Петр Павел у День перемоги: Росія нагадує нацистську Німеччину
Восьмого травня в Чехії вшанували 80-річчя перемоги над нацизмом.
«Сьогоднішня Росія, на жаль, поводиться з певного огляду так, як колись поводилася нацистська Німеччина. Вона не поважає міжнародне право, дотримується права сильного, напала на суверенну країну і вже понад три роки веде проти неї агресивну війну», — сказав президент Чехії, маючи на увазі повномасштабну агресію Росії проти України.
Виступаючи ввечері перед урочистим концертом у Празькому граді, Петр Павел віддав шану всім, хто боровся проти нацизму, італійського фашизму, проти імператорської Японії, — включно з росіянами. «Але це зовсім не означає поваги до сучасної Росії», — додав він.
За словами Павела, він пишається тим, що Чехія з самого початку поставилася до російської агресії проти України цілком однозначно і засудила її. Наукою з Другої світової війни, сказав він, є те, що авторитарним діячам і агресорам не можна йти на поступки.
Зі схожими заявами виступили президент та інші чеські політики і вранці в четвер під час урочистостей у військовому меморіалі на празькому пагорбі Вітков. Петр Павел, зокрема, назвав правильним те, що Чехія стала на захист прав України, яка зазнала нападу Росії. Він нагадав, що країни, які в перебігу Другої світової війни звільнив від нацистів Радянський Союз, потрапили під вплив іншого авторитарного режиму.
За його словами, важливо нагадувати про події Другої світової, щоб людство винесло науку з минулого. Деякі елементи, які вели до виникнення тієї війни, можна спостерігати й зараз, додав він.
«Ми бачимо, що недалеко від нас знову відбувається агресивна війна проти суверенної країни в ім’я ідеалів, які зрозумілі тільки агресорові», — заявив президент.
Прем’єр-міністр Петр Фіала продовжив схожими словами. «Ми є свідками того, як агресивний російський режим намагається завоювати, захопити і підкорити іншу країну. Коли ми подумаємо про те, що сталося 80 років тому, то з того для нас випливає однозначна наука: ми не маємо права дозволити агресивному російському режимові, щоб він досяг свого, ми мусимо зробити все для того, щоб допомогти України, бо цим ми оберігаємо і свою безпеку», — сказав він.
На інших урочистостях, на Ольшанському цвинтарі, виступив посол України Василь Зварич. Біля могил загиблих червоноармійців він нагадав, що при звільненні Чехословаччини 80 років тому загинуло й багато українців. Там, пригадав посол, похований і українець Іван Гончаренко, командир радянського танка, що першим увійшов у Прагу і був підбитий у бою з рештками німецьких військ.
Демонстрації різного спрямування
Вшанувала 80-річчя закінчення Другої світової війни в Європі й акція «Не забуваймо — 80» у центрі Праги, на Вацлавській площі. Її влаштувала неурядова організація Post Bellum — відома, зокрема, своєю підтримкою України. Охочі могли побачити історичну військову техніку чи добірку спогадів про події тих часів.
Одночасно акція нагадала й про нинішню війну Росії проти України. Серед іншого, були виставлені рештки автомашини, що згоріла внаслідок удару російської ракети в Ірпені під Києвом, та інформація про долю її власників. Також були показані аптечки, які постачають для українських бійців завдяки внескам чеських донорів.
Але в центрі Праги відбулися й антиурядові демонстрації проросійського спрямування. Зокрема, на площі Республіки кількасот людей мітингували за поліпшення відносин між Чехією і Росією. Акцію скликав відомий антиурядовий активіст і дезінформатор Ладіслав Врабел, який звинуватив чеські засоби інформації і політиків у тому, що вони, мовляв, свідомо розпалюють антиросійську ненависть і намагаються втягнути Чехію у війну. Він також критикував уряд країни за його підтримку України. А плановану зустріч європейських делегацій в Україні 9 травня на противагу святкуванням у Москві, на якій буде йтися про створення міжнародного трибуналу у справі злочину агресії Росії проти України, він назвав «збіговиськом нацистів».
Поруч із учасниками акції, що зібралися під прапорами Чехії, Росії і Радянського Союзу, було й кількадесят контрдемонстрантів із прапорами Чехії, Євросоюзу і НАТО. Граючи на твердженні проросійських сил, що вони «хочуть миру» і швидкого закінчення війни фактичною капітуляцією України, контрдемонстранти тримали гасло «Я хочу миру — Путіне, геть із України!»
А на Староміській площі близько 4 тисяч людей зійшлося на мітинг під назвою «Чехія проти війни», переважно прихильників популістської антиукраїнської і проросійської партії SPD. Організатором мітингу виступив голова ще однієї партії такого ж спрямування, PRO, теж відомий антиурядовий активіст і дезінформатор Їндржих Райхл, який заявив, що фашизм, із яким треба боротися нині, йде не з Росії, а з Брюсселю. Учасники акції виступали за мирну зміну влади в Чехії і проти зростання видатків на оборону, щоб не «втягуватися в чужі конфлікти».
І біля цієї акції були присутні прихильники України з українськими прапорами. Поліції довелося вирішувати кілька дрібних конфліктів — наприклад, одній жінці демонстранти порвали плакат, спрямований проти Володимира Путіна.
Різноманітні заходи з нагоди річниці відбувалися і в інших місцях у Чехії.
Росіяни занепокоєні
Згадані на початку слова Петра Павела, який порівняв нинішню Росію з нацистською Німеччиною, не лишилися непоміченими. Посольство Росії в Чехії назвало це порівняння «категорично неприйнятним» і «цинічним». А російський посол у Чехії в своєму вітанні «співвітчизникам» 9 травня, як святкують День перемоги в Росії, назвав війну його країни проти України «боротьбою з нацизмом у його оновленому обличчі».
«На злодієві шапка горить», — коротко відреагували на заяву російського посольства в Міністерстві закордонних справ Чехії.
А ще в Росії звернули увагу на… шкарпетки, в яких був під час зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським у Празі один чеський посадовець: на них зображений московський Кремль у вогні. Як з’ясувалося, в цих шкарпетках українського виробництва, фото яких розійшлося соцмережами, був уповноважений чеського уряду у справі відбудови України Томаш Копечний. Один із чільних російських сенаторів назвав посадовця «мерзотником», про що відразу відзвітували російські ЗМІ.
Сам же Копечний, дізнавшись про реакцію в Москві, прокоментував її інтернет-виданню TN.cz так: «Росіяни вже четвертий рік засипають українські міста ракетами і вбивають невинних людей. Погляд на це їм не заважає. А українські шкарпетки, які символічно показують, який вигляд би мало те саме в їхніх містах, їх розсердили. Я б хотів, щоб вони виявили таку ж чуйність і щодо тих міст, де вони це саме спричиняють самі».
А шкарпетки, які ще в день публікації фото пропонувалися в одному з інтернет-магазинів за 150 гривень, уже наступного дня були там розпродані.
Також на цю тему
-
На 80-у річницю закінчення Другої світової війни в Європі на Прагу чекає низка демонстрацій
Восьмого травня в столиці Чехії, з одного боку, демонструватимуть «за мир» і «за поліпшення відносин із Росією», з іншого нагадають про злочини нацизму й комунізму