Чи продовжиться допомога Україні після виборів? Відповідь голови МЗС
За словами міністра закордонних справ Чехії Яна Ліпавського (коаліція „Spolu“), машинобудівна і енергетична група TEDOM, яка, зокрема, постачає до України когенераційні установки для комбінованого виробництва електроенергії й тепла, є однією з найвидатніших чеських компаній, що працює на українському ринку останніми роками. Між 2023 та 2024 роками TEDOM постачила в Україну понад 74 когенераційні установки. Ціна однієї сягає від одного до 1,5 мільйона євро. Завдяки цим установкам в Україні навіть під час дуже складних ситуацій, спричинених російськими атаками, домогосподарства та промисловість залишаються з електроенергією й теплом. Якою ж після виборів буде доля таких підприємств, як TEDOM, та що буде з допомогою Україні?
— Пане міністре, ви відчуваєте жаль, що в іноземців, а зокрема українців з візою тимчасового захисту, немає права голосувати на майбутніх виборах, адже їхнє волевиявлення могло б суттєво вплинути на результати виборів з огляду на підтримку України вашим міністерством?
Ян Ліпавський: Я відкрив представництво нашого посольства в Дніпрі саме для того, щоб чеські компанії, такі, як TEDOM, могли розраховувати на підтримку чеської держави у своїй діяльності. Щодо питання про голосування, то громадяни Чехії можуть голосувати на виборах, тому, мабуть, більше нічого не потрібно.
— Яким ви бачите майбутнє такої компанії, як TEDOM, та компаній, що зосереджені на допомозі Україні, з огляду на майбутні вибори і можливу зміну уряду?
— Я хотів би сказати, що процвітання Чехії залежить від таких компаній, як TEDOM, і це стосується не лише України. Що насправді чулося протягом усього часу нашої екскурсії (Ян Ліпавський офіційно відвідав виробництво TEDOM — ред.), так це дискусія про зміну клімату, про децентралізацію енергетики, про те, що ці когенераційні установки працюють на біогазі або, можливо, на водні, тобто вся дискусія була про циркулярну економіку або про перехід на інший вид невикопних палив.
І водночас це виробництво, яке відбувається в Чехії. Це означає, що це справді ремесло із золотим дном, тому це справді приклад того, як ці речі винаходять у Чехії, виробляють, а потім ми їх експортуємо. Тому я вірю, що політична ситуація не вплине на конкурентоспроможність такої компанії, як TEDOM. Звісно, я хотів би, щоб чеська підтримка України продовжувалася.
На початку літа на рахунку компанії TEDOM було 140 встановлених в Україні когенераційних установок, зараз компанія перебуває на позначці 150. Незабаром нову філію компанії буде відкрито в Ужгороді, наразі вирішуються питання адміністрування. До зими у планах компанії TEDOM — ввести в експлуатацію в Україні когенераційні блоки, які нині перебувають у Чехії, і станеться це вже у вересні.
Уповноважений уряду Чехії у справі відбудови України Томаш Копечний розповів про постачання когенераційних установок від TEDOM та відновлення України.
— Пане Копечний, ви працюєте над питанням відновлення України. Чи є доречним цей процес у зв’язку з тим, що війна в Україні триває?
Томаш Копечний: Звичайно, ми вже четвертий рік постачаємо в Україну таку продукцію, як когенераційні установки TEDOM. Ми почали це обговорювати восени 2022 року, я особисто передав когенераційні установки цієї компанії у вересні 2023 року в місто Чугуїв, що розташоване між Харковом та Ізюмом. Чеський експорт до України зріс більш ніж на 70% порівняно з довоєнними роками саме тому, що вже триває відбудова України. Вона якраз відбувається — це, як правило, менші проєкти. Але справа не в тому, що лише Україна чи наша діяльність готується до якоїсь великої реконструкції, до великих інфраструктурних проєктів, які, звичайно, відбудуться, — але багато чого вже відбувається. Хто боїться, не повинен йти в ліс — чеське прислів’я.
— Розкажіть про проєкти реконструкції, які нині здійснює Чехія в Україні.
— Проєкти чеських компаній з самого початку працюють дуже близько від лінії фронту. Для мене особисто і для порядку денного нашого уряду щодо підтримки України та її відбудови це був головний мотив, який, на мою думку, нам вдається трохи надихнути і, можливо, спонукати інші європейські держави та гравців, бо коли ми почали робити проєкти в Харкові у 2022 році чи в Дніпрі, ми були там майже єдиними. А тепер нас там більше, бо і інші бачать, що там не тільки є бізнес, але й що його просто можна зробити.
— Одна когенераційна установка коштує від одного мільйона євро, це виправдані ризики?
— Навіть якщо щось станеться, нам завжди вдається побудувати більше, ніж росіянам вдається знищити. Крім того, єдина атака, яка відбулася на установки, завершилася невеликою подряпиною на контейнері, в якому розташовані установки і двигун. Тож, коротко кажучи, відбудова України та ці заходи безпосередньо в цих прифронтових регіонах можуть бути здійснені, ми їх виконуємо. Ми вважаємо це важливим, я особисто сприймаю це як важливе символічне послання Україні, що вона не самотня в цьому і що ми будемо з нею в цих проєктах. Щойно війна закінчиться, відкриється більше фінансування для цих великих інфраструктурних проєктів. Модернізація залізничної мережі, модернізація міського громадського транспорту у всіх великих містах. І це все те, до чого ми готуємося. Ми готуємо техніко-економічні обґрунтування, фінансуємо різні тестові дослідження, щоб те, що зазвичай триває кілька років на етапі проєкту підготовки певного контракту, було готове, і коли війна закінчиться, ми були до цього готові.
Також на цю тему
-
Чеська фірма готує для України вже соту когенераційну установку і відкриває своє представництво
Група Tedom, яка, зокрема, постачає до України когенераційні установки для комбінованого виробництва електроенергії й тепла, розширює свою діяльність в Україні
-
Чеська фірма постачить до України чергові когенераційні установки
Машинобудівна й енергетична компанія Tedom готує до відвантаження до України ще три такі установки, а за липень-серпень відправить іще вісім
-
Чеська фірма збільшує постачання до України когенераційних установок
Компанія Tedom передасть Україні до кінця року 60 когенераційних установок від початку повномасштабного вторгнення Росії до України і веде переговори ще про 40