130 років Чеській філармонії: від благословення Дворжака до всесвітнього реноме
4 січня 1896 року — тоді це була субота — о 19.30 пролунали перші ноти першого в історії концерту Чеської філармонії. І тоді мало хто уявив би, що цим почалася історія оркестру, який стане одним із символів чеської культури.
Тоді за пультом у празькому Рудольфінумі стояв сам Антонін Дворжак, найбільший чеський композитор усіх часів, — і диригував він виконанням виключно своїх власних творів. Публіка почула третю Слов’янську рапсодію, світову прем’єру перших п’яти «Біблійних пісень», увертюру до «Отелло» і нарешті симфонію № 9 «З Нового світу».
Цим виступом Дворжак не лише започаткував історію оркестру, але й дав йому «щирий, підбадьорливий і дуже рекомендаційний доказ своєї приязні». І саме ця приязнь стала однією з засад, із яких виросла Чеська філармонія.
Як і чому виникла філармонія
Думка про великий чеський симфонічний оркестр народжувалася довго. Ще Бедржих Сметана в 60-х роках 19-го століття мріяв про регулярні симфонічні концерти для чеської публіки. 1882 року виникло «Товариство для утримання великого оркестру міста Праги».
Але тільки 7 червня 1894 року канцелярія імператорського управителя Чеської землі в Празі схвалила статут нового об’єднання — Чеської філармонії. Це об’єднання мало подвійне завдання: піднести музичне життя в Празі і забезпечити пенсійну підтримку музикантам оркестру Національного театру і їхнім родинам.
Аж до 1901 року філармонія була, по суті, побічною формою діяльності для музикантів Національного театру. Участь для постійних членів об’єднання в репетиціях і концертах була обов’язковою, порушення штрафувалися: запізнення більш ніж на 15 хвилин коштувало 1 австро-угорський золотий, неучасть у концерті — вп’ятеро більше. Постійного шефдиригента оркестр тоді не мав.
1901 року все змінилося. Музиканти Національного театру, вони ж члени об’єднання «Чеська філармонія», оголосили страйк — і були всі звільнені. І зібралися знову в новий оркестр, який відтоді й став тією Чеською філармонією, яку ми знаємо.
Оркестр, який був при всіх важливих подіях
Чеська філармонія невдовзі стала не лише музичною інституцією, а й свідком і учасником визначних подій чеської історії.
- 1918 — виступ при народженні самостійної Чехословаччини.
- 1945 — відомий диригент Рафаел Кубелік диригував на Концерті подяки після закінчення війни.
- 1969 — оркестр грав на концертах, присвячених пам’яті Яна Палаха — студента, який спалив себе на знак протесту проти окупації Чехословаччини.
- 1989 — члени Чеської філармонії відверто підтримали суспільні настрої часів Оксамитової революції.
- 1990 — символічне повернення Рафаела Кубеліка по більш ніж 40 роках еміграції від комуністичного режиму і виступ під його диригуванням на Староміській площі в Празі.
Оркестр формували диригенти, які стали легендами: Вацлав Таліх, Карел Анчерл, Вацлав Нойманн. На сучасний стан Чеської філармонії вирішальний вплив вчинило повернення Їржі Белоглавека 2012 року, а від 2018-го — керівництво американського диригента російського походження Семйона Бичкова.
Під його проводом оркестр дістався до центру уваги світової критики. 2024 року він отримав звання Оркестру року в опитуванні журналу Gramophone і з великим успіхом виступив у концертній залі Carnegie Hall у Нью-Йорку.