Чеські політики: про мир не можна домовлятися без України, карати треба винного, а не жертву
Чехія підтримує зусилля США для закінчення російської агресії, але про майбутнє України не можна вирішувати без її згоди, заявляє чинний прем’єр Петр Фіала. А президент Петр Павел наголошує, що мирний план не може карати жертву більше, ніж винного, і має гарантувати Україні суверенітет, самобутність і перспективу слушного майбутнього.
Останніми днями в пресі з’являються повідомлення щодо деталей нового мирного плану, що його, як стверджується, підготували США за підтримки президента Дональда Трампа. За словами коментаторів, оприлюднені тексти передбачають практично повне виконання забаганок Росії і фактичну капітуляцію України. На цей момент не відомо, наскільки ці повідомлення відповідають тому планові, який вручили в Києві офіційні представники США.
На останній момент звернув увагу і Петр Павел. «Подробиці останнього проєкту закінчення російської агресії проти України наразі не були офіційно представлені. Найперше треба зупинити кровопролиття. Цього можна досягти негайним перемир’ям. Але Росія досі не виявила бажання до цього», — заявив президент Чехії в п’ятницю в соцмережі ікс.
За його словами, щоб мирний план був справедливим, він не може карати жертву більше, ніж винного, й ігнорувати злочини, скоєні в Україні. Щоб він був тривким, він мусить гарантувати Україні суверенітет, самобутність і перспективу слушного майбутнього.
«Українці і європейці мають із Росією власний досвід і потребують справді вірогідних гарантій, що російська агресія не буде повторюватися. Тому необхідно, щоб Україна і Європа могли брати повноцінну участь у мирному врегулюванні», — заявив Павел.
Схожі думки висловили й інші чеські політики, зокрема члени дотеперішнього уряду, який подав у відставку і продовжує виконувати обов’язки до створення нового кабінету.
Дотеперішній прем’єр-міністр Петр Фіала заявив агентству ČTK, що Чехія підтримує зусилля США для закінчення російської агресії. «Але про майбутнє України, яка зазнала брутального нападу, не можна вирішувати без її згоди», — додав він.
Так само й дотеперішній міністр закордонних справ Ян Ліпавський заявив у соцмережі ікс: «Про мир в Україні не можна вести переговори без України. Ми в Чехії дуже добре знаємо, що означає «про нас без нас». Мюнхенська угода принесла в жертву чужі території і не те що не відвернула війни, але, навпаки, відкрила до неї шлях. Я завжди застерігав від «Мюнхену 2.0 і буду застерігати й надалі», — написав він. У Мюнхені 1938 року західні союзники Чехословаччини домовилися за її спиною з Гітлером і поставили Прагу перед ультиматумом із вимогою віддати нацистській Німеччині частину території країни.
Також і дотеперішня міністерка оборони Яна Чернохова високо оцінила намагання досягти мирного вирішення. Але, сказала вона агентству ČTK, в процесі переговорів не можна оминати Україну т проєкт вирішення не може бути представлений їй як готова річ. Також ніхто не має забувати, хто жертва, а хто агресор, вважає вона.
Поступки Росії ще ніколи нічого доброго не приносили, наголосила Чернохова. «Важливо, щоб умови були прийнятні для України, а безпекові гарантії забезпечили, що російська агресія не буде повторюватися», — додала вона.
