Юних українців у Чехії відловлюють після приїзду для трудової експлуатації. Або їх вербують шахраї
Від початку повномасштабного вторгнення Росії до України до Чехії прибувають і біженці, яким не сповнилося й 18 років. Переважно це хлопці, які приїжджають без батьків чи близьких. Але через незнання обставин вони стають легкими жертвами трудової експлуатації або мимоволі залучаються до шахрайських схем. І часто замість обіцяної безпеки вони опиняються на вулиці й бояться попросити про допомогу, пише інтернет-видання Novinky.cz.
Як каже Лариса Сидоренко з чеського відділення міжнародної християнської благодійної організації «Армія спасіння», така молодь потрапляє в пастку відразу після приїзду. Щоб отримати тимчасовий захист і зареєструватися, вони мають відвідати крайові центри допомоги Україні.
«І коли вони виходять звідти, то метрів за 200 від входу на них чигають чоловіки в мікроавтобусах, які відловлюють цих хлопців і пропонують їм роботу з безплатним житлом і відразу відвозять кудись. І вже на місці хлопці з’ясовують, що треба буде працювати по дванадцять годин шість днів на тиждень і жити в переповненому гуртожитку», — розповідає Сидоренко. Ті чоловіки, що принаджують хлопців, — українці, але трапляються й чехи, каже вона.
«Ці хлопці часто не знають тутешніх порядків», — наголошує вона. Тож вони часто працюють без трудового договору і не отримують належної платні.
«А коли вони хочуть звільнитися, то їм погрожують і заявляють, що вони втратять дозвіл на перебування, і кажуть негайно йти геть. І так хлопці зненацька опиняються десь посеред поля без грошей, без контактів і й тями не мають, де вони», — продовжує Сидоренко.
Тож вони викручуються як можуть, не маючи роботи, грошей і притулку. «Одного нашого клієнта перед тим, як він до нас прийшов, ще й обікрали, коли він заснув у метро, — він втратив решту грошей і документи», — розповіла представниця «Армії спасіння».
Нічийна зона
Саме тому її організація, або також благодійна організація «Людина в скруті», організовують житло для юних біженців без супроводу. Держава про них досі не вміє подбати.
«Вони вже багато в чому самостійні, але не цілком. Так вони опиняються в нічийній зоні. Вони можуть працювати, але мало хто їх візьме на роботу легально. Без дорослого супроводу вони не можуть подати прохання про гуманітарну допомогу чи заяву про вступ до школи», — каже Властіміла Сахрова з організації «Людина в скруті».
Ця організація за останні два роки надала в своїх «Безпечних портах» житло більш ніж сотні юних біженців, більшості з яких було близько 17 років — тобто після закінчення української школи.
Схожий заклад створила і «Армія спасіння». Вона назвала його «Гніздо» — це цілий житловий будинок у Празі. Нині в ньому близько 25 клієнтів. Вони вже повнолітні, вчаться у вишах чи працюють. Вони можуть залишатися там до 26 років.
Дехто з них уже не має куди повернутися. Вони не мали батьків або втратили їх під час війни. Тож працівники організації допомагають їм із лікарями, офіційними установами, фінансовими заставами за житло і з навчанням. Вони замінюють їм родину.
Кожен із клієнтів платить по 6 тисяч крон за місяць. За це він має ліжко в кімнаті на двох, санвузол, спільну кухню і можливість випрати речі. Продукти харчування вони отримують із благодійних продуктових зборів, але стараються заробляти й самі.
Обікрадена чешка і банківський рахунок
Один із мешканців — двадцятирічний Кирило з Сум, міста, яке постійно перебуває під обстрілами. Тому Кирило вже два роки живе в Празі.
Він приїхав сюди, коли йому ще не було 18, — без батьків, із подругою такого ж віку. Його батько воює на Донбасі, мати залишилася вдома. Останній клас української гімназії він закінчив уже в Чехії онлайн.
Таким самим чином він нині вчиться в українському виші з економічною спеціалізацією. А заробляє від самого прибуття роботою в одній із мереж фастфуду.
Але, як і багато інших юних українців, відразу після прибуття він потрапив у скрутне становище. Його обдурили шахраї.
Він знайшов оголошення в соцмережі «Телеґрам» російською мовою. Там пропонувалася винагорода тому, хто допоможе зняти гроші готівкою з криптовалюти.
«Мені це не здалося підозрілим. Я зголосився, і на мій рахунок у чеському банку прислали 120 тисяч крон. Тоді до мене прийшов молодий українець, який сказав, що живе тут уже кілька років, і ми пішли знімати гроші до банкомату. Я їх йому віддав і отримав за це чотири тисячі крон», — розповів Кирило.
Але поліція заблокувала його рахунок, а потім обвинуватила його в тому, що він допомагав злочинцям. Адже гроші належали чешці, яку шахраї переконали, що вони з Чеського національного банку і що вона має терміново переказати свої гроші на вказаний рахунок, бо інакше втратить їх.
Поліція не повірила хлопцеві, що він не знав про це. Суд присудив йому два роки умовно. «І ще я мушу повернути гроші тій пані, заплатити штраф у 20 тисяч, оплатити роботу адвокатки і судові витрати — все разом 160 тисяч крон. Якщо не заплачу, піду на рік до в’язниці», — розповів Кирило.
Керівниця «Гнізда» Лариса Сидоренко до його розповіді додала, що так само були обдурені ще двоє їхніх клієнтів. Вони теж невдовзі після приїзду відповіли на оголошення і дали російськомовному чоловікові номери своїх рахунків, щоб потім зняти переслані гроші готівкою. Але тим пощастило: їм поліція повірила, що вони нічого не знали про походження грошей.
А що ж Кирило — чи хоче він залишитися в Чехії? — «Ні. Як тільки закінчиться війна, хочу повернутися».

