«Зло не повториться, якщо ми його визнаємо злом і засудимо»: в Празі вшанували пам’ять жертв голодоморів
22 листопада біля меморіалу жертвам комунізму в Празі всі охочі запалили свічки та вшанували пам’ять жертв Голодомору 1932—1933 років та масових штучно створених голодоморів 1921—1923 і 1946—1947 років.
Вшановували пам’ять не загиблих від голоду внаслідок неврожаю, природного лиха, а жертв цілеспрямованого сталінського геноциду українців. З промовою перед присутніми виступив посол України в Чехії Василь Зварич, нагадавши подробиці цих страшних подій.
«Лише за один рік Сталін знищив майже 8 мільйонів українців. Гинули цілі села, цілими родинами. Люди вмирали від того, що Сталін забрав у них їжу. За жменьку колосків людей кидали до в’язниці, а за спробу вижити людей розстрілювали. Дуже важливо нам пам’ятати про цю трагічну історію. Тому що дуже довго комуністичний режим цю історію від нас всіх приховував. І пам’ять — це не тільки біль. Це є наш спільний обов’язок. Обов’язок перед тими, кому Сталін не дав сказати через те, що вбив голодом. Обов’язок перед тими, хто не дочекався дня, коли він міг сказати правду світові. І обов’язок теж перед наступними поколіннями, щоб подібне зло більше ніколи не повторилося. А зло не повториться, якщо ми його визнаємо злом і засудимо».
Також посол України подякував Чехії за те, що вона визнала голодомор як злочин геноциду проти українського народу, наголосивши, що це величезний акт солідарності, але і також данина справедливості.
«Саме це засудження і покарання може упередити нас від повторення цього зла в майбутньому. На жаль, зло це не було покаране в минулому. І сьогодні ми є свідками, що Росія знову продовжує цю геноцидну політику проти України. Знову українську ідентичність намагаються знищити. Знову українську культуру намагаються знищити. Знову намагаються знищити українську мову, українську інтелігенцію і всіх, що пов’язані з Україною. Але ми вистоїмо, так само як вистояли тоді».
У своїй промові Василь Зварич зазначив, що кожна свічка — це голос тих, хто не міг казати, кому не дали сказати, бо стратили голодом, — але світ все одно має почути правду.
«Ми закликаємо якомога більше країн визнати Голодомор злочином геноциду. І обов’язково прийде час, оскільки цей злочин геноциду не має терміну давності, коли ми зможемо всі разом притягнути злочинця до відповідальності. І подивіться: зараз ми, українці, вільні українці, в центрі вільної Європи, можемо сюди прийти і вшанувати пам’ять тих, хто не підкорився, хто вистояв і заплатив велику ціну за свою свободу. Це світло — це також символ».
Після промови Василя Зварича присутні вшанували загиблих хвилиною мовчання. На завершення акції пролунали гімни України та Чехії.