Допомога по безробіттю в Чехії зросла з нового року: що потрібно знати?

Допомога по безробіттю в Чехії зросла з нового року. Ми поспілкувалися з Наталією Косяковою, речницею Бюро працевлаштування Чехії, про зміни з 1 січня, а також про те, хто має право на допомогу та як її оформити.

— Хто має право на допомогу по безробіттю та які умови її отримання?

Наталія Косякова | Фото: Iryna Shvedyk,  Radio Prague International

— На допомогу по безробіттю має право кожен, хто відпрацював у Чехії 12 місяців протягом останніх двох років на момент подання заяви на допомогу. Звісно, це має бути офіційна робота, тобто така, з якої сплачували соціальне страхування.

— Які зміни набули чинності з початку нового року? На що варто звернути увагу?

— З нового року відбулися суттєві зміни в системі нарахування допомоги по безробіттю. Головна з них полягає в тому, що допомога по безробіттю буде вищою в першому періоді підтримки, який триває два або три місяці залежно від віку шукача роботи. Раніше в перший період підтримки допомога становила 65% від середнього місячного чистого заробітку людини, а зараз — 80%.

Другою важливою зміною є те, що відтепер немає значення, з якої причини ви звільняєтеся з роботи: за власним бажанням чи вас звільнили. Раніше, якщо особа звільнялася за власним бажанням, вона могла отримувати меншу підтримку, ніж особа, яку звільнили, а саме 45% від попереднього середнього чистого заробітку. Зараз кожна особа, незалежно від причини звільнення, зможе отримувати 80% свого попереднього середнього чистого заробітку в першому періоді підтримки.

— У чому полягає мета цих змін?

— Загалом мета цих змін полягає в тому, щоб люди не боялися змінювати роботу, яка їм не подобається, знаючи, що після звільнення протягом перших кількох місяців вони матимуть доволі хорошу підтримку, адже 80% замість попередніх 65% — це суттєво вищий рівень допомоги, людина зможе спокійніше й комфортніше шукати роботу, яка її справді влаштовує.

— Як подати заяву на отримання цього виду допомоги?

— Подати заяву на допомогу по безробіттю можна через портал Міністерства праці під назвою Jenda або в мобільному застосунку Jenda.

— Чи існує визначений термін, упродовж якого потрібно звернутися по допомогу?

— Немає жодного обов’язкового терміну, протягом якого потрібно подаватися на допомогу після звільнення. Це не є обов’язковим, так само як і реєстрація в бюро працевлаштування як шукач роботи. Однак важливо пам’ятати, що, наприклад, якщо ви звільняєтеся з роботи наприкінці місяця, потрібно завчасно подбати про медичне страхування та з’ясувати, хто його оплачуватиме.

Якщо з початку наступного місяця, з першого числа, ви зареєструєтеся в бюро працевлаштування як шукач роботи та подасте відповідну заяву на допомогу по безробіттю, то не лише зможете отримати допомогу вже за цей місяць, а й, за умови виконання всіх вимог, держава оплачуватиме за вас страхування за цей період. Тож про ці моменти важливо пам’ятати.