Чеська ініціатива забезпечила Київ половиною найважливіших снарядів. Та тепер грошей бракує

Чехія завдяки своїй снарядній ініціативі здобула дипломатичне визнання у світі і надала вкрай важливу допомогу Україні, опір якої агресії Росії має вирішальне значення для європейської безпеки. Але тепер коштів для фінансування проєкту не вистачає. «Гроші є менш ніж на половину очікуваного постачання», — підтверджує Ондржей Гоуска, редактор видання Hospodářské noviny, який спеціалізується на ЄС, в інтерв’ю станції Radiožurnál Чеського радіо.

Нинішній уряд Андрея Бабіша (ANO) вирішив продовжити цю ініціативу, але не вносити в неї власних коштів. При цьому йдеться про проєкт, що його президент України Володимир Зеленський назвав чудовим і життєво важливим для оборони України.

«Через цю ініціативу Україна отримала майже 45 відсотків артилерійських боєприпасів великих калібрів», — каже Гоуска. А снарядів саме калібру 155 міліметрів завдяки ініціативі було надано більш ніж половину.

«Я говорив із послами кількох країн-членів Європейського союзу в Празі, і вони ще 2022 року казали: «Ви мали рацію, ви оцінили краще, ніж ми. Ви надавали танки в той час, коли ми були готові надати максимум ручну стрілецьку зброю», — пригадує журналіст.

За його словами, на уряд Бабіша чинила тиск задля продовження ініціативи і адміністрація президента США Дональда Трампа, хоча сама вона значно зменшила підтримку України. «Думаю, це свідчить про те, що серед союзників цей проєкт має велике визнання», — додає він.

Але останнім часом обсяг чеської військової допомоги Україні зменшився — це випливає з підрахунків Кільського інституту світової економіки. І також різко впав обсяг фінансів у снарядній ініціативі, і не лише з провини Чехії. Країни-учасниці, з яких найактивнішими були Німеччина, Нідерланди чи Данія, останнім часом засвідчують менше бажання робити внески до ініціативи.

У чому проблема?

Причин, за словами Гоуски, багато. Це і заборгованість економік цих країн, і вплив війни на Близькому Сході, і навіть небажання інвестувати свої кошти саме через Чехію, яка сама до своєї ж ініціативи внесків уже не робить, хоча й заробляє на ній, отримуючи податки від своїх оборонних підприємств, залучених до неї.

Іще на один можливий момент звернуло увагу інтернет-видання Deník N: використання для закупівлі снарядів для України відсотків із заморожених російських активів блокує заступник міністра оборони, представник партії SPD Радован Віх — який, нагадує видання, раніше закликав «покласти край фальшивій дружбі з Україною».

Використання таких коштів має щоразу схвалювати чеський уряд. Але за час перебування при владі нинішнього уряду Бабіша цього ще жодного разу не сталося — досі ще виконуються старші проєкти, схвалені за часів попереднього уряду.

Фахівці Міністерства оборони вже підготували такий документ для нинішнього уряду — але до розгляду він так і не дійшов. Це стало результатом втручання згаданого заступника міністра, представника SPD, пише Deník N.

Автори: Vojtěch Dvořáček , Сергій Драчук | Джерела: iROZHLAS.cz , Deník N
ключове слово:
увімкнути аудіо