Міністр культури представив план переведення громадських мовців на держбюджет
Як заявив на пресконференції в вівторок міністр Ото Клемпірж (висуванець партії „Motoristé sobě“), уряд підготував проєкт закону, за яким нинішні прямі щомісячні внески домогосподарств і компаній будуть замінені на фінансування Чеського телебачення і Чеського радіо фіксованими сумами з державного бюджету. При цьому передбачений механізм щорічного автоматичного індексування цих сум на рівень інфляції, але не більш як на п’ять відсотків на рік.
Але, всупереч деяким побоюванням, Чеське телебачення і Чеське радіо не будуть об’єднуватися в єдину структуру і працюватимуть окремо, також будуть окремі їхні наглядові ради.
Клемпірж запевнив, що за новим механізмом громадські мовці залишаться незалежними від держави чи політичних впливів.
Але названі ним суми такого фінансування — понад 5,74 мільярда крон на рік для Чеського телебачення і майже 2,07 мільярда для Чеського радіо — значно нижчі, ніж їхні бюджети нині. Для телебачення йдеться про скорочення річного бюджету приблизно на мільярд крон, для радіо приблизно на 400 мільйонів.
Уряд планує провести ухвалення майбутнього закону так, щоб він набув чинності з 1 січня 2027 року. Але процес розгляду законопроєкту, поданого урядом, може тривати до 11 місяців.
Крім того, опозиція, незгодна з таким планом, уже пообіцяла, що зробить усе можливе, щоб якнайбільше затягнути в парламенті ухвалення такого закону. В опозиції, як і в керівництві громадських телебачення і радіо, пропоновані зміни називають ліквідаційними.
А тим часом група депутатів від урядових партій готує власний законопроєкт, який не потребуватиме такого довгого розгляду. Він мав би на меті скасувати нинішні внески на фінансування громадських мовців для деяких категорій платників, у першу чергу для людей старшого віку, молоді чи юридичних осіб, іще протягом цього року, не чекаючи на повне скасування цих внесків. Це означало б позбавлення телебачення і радіо значних сум уже цього року.