При вступі до середніх шкіл українці обганяють чехів. Чеським батькам це не подобається

Чеські учні складають вступні іспити й отримують далеко понад 80 балів, але їх не прийняли. А іноземців із меншою кількістю балів узяли. Але все це відповідає чеському законодавству. Адже воно визначає, що особи, які отримали попередню освіту поза межами Чехії, можуть на власне бажання не складати іспит із чеської мови — знання мови в них перевіряють співбесідою.

Про один із таких випадків написало інтернет-видання Novinky.cz: двох чеських дівчат не взяли до готельної середньої школи в Празі, а вступника з України прийняли, хоча він мав менше балів, ніж дівчата.

Знайома цих дівчат і сама педагогиня Їтка Свободова вважає: «Якщо будь-який іноземець хоче вчитися в чеській школі, то, на мою думку, він у першу чергу повинен би бути здатний вести комунікацію мовою країни, де вчиться, і не повинен би мати ніяких полегшень».

Але чинні правила визначають: іноземці складають вступні іспити інакше, ніж місцеві діти.

Перший погляд збиває з пантелику

Як звернув увагу директор згаданої готельної школи Карел Вратішовський і підтвердило Міністерство освіти, іноземці — а нині це в першу чергу українці — не мусять писати так званий дидактичний тест із чеської мови, тож вони автоматично отримують менше балів.

«Із першого погляду на результати вступних іспитів може здатися, що дана школа прийняла вступника з меншою кількістю балів, ніж отримав інший вступник і не був прийнятий», — розповідає про ситуацію директор школи.

Замість письмового тесту іноземцям влаштовують співбесіду.

За співбесіду балів не дають

Закон визначає, що осіб, які отримали попередню освіту в школі поза межами Чехії, при вступі до середніх шкіл на їхнє прохання звільняють від дидактичного тесту з чеської мови. «Знання чеської мови, необхідне для отримання вступником освіти, школа перевіряє в них співбесідою», — пояснює Вратішовський.

Речниця Міносвіти Вероніка Луцька-Лоосова додає: «Вступники-іноземці не отримують за співбесіду ніяких балів — тільки рішення, пройшов він цю співбесіду чи не пройшов».

Деякі школи мають власну систему оцінювання результатів співбесіди, але вона не впливає на результат, додає речниця. «Для того, щоб школа могла вирішити, пройшов вступник співбесіду чи ні, вона може встановити мінімальний прохідний бал. Але ці бали за співбесіду не зараховуються до загального результату. Вступники-іноземці в будь-якому разі отримують за чеську мову нуль балів», — пояснює вона.

Конкретна школа, згадана вище готельна, цього року прийняла за цими правилами п’ятнадцять студентів. «У випадку вступників-іноземців, тобто не тільки з тимчасовим захистом чи статусом біженця, ми цього року вдалися до тієї ж процедури, як і минулими роками», — зазначив її директор Вратішовський.

Складний підрахунок

Іноземці, крім співбесіди, складають також іспит із математики. Потім їх вносять у загальний список за успішністю за принципом так званого скороченого впорядкування — як пише видання Novinky.cz, він для нефахової громадськості може бути незрозумілим.

І так відбувається в усіх середніх школах. А останніми роками через прибуття великої кількості біженців із України таких випадків стає дедалі більше, і батьки чеських дітей зустрічатимуться з цим частіше, ніж у минулому.

Успішність українських біженців нижча, ніж серед чехів

За інформацією чеського Міносвіти, цього року в першому колі вступних іспитів до середніх шкіл і гімназій із чотирирічним навчанням вступало 133 тисячі дітей, із них вступили 89%. До восьмирічних гімназій прагнули потрапити 19 тисяч дітей, успіх мали 47%. А до шестирічних гімназій хотіли вступити 7 тисяч дітей, прийняли з них 34%.

Серед учнів із України з тимчасовим захистом результати були гірші. До середніх шкіл і гімназій із чотирирічним навчанням їх вступало 3400, із них вступили 65%. До восьмирічних гімназій прагнули потрапити 220 дітей, успіх мали 26%. А до шестирічних гімназій хотіли вступити 110 українських дітей, прийняли з них теж 26%.

Джерело: Novinky.cz
ключове слово:
увімкнути аудіо