Традиція проти охорони природи. Чи зникнуть ведмеді з чеських замків?
Чеський Крумлов і Точнік — тут відвідувачі ще можуть побачити ведмедів у замкових ровах. Донедавна це було можливо й у замках Конопіштє і Наход. Захисники природи наступають, заявляючи про непридатні для тварин умови в замках. Прихильники традиції наголошують, що регулярні контролі ветеринарів не виявили ніяких проблем.
Чеський Національний інститут охорони пам’яток планує заборонити утримання тварин у замках до 2030 року. Каштелян чеськокрумловського замку Павел Славко виступає проти таких намірів: надто багато з’являється дезінформації, каже він.
За його словами, захисники природи свідомо зафіксували на фото лише частину величезного вольєру для ведмедів, щоб заявити, що він непридатний. А при цьому площа «ведмедарію» (medvědárium) в Чеському Крумлові вдвічі більша, ніж передбачена належними нормами.
Наразі планується, що ведмедів із Чеського Крумлова і Точніку перевезуть до резервації в Німеччині. Але це зайве, заявляє Павел Славко: проблема радше в способові догляду за тваринами.
Сьогодні просувається думка, що треба якомога менше втручатися в життя тварин і давати їм можливість жити на великих територіях, гектарів по п’ять. Але для ведмедів, які вже давно живуть при замках, це цілком не придатно, наполягає Славко: адже вони зі свого дитинства звикли жити поруч із людьми, каже каштелян замку в Чеському Крумлові.
«Наші тварини невстановленого походження, це, власне, сироти, не призвичаєні жити в природі, яких держава мусила кудись притулити».
Як привабити ведмедя? Йогурт і мед на руках
У рові цього замку нині живе тридцятилітня ведмедиця Марія-Терезія і два дев’ятирічні бурі ведмеді, Вілем і Поліксена. Цих двох вдалося врятувати 2017 року на празькому летовищі, коли їх намагалися нелегально вивезти до цирку, розповів їхню історію Ян Міша Черний, який професійно працює з ведмедями вже майже 50 років.
«Їх везли контрабандою з Росії, а в Празі їх конфіскували. Коли вони до нас прибули, їх звали Арні і Маша. Мені це зовсім не подобалося. Ми хотіли, щоб це було чеське ім’я, але, звичайно, не якесь — Франта чи Гонза. Тож ми дали їм імена, які належали людям, що жили в цьому замку, з роду Рожмберків. Ми обрали імена Вілем і Поліксена. Ще один ведмідь, Марія-Терезія, — одиначка, це така мила старша дама. Їй 31 рік, їй усе до лампочки, вона просто повертається, ніби каже: «Йди до біса», і йде собі геть. А інші двоє потрапили до нас більш ніж три роки тому, це були дикі ведмежата з природи, то я здобув їхню прихильність власним викрутасом. Я намастив собі руки йогуртом і медом, трохи сполоснув і запхав до клітки, а вони їх облизали».
Вілем із Рожмберку, відомий також як Вільгельм фон Розенберґ (1535—1592) — видатний чеський шляхтич із півдня Чехії, найвищий бурґґраф (найвищий урядовець) Чеського королівства у складі тодішньої Священної Римської Імперії.
Поліксена з Пернштейну, у шлюбах із Рожмберку і з Лобковіц (1566—1642) — чеська шляхтичка, в першому своєму шлюбі — четверта дружина Вілема з Рожмберку.
Марія-Терезія, повним іменем Марія Терезія Вальбурґа Амалія Крістіна (1717—1780) — імператриця Священної Римської Імперії (з 1745 року) і, серед інших титулів, королева Чехії (з 1740 року; коронована 1743-го).
Керівництво Національного інституту охорони пам’яток (NPÚ) минулого року підписало меморандум із закордонними фондами, в якому зобов’язалося завершити утримання ведмедів на своїх об’єктах до 2030 року. Але, як сказав керівник чеськобудейовицького відділення NPÚ, до якого належить нагляд і за чеськокрумловським замком, Петр Павелец, там не отримували ні жодної скарги на утримання ведмедів у Чеському Крумлові з боку громадськості, ні жодного застереження від професіоналів із зоопарків чи від ветеринарів.
Каштелян чеськокрумловського замку Павел Славко хоче, щоб більш ніж 400-річна традиція не перервалася. Петицію в інтернеті відкрив і староста (мер) Чеського Крумлова. Схожа петиція була створена і щодо ведмедів у замку Точнік.
Ведмеді вже століттями були атрибутом багатьох чеських замків. У Чеському Крумлові, наприклад, їх тримають від середини 16-го століття. Тоді замком іще володів шляхетський рід Рожмберків, який мав зображення ведмедя в своєму гербі.
Шістдесят літрів спеціального коктейлю
А тим часом ведмеді в Чеському Крумлові зовсім не бідують. Наприклад, щодня для них готують 60 літрів спеціального коктейлю, розповідає доглядач Ян Міша Черний.
«Ми даємо їм пити — суміш із гарячої води, меду. Я маю 270 кілограмів меду. Додаємо туди молоко, риб’ячий жир, омега-3 жирні кислоти, а ще додатки до корму — вітаміни й мінерали. Кожен ведмідь має випити одне відро — 20 літрів — тричі на день. Тобто він вип’є 60 літрів. Із такою користю для здоров’я, як живуть ведмеді в Крумлові, вони не живуть, мабуть, ніде. Все, що я їм даю, я куштую сам. А коли це смачно мені, то й їм теж буде смачно».
Крім того, ведмеді з’їдають щодня також вісім ящиків фруктів і овочів. Найбільше вони люблять моркву. А Марія-Терезія ще й вельми перебірлива: з трьох десятків належних їй яєць вона виїдає тільки жовтки, а білки залишає.
А що ж інші ведмеді? Той, що був у замку Конопіштє, вже в зоопарку Острави. Там ведмеді мають майже гектар території — ліс із потічком. Перевезення ведмедя готували кілька місяців. Добре, що його не довелося приспати — він був призвичаєний до транспортної скрині. А в сусідньому місті Бенешові у знаку тамтешньої броварні й далі є ведмідь, що спирається на бочку пива…
Немає ведмедів уже і в Наході. Людвік і Даша мали вже приблизно по тридцять років і померли природною смертю.