Фінал — власна короткометражка: чеський відеооператор відкрив в Україні кіномайстерню
Войта Геніґ, оператор та продюсер Чеського телебачення, відкрив в Україні кіномайстерню для українських підлітків, які залишаються у прифронтових містах. Проєкт трагічно стартував з Харкова, коли Войта почав знімати з двома дівчатами 17 та 18 років і через кілька годин після завершення зйомки одна з дівчат на ім’я Ніка потрапила під російський обстріл і загинула. Весь проєкт, у якому величезна кількість цілей та задач, названий на її честь «Покоління Ніка» і нині функціонує і у Херсоні.
— Ця ідея виникла дуже-дуже давно, тому що я після повномасштабного вторгнення Росії в Україну працював для Чеського телебачення як продюсер та відеооператор і завжди, коли ми знімали ближче до фронту, мене завжди дивувало, скільки підлітків і молодих людей там залишилося. Вони просто приходили й цікавилися, що ми знімаємо, як це працює. Я інколи давав велику камеру, щоб просто спробували. Вони сміялися та кайфували, і я думав: що я можу зробити? І, на жаль, я не придумав нічого іншого, крім того, щоб знімати. Спочатку я взяв відпустку на роботі і поїхав у рамках відпустки, щоб провести декілька майстер-класів, і коли я бачив, що це має сенс, я вирішив зробити це масштабним, і зараз це проєкт Чеського телебачення і чеського продакшену Panfilm.
— Чому Херсон став містом локації кіномайстерні?
— До повномасштабної війни у місті проживало десь 350 тисяч людей, а зараз, я читав останні цифри, десь проживає 60 тисяч, і взагалі у більшій кількості це люди похилого віку, і коли ми у місті, то дуже сумно, тому що дуже багато обстрілів, дронів, і зараз на вулицях дуже мало людей. У місті залишилися підлітки, батьки яких працюють в адміністрації чи лікарні, або вони просто з якихось причин не хочуть виїздити. Після двох років «ковіду» і онлайн-навчання, повномасштабної війни, яка триває більш ніж три роки, — це більше ніж 5 років онлайн-навчання. У багатьох друзі виїхали і їм немає чим зайнятися, і вони цікавляться будь-чим. Для них не має значення, чим, вони просто хочуть чимось займатись. І Херсон — це якраз прифронтове місто, яке дуже змінилося, і кожного разу, коли я туди приїжджаю, після деокупації приїжджаю туди кожні два-три місяці, — і з кожним разом, на мій погляд, ситуація погіршується. А ще одна причина, чому саме Херсон, — це та, що коли ми працюємо на заході України, мені здається, що там більше різних фондів, громадських організацій, які якраз роблять щось для підлітків, а в містах, котрі трошки ближче до лінії фронту, то там не так багато підтримки.
— Наскільки небезпечно зараз займатися з дітьми у Херсоні і як ти вирішуєш питання безпеки?
— Це дуже гарне запитання, про безпеку. У Херсоні ситуація з безпекою погіршується, і раніше були такі райони, які вважались більш-менш безпечними, а зараз FPV-дрони всюди по цілому місту, то дуже складно. Ми знайшли декілька локацій у підвалах, тобто майстер-класи проходять у підвалах, на вулиці ми практично не займаємося, тому що це невиправданий ризик і навіщо це робити. Дуже складно, тому що, звичайно, всі ж моніторять телеграм-канали, то організовуємо заняття, але не можемо написати, як і де, завжди треба телефонувати чи індивідуально домовлятися. Складності є, але так як ми там вже довго працюємо, то вже багато контактів і все-таки можна це якимось чином організовувати у рамках можливостей.
— Яка головна мета твоєї майстерні?
— У проєкту три етапи: загальні майстер-класи з акторства, робота з камерою, фінал — власний короткий метр. Нам дуже важливо висвітлити технічні нюанси з камерою, їм їх купили: камери, аудіообладнання, штативи. Мені дуже важливо, щоб вони могли виразити себе за допомогою камери та кадрів. Зараз ми намагаємося використовувати мову фільму. Другий етап — робота над сценарієм, робота продакшену, і третій етап — зйомка. Головна ціль проєкту — щоб підлітки зняли свою короткометражку. А ще одна ціль проєкту — показати жителям Чехії та Європи, яким є життя у підлітків, які мешкають у прифронтовому місті. Ми знімаємо весь процес, ми знімаємо їхнє життя: матеріал з їхніх кімнат, в яких через приліт немає вікон. Знімаємо про те, як війна впливає на їхнє життя, і хочемо це все показати чеським та іншим підліткам, і мені важливо, що більшість матеріалів знімають саме підлітки. Вони розповідають свою історію самі, ми даємо їм лише інструмент.
За словами Войти, коли він спілкується зі студентами своєї кіномайстерні, то в нього відчуття, що вони старші за нього на 10 років, бо війна їх змусила подорослішати набагато раніше.
Анастасія, яка бере участь у проєкті, поділилася своїми враженнями від нього.
«Для мене навчання тут — це продовження пам’яті про Ніку Кожушко, людину, яка мала і має значення у моєму житті. Тому це певним чином продовжує її справу. До того, як потрапити сюди, я цікавилася зйомкою і ще в дитинстві намагалася знімати, монтувати відео. Також для шкільних проєктів я робила багато. Для одного з проєктів змонтувала відео за мотивами віршів нашого українського поета Сергія Жадана. У заняттях мені подобається дружня атмосфера і те, що ти не боїшся, що тебе будуть засуджувати. Дуже легко відкриватись, говорити про свої відчуття, переживання, і цікаво дивитися, як це все впливає на те, що ми показуємо у своїх мініпродуктах. Дуже подобається, що на заняттях ми чуємо спочатку невеличку теоретичну частину, потім ми дуже багато займаємося практикою і в кінці ми бачимо результат».
Вероніка, учасниця кіномайстерні, рада навчитися чомусь новому.
«Мені здалося, що це новий досвід, дуже цікавий. Нові люди, мені дуже сподобалося знайомитися, грати. До майстерні я не цікавилася зйомкою, знімала лише кота та цікавості навколо. У заняттях мені найбільше сподобалося акторство, сподобалося передавати почуття персонажів, відігравати саму роль. Це було дуже цікаво і хвилююче. В мене ще не дуже виходить знімати відео при ходьбі, щоб не було коливань».
Також на цю тему
-
Воєнне «покоління Ніки»: Чеське телебачення готує кінопроєкт для юних українців біля лінії фронту
Оператор Чеського телебачення Войтех Геніґ хоче навчити молодь, що живе недалеко від зони боїв, як висловити свої почуття за допомогою кінокамери
-
«Україна, що бореться». Нову книжку про війну представили воєнні кореспонденти Чеського телебачення
Журналісти новинного телеканалу ČТ24 чеського громадського мовця — Чеського телебачення — написали книжку, яка вже побачила світ і незабаром буде презентована в Празі
-
Журналістка з українським корінням висвітлює війну на Чеському телебаченні
Ілона Засідковичова, чеська журналістка з українським корінням, уже кілька років висвітлює для чеського глядача події війни Росії проти України