Чи дійсно празьких лебедів «зжерла одна закордонна меншина»?

Під «меншиною» дезінформатори мали на увазі, звісно, українців. Орнітологи ж кажуть: лебеді просто полетіли собі деінде.

«Зі Влтави в Празі повністю зникли лебеді. Хтось їх нелегально виловив і або з’їв, або продав, або просто зробив це задля розваги», — стверджується у відеосюжеті в ютубі. Вина за це складається на іноземців. Але експерти погоджуються: лебедів у Празі дійсно поменшало, бо, найімовірніше, вони перелетіли в інше місце. «Мені, навпаки, здається незвичним, що вони кілька років трималися в Празі в тих самих місцях», — каже, наприклад, орнітолог Петр Мусіл проєктові „Ověřovna“ («Перевіряльня») інтернет-видання Чеського радіо iRozhlas.cz.

Попередніми роками лебедів у Празі було повно | Фото: Jiří Špaček,  Český rozhlas

Та повернімося до відеосюжету. «Останнім часом тут було близько 150 лебедів, із них десятки травмованих, яких рятувальники перевезли до центру Праги. Вони не могли літати, але були тут», — стверджує автор відео, яке за три тижні зібрало в ютубі 25 тисяч переглядів.

Гуляючи набережною Влтави в центрі Праги, автор веде далі: «А тепер увага. Зникли всі лебеді, зникли й ті травмовані лебеді. Перелетіли кудись? Чи їх хтось кудись перевіз? А чи радше хтось їх тут убив і з’їв. Ну, схоже, що правильна третя відповідь». Ніяких обґрунтувань, чому саме третя, він не дає.

Автор також твердить: неможливо, щоб лебеді померли від якоїсь хвороби чи кудись перелетіли — хтось зробив бізнес із полювання на лебедів і «просто зжер» їх.

«Диво» в центрі Праги?

«Що ж таке в Празі діється?» — запитує автор відео і дає свою відповідь: звичайно ж, до «вбивства лебедів» причетна «одна закордонна меншина».

Яка саме меншина, автор прямо не каже. Але в сотнях коментарів прихильники його позиції висловлюють повну впевненість: ідеться, мовляв, про українців.

«Якщо хтось із вас побачить у центрі Праги лебедя, то ви побачили маленьке диво», — каже автор відео на завершення.

І редактор видання iRozhlas.cz вирушив до центру Праги, щоб перевірити це. І за пару годин у різних місцях натрапив на півтора десятка лебедів.

Лебедів на Влтаві значно поменшало. Але,  всупереч дезінформаційному відеороликові,  вони є | Фото: Jakub Jirásek,  Český rozhlas

«Природна річ»

Дійсно, великі зграї лебедів зі Влтави у Празі зникли. Але, як кажуть фахівці, це природна річ, яка пояснюється дуже просто і навколо якої не треба створювати теорії змов.

«Мені, навпаки, здалося незвичним те, що вони в Празі кілька років трималися на тих самих місцях. Звичайно, на це вплинуло підгодовування. Але загалом ці птахи змінюють місця свого перебування», — каже орнітолог Петр Мусіл із кафедри екології Чеського сільськогосподарського університету в Празі, який веде спостереження за водоплавними птахами.

Люди активно підгодовували лебедів та інше птаство | Фото: Barbora Kmentová,  Český rozhlas

Усе, з його погляду, цілком природне: «В деякі роки я спостерігав гніздування, наприклад, качок у Празі, і велика концентрація їх у деяких місцях практично виключала гніздування лебедів: вони з’їдають досить багато рослинності».

Зденек Вермоузек, директор Чеського орнітологічного товариства, теж пояснює виданню iRozhlas.cz: «Лебеді, які останніми роками залишалися в Празі, а тепер зникли, тут не гніздилися. Цього року вони просто не залишилися в Празі і перемістилися кудись».

«Ми не знаємо, чому вони так зробили, не знаємо, куди вони перемістилися, але, найімовірніше, вони розсіялися по країні — ніде не стало відразу на 150 лебедів більше. А в Празі залишилося кілька пар лебедів, які тут гніздяться, і вони й далі тут», — додає він.

Не вірте дезінформаторам: є лебеді у Празі | Фото: Jakub Jirásek,  Český rozhlas

Так само не має інформації про можливу загибель лебедів чи полювання на них і поліція.

Зловити лебедя? Спробуйте

Та й орнітолог Вермоузек звертає увагу: ідея про те, що лебедів хтось упіймав і з’їв, — дурниця відразу з кількох причин.

«Перша причина та, що технічно неможливо, щоб хтось упіймав таку кількість лебедів — бо як тільки хтось би почав тих лебедів систематично ловити, вони дуже швидко візьмуть це до уваги. Це не дурні гуски, це «розумні гуски». Коротше — неможливо зловити таку велику кількість птахів в одному місці», — пояснює Вермоузек.

Він також уважає, що таке полювання не пройшло б непоміченим, та й узагалі немає доказів, щоб хтось колись бачив полювання на лебедів на Влтаві. «Це тривало б багато днів і вимагало б багатьох спроб, цих людей мало б бути багато, вони мали б бути з човнами… Просто не уявляю, як це можна було б зробити», — вважає фахівець.

А третій аргумент, за його словами, найпростіший: «Птахи мають крила і могли відлетіти, хоча ми й не знаємо, чому вони відлетіли зараз. Це набагато простіше пояснення, ніж усі ті конструкції».

Лебедів у Празі не завжди було так багато,  як попередніми кількома роками. Це 2017 рік | Фото: Radio Prague International

Орнітолог Мусіл теж звертає увагу: лебедів можна було б ловити в період линьки, коли вони міняють великі пера на крилах і не можуть літати. Але цього року цей період у них іще не почався.

«Люди ловлять лебедів не собі на вечерю, а, скажімо, задля значіння, кільцювання. Для цього фахівці мають сіті і мають досвід. І, попри це, скільки разів вони йдуть ловити лебедів на якийсь ставок і повертаються ні з чим, бо лебеді дуже розумні. Якщо, наприклад, спіймати одного з пари, то другого вже, як правило, не вдасться», — сказав Мусіл.

Із ним згоден і Вермоузек: «Кожен фахівець знає, що коли ловити так у зграях, то, може, вдасться впіймати пару птахів, але більшість ні. Досвідчені орнітологи знають, що це фізично неможливо».

Українці як головний ворог

Чому ж у коментарях до відеосюжету винними у зникненні лебедів із центру Праги називають саме українців? Це пояснив виданню iRozhlas.cz фахівець із аналізу даних і дезінформації Йозеф Шлерка.

«Те, що ми бачимо, — це одна зі стандартизованих мікроісторій, до яких вставляється актуальний «ворог». Майже певен, що якщо подивитися до історії, то такі оповіді можна знайти і в інших частинах світу», — каже він.

Проблема, за його словами, в тому, що різноманітні оповідки в стилі теорій змов час від часу актуалізуються, тільки вже з новими дійовими особами — в наш час це досить часте явище.

«Українці в Чехії для частини чеського суспільства і є тим ворогом, на якого можна все списати. Якби це сталося років сто тому, то це були б, мабуть, євреї, цього разу це українці», — каже він.

Аналітик вважає, що причина появи таких перекручувань і дезінформації глибша, ніж просто дурість людей або бажання нашкодити, — це, на його думку, така собі туга за «старим знайомим» світом.

«Значна частина суспільства має відчуття, що все погано, що світ перестає триматися купи. Часто за нападами на біженців, у цьому випадку на втікачів від війни в Україні, можливо, схований мотив того, що «хочемо, щоб світ був як раніше», — вважає Шлерка.

Фото: Barbora Kmentová,  Český rozhlas

«Щоб у цьому світі були лебеді і не було українців. Бо ми розуміли, що таке був старий світ, і нам було в ньому добре». Така невпевненість у нинішньому світі швидко призводить до того, що люди нападають на нове, бо сприймають усе, що у світі змінюється, як апріорі негативне, таке, що знищує те, в чому ми були впевнені і що нам подобалося», — додає фахівець.

Люди, які поширюють неправдиву інформацію, за словами Шлерки, часто роблять це тому, що думають, що роблять добро, що вони поширюють правду про світ, яка замовчується, і вони ті «добрі», які повідомлять про це щонайбільшій кількості людей.

«Ми весь час трохи вважаємо, що вони усвідомлюють, що те, що вони говорять, — дурниці і що вони роблять це з лихими намірами. Але переважно вони цього не усвідомлюють і роблять це зі щонайкращими намірами — тобто щоб захистити всіх інших і сказати їм «щиру правду», — підсумував аналітик.

Автор : Jakub Jirásek | Джерело: iROZHLAS.cz
ключове слово:
увімкнути аудіо