Роковини «непростимої агресії»: чеські політики підтримують хто Україну, а хто Трампа
Прем’єр Чехії сподівається, що президент США зможе домогтися миру для України. Краще домовитися про добрий мир, а не про поганий, але швидко, каже президент Чехії.
«Непростима агресія Росії проти України», «безглузда війна», пише прем’єр-міністр Чехії Андрей Бабіш. «Не можна бажати нічого іншого, ніж щоб нарешті припинилися вбивства і війна скінчилася», — заявив він 24 лютого в соцмережі ікс. І сам Бабіш, і його партія ANO давно виступають проти «підтримки війни», яку, на їхню думку, здійснював попередній проукраїнський уряд Чехії, і за «якнайшвидший мир в Україні», на який Київ був би змушений погодитися без зовнішньої підтримки.
І прем’єр продовжив у своєму дусі: «Довго вважалося, що будь-хто, хто закликав до дипломатичних переговорів, негайно отримував ярлик. Про мир майже не можна було говорити. Все це змінилося з приходом президента Трампа: про умови миру ведуться переговори, і я вірю, що він скоро справді настане».
Павел: рішення про мир не видно через позицію Путіна
Ніби опонував Бабішеві президент Чехії Петр Павел в інтерв’ю інтернет-виданню Novinky.cz, що було оприлюднене 24 лютого, але взяте вочевидь напередодні. Позицію президента США Дональда Трампа Павел вважає до певної міри тиском на Україну.
«На жаль, цей тиск останнім часом більше спрямований на Україну, ніж на Росію. Не Україна завинила цей конфлікт, тож головний тиск мав би бути не на неї. Американський президент Дональд Трамп радий був би бачити швидкий результат — чи то через майбутні вибори (проміжні вибори у США цієї осені — ред.), чи через саміт НАТО. Але ми згодні з багатьма моїми колегами в Європі, що буде краще домовитися про добрий мир, ніж про поганий і швидкий», — наголосив президент Чехії.
За його словами, було б найкраще, якби війна Росії проти України й не починалася, і було б добре, щоб ця війна закінчилася якнайшвидше. Але, вважає він, такого рішення не видно в осяжному майбутньому — бо про кінець війни може вирішити лише одна людина, Володимир Путін.
Позицію ж нинішнього уряду Бабіша Павел оцінює так: «Ми часто чуємо думку, що «ми хочемо миру, розвитку охорони здоров’я, транспорту, хочемо допомагати нашим громадянам і не хочемо підтримувати війну». З іншого боку, треба сказати цілком відверто, що війна в Україні має вплив на нашу безпеку і на те, наскільки стабільною і квітучою буде наша країна в майбутньому. Ми не можемо ізолюватися від війни».
Павел також застеріг, що зміна позиції уряду Чехії може негативно вплинути на довіру до Праги в Україні і відтак на майбутні перспективи участі чеських фірм у відбудові України.
Схожу думку висловив і Петр Фіала, прем’єр-міністр попереднього уряду Чехії, а нині опозиційний політик. Нагадавши про четверті роковини повномасштабного нападу Росії на Україну, він продовжив: «Наш уряд почав тоді допомагати відразу. Допомога Україні — це не тільки правильно, це й інвестиція в нашу безпеку. Якщо впаде Україна, Росія не зупиниться і піде далі».
Фіала подякував усім чеським громадянам, які допомагають українцям. «І це теж важливо для нашої безпеки і доброго майбутнього», — додав він.
Віт Ракушан, міністр внутрішніх справ у попередньому уряді, а нині теж опозиційний політик, заявив, що пишається чеськими громадянами: «В допомозі Україні вони неймовірні».
І, оприлюднивши фото встановлення ще одного українського прапора на черговій могилі на військовому цвинтарі, Алеї слави в Харкові, риторично додав: «Чим більше дехто знімає українські прапори з офіційних установ, тим більше їх з’являється деінде».
Українські прапори з офіційних будівель масово познімав після приходу до влади нинішній уряд, який вирішив більше не давати на військову допомогу Україні ані крони з державного бюджету. Одним із найгучніших супротивників цих прапорів став лідер партії SPD, нині також голова Палати депутатів Томіо Окамура. Зняття українського прапора з парламентської будівлі було його першим кроком на цій посаді.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
24 лютого частину українських прапорів із нагоди роковин повернули на офіційні будівлі на один день.
Окамура, коментуючи допис про анонс Бабіша, що 24 лютого український прапор буде вивішено перед будівлею канцелярії уряду, заявив: «На міністерствах під керівництвом SPD і на Палаті депутатів українського прапора не буде».