ЄС нарешті схвалив 18-й пакет санкцій проти Росії. Один із його елементів внесла Чехія

Чеська пропозиція, внесена в пакет, має на меті запобігати уникненню санкцій шляхом реекспорту до Росії через треті країни. Цей пакет у Євросоюзі оцінюють як один із найсильніших, у Чехії — як великий прорив.

Пакет понад місяць блокувала Словаччина, яка домагалася збереження для неї права й далі купувати російський газ, коли від нього планує найближчими роками остаточно відмовитися Європейський союз. Та врешті її прем’єр-міністр Роберт Фіцо здався, заявивши, що йому в Євросоюзі «з вовками жити — по-вовчому вити».

Нові санкції мають ударити переважно по російській енергетиці і військово-промисловому комплексові, а також по банківському секторові. Використанню західних технологій для виробництва озброєнь має запобігти внесений Чехією до санкційного пакету пункт.

«Ми домоглися внесення до європейських правил простого пункту: коли ми маємо підозру, що товар може дістатися через треті країни до Росії, то ми маємо можливість вимагати від експортера експортної ліцензії, навіть якщо не йдеться про товар подвійного призначення. Цим ми закриваємо задню хвіртку реекспорту», — пояснив суть правила міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський (позапартійний).

Такий «механізм перехоплення» має дати змогу митним органам країн ЄС набагато кращі можливості не допускати обходу санкцій. Останнім часом у цілої низки європейських компаній, серед того й чеських, виявили факти постачання їхньої продукції до Росії попри вже чинні санкції через треті країни.

Голова дипломатії ЄС Кая Каллас назвала узгоджений новий пакет санкцій проти Росії одним із дотепер найсильніших. За її словами, він, зокрема, далі обмежить воєнний бюджет Кремля і створить додатковий тиск російську на воєнну промисловість.

Великим проривом назвав 18-й пакет санкцій проти Росії через її війну проти України чеський міністр із європейських питань Мартін Дворжак (STAN). Він теж високо оцінив те, що Чехії вдалося внести до нього так званий механізм перехоплення.

Як сказав він чеським журналістам у Брюсселі, цей механізм має помітно допомогти досягненню мети санкцій, але треба ще подивитися, як він спрацює. «Якщо Росія досі переживає наші санкції цілком спокійно, то це, серед іншого, й тому, що є багато успішних намагань обходити їх», — додав він.

За словами чеського міністра, механізм має на меті, щоб треті країни не можна було використати як місце для передачі виробів Росії. Він пригадав, що, коли почалася повномасштабна війна Росії проти України, швидко зріс експорт чеських фірм до однієї середньоазійської країни, яку він не назвав, — відразу на кілька тисяч відсотків. «Тож там було ясно, що, мабуть, не яблука ж ми експортуємо до тієї країни і що там, мабуть, є намагання обходити санкції», — сказав Дворжак.

Автор : Сергій Драчук | Джерело: ČTK
ключове слово:
увімкнути аудіо