Празькі домовленості допоможуть охороні здоров’я українців
Це і низка меморандумів між чеськими й українськими медиками, і конференція на цю тему в Празі, в якій узяла участь дружина президента України Олена Зеленська. Вона перебуває в Чехії разом із Володимиром Зеленським, який прибув із офіційним візитом.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
Чехія зробить усе, щоб співпраця двох країн поглиблювалася й далі, включно з підтримкою з чеського боку вступу України до Європейського союзу. Так сказав на початку конференції Global Healthcare Initiative for Ukraine міністр охорони здоров’я Чехії Властіміл Валек. Метою конференції, що відбувається під егідою дружини президента Чехії Еви Павлової, є поділитися чеським досвідом у галузі охорони здоров’я і підтримати допомогу Україні в цій галузі.
«Про охорону здоров’я кажуть, що це другий фронт. І вона заслуговує на нашу повну підтримку в протистоянні російській агресії», — додав Валек.
Про життєву важливість відновлення системи охорони здоров’я в Україні в умовах російського щоденного терору говорила й Олена Зеленська. «У нас щодня є вбиті й поранені. І сьогодні теж», — сказала вона у вступному слові на конференції.
Дедалі болючішою проблемою для українського суспільства стає стан психічного здоров’я в час, коли триває війна. «В Україні, мабуть, немає людини, яка не знала б когось, хто був убитий внаслідок російської атаки», — сказала Зеленська. За її словами, велика частина суспільства несе в собі сильну травму: на психічні проблеми внаслідок війни потерпають близько 78 відсотків українців. Завданням України, сказала вона, є змінити підхід до психічного здоров’я і довести, що «психічні проблеми — не прояв слабкості, як десятиліттями вірили в нашому суспільстві».
Конференція і домовленості допоможуть охороні здоров’я в Україні
Іще напередодні конференції, на якій виступив і міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко, Олена Зеленська заявляла, що чекає від цього заходу на відчутні наслідки для українських пацієнтів, лікарів і лікарень і сподівається на виникнення низки цінних партнерств. Конференція триватиме і в вівторок.
Тож іще в неділю українська сторона підписала меморандум із чеським Національним інститутом психічного здоров’я. Проєкт має на меті розбудувати можливості в дослідженні психічного здоров’я суспільства і в розвитку послуг у цій галузі в Україні. Фахівці з інституту, зокрема, мають підготувати 45 молодих дослідників із України.
А вже в перебігу конференції в понеділок були підписані ще два меморандуми: між чеським Інститутом клінічної і експериментальної медицини і українською лікарнею «Охматдит» і між Університетською лікарнею у Брні і Регіональним медичним центром родинного здоров’я Дніпропетровської обласної ради.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
Головна тема обох цих документів — співпраця в освіті медиків, запровадження європейських стандартів у медицині і в наукових дослідженнях, а також допомога у відновленні медичних закладів в Україні. За словами Віктора Ляшка, внаслідок війни їх знищено понад триста.
«Зараз ми інтенсивно працюємо над відновленням шести українських медзакладів», — сказав Властіміл Валек. Він нагадав, що Європейська комісія надала на відновлення української системи охорони здоров’я наразі 98 мільйонів євро, але це лише перша частина більшого проєкту.

