Президент затвердив підвищення плати за радіо і телебачення. Про біженців у законі не згадано
(Доповнено 23 травня 2025 року: МВС Чехії офіційно роз’яснило, що особи з візами тимчасового захисту і толерантності не зобов’язані платити ці внески. Майте це на увазі, коли будете читати цю статтю.)
Зміни до закону, що мали б почати діяти з початку травня, також розширюють коло платників «концесійних внесків» — практично на всіх. Але їх не зобов’язані платити іноземці без дозволу на довгострокове чи постійне перебування. Тимчасовий захист не є таким дозволом. Та юрист радить усе одно платити ці внески, що разом будуть становити 205 крон на місяць — штрафи за несплату, якщо їх накладуть, надто великі.
Платниками внесків за радіо і за телебачення, які часто називають старим терміном «концесійні внески», за новим законом стають практично всі фізичні особи, хіба за винятком пенсіонерів із кнопковими телефонами — їх буде повинне платити кожне домогосподарство, яке має доступ до інтернету, в якому є хоч один смартфон чи планшет — навіть якщо в ньому немає радіо і телевізійних приймачів.
Ці кошти в Чехії йдуть на фінансування громадських мовців — Чеського радіо і Чеського телебачення. Такий механізм — через плату від громадян чи фірм — існує в десяти з 27 країн-членів Європейського союзу.
Внесок за радіо підвищиться на 10 крон — до 55 крон за місяць, внесок за телебачення на 15 крон — до 150 крон за місяць. Фізичні особи, як і раніше, платять один внесок (радіо + телебачення) за домогосподарство незалежно від того, скільки приймачів у ньому є. Термін оплати — щомісяця до 15-го числа.
Натомість для фірм чи приватних підприємців система оплати зміниться: не за кількістю приймачів, як нині, а за кількістю працівників із трудовими договорами. Ті, хто має до 24 працівників включно, будуть узагалі звільнені від оплати, далі сума залежатиме від кількості працівників.
Ті, хто вже платив ці внески, повинні будуть узяти до уваги нові суми. Ті, хто ще не платив, мають зареєструватися до оплати. Це можна зробити онлайн на порталах Чеського телебачення і Чеського радіо. Щоразу, змінюючи адресу, також необхідно протягом 15 днів повідомляти в обидві установи, а при виїзді з Чехії назавжди потрібно написати письмову відмову.
Іще одна зі змін, передбачених новим законом, — що величина цих внесків буде зростати автоматично залежно від інфляції, без необхідності щоразу змінювати її новим законом. Саме тим, що внесок за телебачення не збільшувався з 2008 року, а за радіо з 2005-го, уряд і пояснив нинішні зміни.
Відповідно до закону (в цій частині він не змінюється), від оплати внесків звільняються, наприклад, особи з повною чи практичною двосторонньою сліпотою чи глухотою, люди з доходами, меншими ніж 2,15 суми прожиткового мінімуму, чи школи.
Чи платити українським біженцям?
А ще він них звільняються іноземці, яким не було надано дозволу на постійне чи довгострокове перебування в Чехії. Статус тимчасового захисту, з яким перебувають українські біженці, не належить ні до того, ні до іншого (але віза толерантності є дозволом на довгострокове перебування).
Тому формально, відповідно до закону, особи з тимчасовим захистом не повинні б платити внески за радіо і телебачення. Але, як казала раніше для Radio Prague International юристка і власниця блогу про права та обов’язки в Чехії, магістр права Ольга Вельма, і людям із тимчасовим захистом платити теж варто: якщо буде виявлено, що іноземець не платить, його можуть оштрафувати до 5000 крон на Чеському радіо і до 10 000 крон на Чеському телебаченні. «Варто зазначити, що штрафи можуть накладатися повторно, а у разі несплати боржникові загрожує суд, а також нарахування пені. Тому ігнорувати обов’язок сплачувати концесійні внески однозначно не рекомендується», — сказала вона.
Тільки перевірте, чи не входить плата за радіо й телебачення до суми за оренду вашого житла — іноді його власники беруть її з мешканців і оплачують самі. Але така практика суперечить законові: платити має не власник, а фактичний користувач.
Опозиційні партії ANO і SPD протягом розгляду закону намагалися зірвати його, але не мали успіху. Ці партії твердять, що фінансуватися громадські радіо й телебачення мають із державного бюджету, і обіцяють у разі приходу до влади так і зробити, скасувавши нинішні внески. А це цілком можливо за результатами парламентських виборів цієї осені.
А тим часом після того, як у п’ятницю президент Петр Павел підписав новий закон, до набуття ним чинності залишається останній крок — офіційна публікація в Збірці законів. Майже напевно, це буде зроблено наступними днями, щоб закон почав діяти вже з початку травня.