Відновлення згорілої закарпатської дерев’яної церкви в Празі готове більш як наполовину
Теслі закінчують зводити основну частину будівлі храму Святого архангела Михаїла, що в парку Кінських на схилі пагорба Петржин у Празі. Покрівля і три вежі залишаться на наступний рік.
Дерев’яний храм 17-го століття, перевезений до Праги з Закарпаття 1929 року, згорів п’ять років тому. Прага, яка є власником будівлі, пообіцяла відновити її. Реконструкція коштуватиме місту приблизно 47 мільйонів крон без ПДВ. І от журналістам представили дотеперішні результати відбудови.
«Найскладніше вже позаду, — каже Їржі Здіслав Янковський, один із п’яти теслярів, які працюють над відновленням. — Ми натягали сюди балки, які по дев’ять метрів завдовжки, мають розмір 30 на 28 сантиметрів і важать кожна майже по тонні. І ми їх сюди з кілометр тягали руками, бо жоден автокран тут не розвернеться».
Відразу після пожежі здавалося, що храм згорів практично дощенту. Та з’ясувалося, що близько 60 відсотків великих дубових балок можна було врятувати — цього ніхто не очікував, каже Янковський.
Як розповів Ондржей Шефцу з Національного інституту охорони пам’яток, нижні масивні балки тільки обгоріли на поверхні — обгорілу частину обстругали, і їх можна використати знову. «А от із кроквами і вежами ситуація інша. Вони тонші і пошкоджені вогнем на більшу глибину. Тож ми з тяжким серцем задокументували їх, і будуть виготовлені точні копії», — додав він.
Крім уже готової головної зрубної будівлі, теслярі вже зробили задню частину склепіння, передня частина готова до встановлення вежі наступного року, а найбільше центральне склепіння готове наполовину. Роботу з будівлею мають повністю завершити в листопаді.
«Ми використовуємо оригінальні технології, дерево рубаємо самі з урахуванням фаз Місяця, електричні інструменти вживаємо тільки для попереднього обрізання, але остаточно все дороблюємо ручними пилами, ручними сокирами, ручним інструментом — усе як діди робили», — розповів Янковський.
За його словами, всі дуби, з яких вироблені балки, щоб дерево було якісне, були зрубані взимку за морозу за три дні до фази нового Місяця. «Повний Місяць тягне воду з землі, а коли Місяць іде до нового, вода повертається в землю. Перед новим Місяцем дерева мають помітно менше соків, відсотків на 20. Бо коли в ньому лишиться вода, вона висихає, і дерево змінює форму — його крутить і воно тріскає», — пояснив Янковський.
Представники магістрату (мерії), адміністрації району Прага-5, де стоїть церква, і будівельників підготували капсулу з «посланням у майбутнє» — її під завершення реконструкції вкладуть десь у крокви чи в одну з веж. До неї поклали первісний план, який підготували при перевезенні церкви до Праги, оригінальні фотографії, а також сучасні чеські монети і газету, розповів голова празького комітету в справах культури Ян Волф. За його словами, реконструкція має бути завершена протягом року.
Що буде з храмом далі, ще не вирішено — чи буде він знову висвячений і переданий у користування церкві, чи працюватиме як музей, а чи й буде музейним об’єктом із можливістю здійснювати в ньому релігійні обряди.
В будь-якому разі, охоронці пам’яток передбачають встановити в ньому і копії первісного внутрішнього обладнання. Оригінали нині зберігаються в Національному музеї. І ще зроблять усе необхідне, щоб будівля була краще забезпечена.
Церква Святого архангела Михаїла була збудована для греко-католицької громади села Великі Лучки біля Мукачева. 1793 року збідніле село продало її багатшим сусіднім Медведівцям — тоді її вперше розібрали і перевезли. Тоді ж вона була дещо перебудована — значна частина дерев’яної маси храму походить із того часу. Її архітектурний стиль називають поєднанням бойківської архітектури тих частин, що залишилися від первісної будівлі, і лемківської архітектури, елементи якої додалися при перебудові.
У середині 1920-х років у Медведівцях почали будувати більшу муровану церкву, а стару дерев’яну виставили на продаж. Урешті її купила Прага, і 1929 року церкву розібрали і перевезли вдруге. До Другої світової війни храм був експонатом етнографічної колекції Національного музею, після захоплення влади комуністами був закритий і покинутий.
Із 1969 року перебуває у власності міста Праги. 2008 року храм передали в користування Православній церкві в Чеських землях і Словаччині, яка виділила його для румунської православної громади. Згоріла церква 28 жовтня 2020 року, вочевидь через людський недогляд.
Також на цю тему
-
На відновлення згорілої закарпатської дерев’яної церкви в Празі зібрали майже два мільйони крон
Мерія Праги схвалила направлення цих коштів на обладнання інтер’єру храму Святого архангела Михаїла на пагорбі Петржін, який нині готуються відновлювати.