Чеські громадські мовці знову закликали уряд зупинити наступ на них

Чеське телебачення, Чеське радіо та громадська ініціатива на їхній захист закликали у вівторок зупинити кроки, що загрожують їхній незалежності і стабільності. Як мовиться в їхній спільній заяві, закони, що впливають на громадські ЗМІ, створюються поспіхом і без фахових і суспільних дебатів.

Ідеться в першу чергу про законопроєкт, який, серед іншого, пропонує перевести Чеське телебачення і Чеське радіо з нинішньої системи прямих внесків від слухачів чи глядачів на фінансування безпосередньо з державного бюджету. Запропоновані в урядовому законопроєкті фіксовані суми фінансування Чеського радіо і Чеського телебачення майже на одну п’яту менші, ніж нинішні бюджети цих мовців.

Критики такого кроку наголошують, що це може послабити незалежність громадських засобів інформації і відкрити більший простір для політичного тиску на них, і таким чином уряд фактично підпорядкує собі громадських мовців.

Чеське телебачення і Чеське радіо, крім того, протестують проти законопроєкту групи членів Палати депутатів на чолі з заступником її голови Патріком Нахером (ANO). Цей проєкт пропонує, не чекаючи на розгляд урядового документа, якнайшвидше скасувати нині чинні внески від глядачів чи слухачів для кількох груп таких платників, зокрема осіб у віці понад 75 років, підприємців, які працевлаштовують менш як 50 працівників, тощо. Громадські мовці побоюються, що це може залишити їх без частини фінансування, яка ніяк не буде компенсована.

Автор урядового законопроєкту, міністр культури Ото Клемпірж (висуванець партії „Motoristé sobě“) заявляє, що уряд перегляне свій документ із урахуванням поданих зауважень і знову обговорить його в середині червня. За його словами, перед цим відбудуться переговори з генеральними директорами Чеського телебачення і Чеського радіо.

Через цей законопроєкт профспілки Чеського телебачення і Чеського радіо оголосили необмежену в часі страйкову готовність.