Василь Зварич згадав слова Вацлава Гавела: в Празі відбувся мітинг на підтримку України
На Староміській площі у Празі 21 лютого відбувся мітинг „Společně za Ukrajinu“ на підтримку України. Сотні чехів долучилися до демонстрації в самому серці чеської столиці, щоб висловити свою підтримку Україні, напередодні четвертих роковин початку повномасштабної війни Росії проти України.
Першим, спеціальним гостем демострації став президент Чехії Петр Павел, який звернувся до учасників мітингу, зазначивши, що війна в Україні впливає і на Чехію.
«Війна впливає на нас. І якщо хтось каже нам, що ми втомилися від війни, що вона нас дратує, він займає таку ж позицію щодо нашого власного майбутнього. Бо рано чи пізно війна в Україні завершиться. І дуже залежатиме від того, яким буде мир, бо це вплине на безпеку Європи на довгий час. Це не українська війна, це певною мірою і наша війна. І я дуже вдячний, бо багато людей сприймають це саме так, що ми відповідальні та що ми підтримуємо Україну, навіть у наших власних інтересах. І за це велике спасибі всім вам. Україна не хотіла нічого іншого, ніж те, чого ми хотіли в минулому. Ми також хотіли самі вирішувати своє майбутнє з самого початку. Ми більше не хотіли, щоб хтось вирішував про нас без нас, бо ми вже мали такий болісний досвід у минулому».
Петр Павел також згадав величезну допомогу для України від бізнесменки Ренати Келлнерової, яка надіслала Україні з благодійного фонду своєї родини 117 мільйонів крон. Президент Чехії також наголосив, що, незважаючи на те, що новий уряд змінив політичний курс, все ж таки підтримка України продовжується в рамках Європейського союзу.
Він додав, що сподівається, що новий уряд усвідомлює, що майбутнє України також впливатиме на процвітання та безпеку Чехії і що допомога Україні — це також інвестиція в безпеку та процвітання Чехії. Тому цю допомогу необхідно продовжувати, доки не буде досягнуто справедливого миру.
«Я хочу ще раз подякувати вам за те, що ви не втрачаєте правильного компаса солідарності з тими, хто потребує допомоги, чи то вдома, чи за кордоном, бо саме це говорить про культуру суспільства. І я вважаю, що ми — культурна, відповідальна країна, яка хоче бути частиною спільноти гідних, демократичних країн. Щиро дякую вам, і продовжуйте в тому ж дусі».
Після виступу президента Чехії на сцену вийшов посол України в Празі Василь Зварич.
Він почав зі слів подяки тим, хто прийшов на Староміську площу, щоб підтримати Україну.
.
«Ми стоїмо разом тут, на Староміській площі, в серці Європи, в місці, де писалася історія свободи, де мужність завжди перемагала страх. І ви, друзі, сьогодні знову доводите цю мужність. Сьогодні Україна тримає оборону, вона тримається також завдяки вам. Завдяки вашій підтримці ми сильніші, і наша боротьба за свободу має ще глибший сенс. Дякуємо».
Також Василь Зварич подякував за розуміння того, що російська агресія, російська війна проти України — це не лише справа України, і зазначив, що, нападаючи на Україну, Путін порушив міжнародне право, правила, які захищають великі та малі держави, рравила, які є гарантією безпеки і для Чехії.
«Наша безпека і ваша залежатиме від того, як закінчиться російська війна, — чи буде Європа сильнішою, чи загроза наблизиться до ваших кордонів. Росія розуміє лише стиль. І ми, наша хоробра армія та громадянське суспільство, — всі ми тут сьогодні демонструємо цей стиль. Стиль єдності, стиль солідарності, стиль опору. Сьогодні ми чітко разом кажемо: Путіне, залиш Україну. Руки геть від України! Ваша підтримка наближає нашу спільну перемогу та справедливий мир. Дякуємо, що стоїте на боці свободи, справедливості, людської гідності та правди. І, як сказав Вацлав Гавел, правда та любов повинні перемогти брехню та ненависть».
Після виступу офіційних осіб на сцену піднялися українці та чеські представники благодійних організацій, які ділилися своїм болем та історіями російсько-української війни.
Демострація відбулася завдяки організаціям «Пам’ять нації», «Людина в біді», «Мільйон миттєвостей за демократію», «Дякую, що ми можемо» та Європейському конгресові українців.






