекати нової коаліції.

— Як вплинуть результати парламетських виборів на майбутнє української молоді?

— Звичайно, вони вплинуть якимось чином на національну меншину, відбудуться певні зміни. Зміни відбудуться, в першу чергу, щодо політики стосовно біженців, тому що на цих хвилях партія Андрея Бабіша прийшла до влади, виграла їх. Я не готовий сказати, що саме поміняється. Я розумію, що українці надзвичайно сильно стурбовані. І ми, як діаспорні організації, — кожна робить титанічну роботу, працює, доносить важливість підтримки української держави і підтримки українських біженців. Але, звичайно, я і ми як товариство очікуємо якихось певних змін щодо політики стосовно біженців, саме з 2022 року. Я б хотів якимось чином і заспокоїти українську громаду. Я не бачу реальним те, що нас будуть виганяти, депортовувати ось так, на раз півмільйона громадян. Це навряд чи. Це дуже малоімовірний сценарій, і багато хто, як ми комунікували з урядовцями, нас запевнив у тому, нам показали реальні механізми того, що це неможливо — принаймні на даному етапі. Тому що є законодавство Європейського союзу, законодавство Чехії, яке забороняє такі речі. Але звичайно, що будуть якісь певні перевірки. Можливо, буде скасована або скорочена фінансова допомога. Багато буде йтися про те, щоб працевлаштовувати українців. В цьому сенсі особисто моя думка, що очікувані зміни будуть близько березня 2026 року, або лютого, саме 2026 року, коли почнуть ухвалювати або змінювати закон Lex Ukrajina. Тобто зараз це ні, звичайно, до кінця року — ні, тому що щойно буде заступати новий парламент, призначатися нові міністри. Але в довгостроковій перспективі для української молоді саме — багато молодих людей є на візах студентських, тобто вони якимось чином захищені цим правовим статусом. Багато і молодих людей, я б сказав, що і більшість, на біженській візі. І дуже багато переживають, що буде далі. Для української молоді Чеська Республіка бачить в українській молоді реальну силу, не лише фізичну, робочу, але інтелектуальну. Багато молодих людей вступає до вишів, багато молодих людей працевлаштовується. І, звичайно, ми розуміємо якісь наративи, те, що в суспільстві є популярне, але навіть і діюча влада, і яка прийде, розуміє і робочу силу українців, і інтелектуальну. І молодь — це саме інтелектуальна сила. Тому їх залишати будуть. Якщо ви офіційно проживаєте, якщо ви не порушуєте закон, вам нічого не загрожує. Загроза не така, як ви читаєте чи як ви бачите. Все набагато-набагато спокійніше.

— На чому зараз мають сфокусуватися українці?

— Мені здається, що ми повинні йти тією ж стежиною, якою ми йдемо. Більшість з нас працює, більшість з нас комунікує з чехами, важлива комунікація з чехами. Особливо навіть зараз. Важливо комунікувати, налагоджувати діалог, інтегруватися із збереженням свого власного «Я», своєї ідентичності. Важливо також розуміти: ми бачимо поодинокі випадки, припустимо, на Вацлавській площі деколи можуть бути певні групи українців, які в нетверезому стані порушують громадський порядок. І це не лише в Празі, це в багатьох містах. Ми розуміємо, що є різні люди, є і такі самі, різні представники національних меншин, але саме зараз до нас така велика увага викликана політичними подіями. Я попрошу людей максимально дотримуватись громадського порядку. Це дуже важливо, тому що будь-які такі випадки беруться іншими силами політичними і накручуються проти нашої діаспори. Тому сфокусуйтеся на дотриманні порядку і законів Чехії, сфокусуйтеся на збереженні своїх прав. Ви їх тут можете захищати — якщо не знаєте, як, звертайтеся в діаспорні організації. Вам може допомогти і дипломатична місія, яка надзвичайно сильна у нас тут, звичайно, відповідно до міжнародних прав і норм. Тому фокусуйтеся на цих речах, фокусуйтеся на роботі, на підтримці України, на волонтерстві. Доносьте свої бачення нам, активістам, громадським діячам, щоб ми знали, що робити і що казати урядовому сектору. Важливо, щоб ви комунікували з нами і ми з вами комунікували. Тому що ми бачимо загальну картину, але є якісь випадки, якісь такі моменти, які ми не можемо побачити чи не можемо врахувати. Тому важливо: комунікуйте, говоріть. І я впевнений, що діаспорна сила зможе витримати будь-які випробування, які нас будуть чекати попереду. Якщо ми будемо сильні, якщо ми будемо зберігати своє «Я», захищати свої права і жити за законами тієї країни, в якій перебуваємо.

ключове слово:
увімкнути аудіо

Також на цю тему