Зустріч українських організацій у Празі: збиратися разом важливо
Понад 80% чехів погоджуються, щоб українці мали змогу залишитися в Чехії надовго, якщо вони працюють, знають чеську та дотримуються законів. Саме таку статистику представило Міністерство внутрішніх справ Чехії 10 квітня на зустрічі українських організацій у Празі.
На заході зібралися представники й представниці близько 25 організацій із Праги, Брна, Плзені, Хомутова, Їглави та Чеських Будейовиць. Також були присутні посол України в Чехії Василь Зварич та уповноважена чеського уряду з прав людини Клара Шимачкова-Лауренчикова, яка, крім того, обіймає посаду національної координаторки в справах адаптації й інтеграції біженців із України.
Про мету зустрічі розповів Богдан Райчинець, представник української меншини в Урядовій раді у справах національних меншин і президент Європейського конгресу українців.
«Мета дуже проста: налагодження мережі між організаціями, підвищення знань лідерів наших українських організацій. Тому ми запросили різних спікерів. З нами представники організації SIMI, яка на професійному рівні займається підтримкою наших біженців. Також ми запросили представників агентства STEM, яке займається статистикою. Ну, і не в останню чергу до нас прийшов представник Міністерства внутрішніх справ. Ці четверо представників своїх інституцій, ми вважаємо, є на високому рівні й мають що додати до цінності українських організацій у Чехії. Звичайно, для нас також дуже важливо закріпити комунікацію між нашими організаціями — це і є мета таких зустрічей».
Чехія буде підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно
Розпочала зустріч уповноважена чеського уряду з прав людини Клара Шимачкова-Лауренчикова. Вона перерахувала проблеми, з якими стикаються українські біженці, і запевнила, що чеська влада у співпраці з українськими організаціями намагається вирішувати ці питання. Також вона запевнила, що Чехія і надалі підтримуватиме Україну.
«Я впевнена, що Чеська Республіка залишиться солідарною. Я впевнена, що більшість політиків і політикинь — порядні люди. Я також впевнена, що більшість нашого суспільства — це порядні й солідарні люди. Але я хочу вибачитися за ті голоси, які час від часу лунають у публічному просторі й не уособлюють цієї порядності. Ми з вами — і будемо з вами. Дякуємо Україні за ту величезну відвагу, з якою вона захищає основоположні цінності свободи та демократії — і для нас, і для всіх інших. Вірте, ми хочемо залишатися солідарними й триматимемося стільки, скільки буде потрібно. Слава Україні!»
Посол України в Чехії Василь Зварич подякував за неймовірну підтримку чеського народу, яка є дуже відчутною. Він також наголосив на важливості єдності й згуртованості українців за кордоном.
«Для мене бути тут з вами — це величезна честь і приємність — бачити вас усіх тут, в одній залі, об’єднаних пліч-о-пліч, дружніх і мотивованих робити ще дуже багато не лише для України, для підтримки українців тут, але й для зміцнення українсько-чеської дружби. Хочу наголосити на одному: що ви насправді є голосом України в Чехії, що ви є найкращими амбасадорами України в Чеській Республіці. І я дуже покладаюся на вас, дуже розраховую на вашу підтримку і дуже прошу вас завжди розраховувати на нас — українських дипломатів. Я завжди кажу: двері посольства відкриті для кожного з вас».
Втома чеського суспільства від війни зростає
Далі розпочалася перша панельна дискусія, присвячена статистиці та інформації про українців у Чехії, яку представив працівник агентства STEM Їржі Таборський.
Зокрема, було сказано, що інтерес чеської громадськості до війни Росії проти України не зменшився з червня 2024 року. Навпаки, він, схоже, дещо зростає, що, найімовірніше, можна пояснити тим, що з приходом нового американського президента очікуються серйозні зміни та радикальні кроки. Проте, очевидно, зростає виснаження чеського суспільства від війни.
Також в агентстві відзначили, що інтеграція біженців з України в чеське суспільство проходить досить добре. Оцінка перебування біженців у Чехії є стабільною, і трохи більше як 50% населення підтримує їхнє подальше перебування.
Однак і тут дається взнаки втома від війни та загальної ситуації. Трохи зростає частка тих, хто не хоче, щоб держава підтримувала українців на ринку праці, а також тих, хто не хоче, щоб до Чехії приїжджало більше українців. З іншого боку, повільно зменшується кількість тих, хто сприймає українських біженців як загрозу. Частка таких усе ще перевищує половину, але поступово зменшується.
З погляду різних типів інтеграції найкраще оцінюється інтеграція на ринку праці: половина респондентів говорить про успіх (а 30% — про невдачу), а найгірше — культурна інтеграція (35% вважають її успіхом, 45% — провалом).
З погляду згоди з різними наративами переважає думка, що уряд зробив аж занадто багато для українців, особливо в період рекордного зростання цін, що сильно вплинуло на чеські домогосподарства.
Українська громада повинна взяти ініціативу щодо адаптації українських біженців
Наступним спікером був Ян Патява з Міністерства внутрішніх справ, який розповів про комунікацію між чеським суспільством та українською меншиною.
Зокрема, він зазначив, що 81% людей погоджуються, щоб українські родини мали можливість залишитися в Чехії довготривало, якщо працюватимуть, вивчать чеську мову й дотримуватимуться чеських законів.
На думку МВС, українська громада також має бути готовою взяти ініціативу щодо адаптації до нового середовища, а чеські інституції можуть сприяти та підтримувати цей процес. Успішна інтеграція завжди є двостороннім процесом, де потрібні кроки як з боку меншини, так і з боку суспільства, що приймає. Проактивний підхід української громади до покращення своєї репутації, який підтримуватиме чеське суспільство й інституції, може суттєво сприяти більш гармонійному співіснуванню та поступовому усуненню упереджень і страхів.
На другій панелі виступив Цтірад Женка з Seznam.cz, який поділився досвідом боротьби з маніпуляціями та дезінформацією щодо українців та України в онлайн-просторі. Клара Голікова, юристка з чеської організації інтеграції біженців SIMI, надала інформацію щодо питань тимчасового захисту та можливості переходу на спеціальний дозвіл на довгострокове перебування.
Представники української меншини вважають, що важливо збиратися разом
Ільнара Дудаш, керівниця Українського центру Брно, вважає, що важливо брати участь у таких заходах.
«Загалом для мене дуже важливо бути учасницею різних зібрань українських організацій, тому що я вважаю, що в єдності наша сила. Також, власне, ми тут можемо поспілкуватися з представниками української громади з різних міст, розповісти, які в нас новини. Це нетворкінгова робота, яка є надзвичайно важливою. І, звичайно, дуже важливо зустрітися з представниками дипломатичних та урядових структур. Я дуже вдячна за те, що уряд нас підтримує — навіть такою, здавалося б, банальною річчю, як надання приміщення для зустрічі. Ми перебуваємо в дуже красивому палаці. І ще мені дуже приємно, що чеське суспільство намагається досліджувати настрої як у чеській громаді, так і в українській».
Наталія Косякова, речниця Бюро працевлаштування Чехії, теж рада, що така зустріч відбулася.
«Це супер, коли українські організації в Чехії об’єднуються, зустрічаються, спілкуються, обмінюються своїм досвідом, тому що всі ми перебуваємо далеко від дому. Багато українців приїхали до Чехії через війну — це вже стресова ситуація. І це просто неймовірно, що є так багато організацій, які готові їм допомогти. Крім цього, я бачу, що в таких заходах беруть участь не лише українці та українські організації, а й представники чеської влади — і це, як на мене, дуже важливо».