Коли біцикл обігнав диліжанс: 145 років від створення Чеського клубу велоципедистів

«Велоципедисти». На цьому знімку 1889 року інший клуб — заснований 1883 року Клуб велоципедистів Прага

Цей клуб став першим велосипедним об’єднанням у всій тодішній Австро-Угорщині. Його заснували 16 листопада 1880 року брати Йозеф і Франтішек Когоути у Сміхові — нині частині Праги, а тоді ще приміському селі.

Брати були синами чеського фабриканта Яна Когоута, які вперше побачили велосипед завдяки англійському гостеві. І їхній ентузіазм започаткував і виробництво велосипедів у Чехії, і організований рух велосипедистів.

Перші двоколісні попередники велосипеда з’явилися в чеських землях 1867 року. То були важкі машини, прозвані «костотрясами», з дерев’яною рамою і колесами, по суті, як самокати: вони не мали педалей, і, сидячи на них, треба було відштовхуватися від землі ногами.

«Високі колеса» фірми Kohout | Фото: Štěrba Bike

Але справжній розмах можливостей для велосипедистів настав на десятиліття пізніше. 1879 року в домі Яна Когоута поселилася родина священника Англіканської церкви, юний член якої привіз сучасний (тогочасний) металевий «біцикл» із колесами на гумових шинах.

То було так зване «високе колесо» (vysoké kolo), відоме в різних країнах як біцикл, пенні-фартинг чи ґран-бі, з великим переднім колесом, над яким було сидіння, і маленьким заднім. Але інших тоді не було, і сини переконали батька почати виробляти ці машини.

Дорога до Відня як реклама

І вже влітку 1880 року брати Когоути вирушили на таких велосипедах до Відня. Трасу завдовжки понад 300 кілометрів вони подолали за два з половиною дні — швидше, ніж тодішні поштові диліжанси.

Ця подорож привернула увагу громадськості і преси і стала рекламою для продукції їхнього батька.

Заснування клубу і його значення

«Перемога чеських велоципедистів у Відні»,  1882 рік | Фото: e-Sbírky,  Národní muzeum - Historické muzeum,  CC BY 4.0 DEED

І вже того ж 1880 року виник Чеський клуб велоципедистів (як тоді казали) Сміхов — перший велосипедний клуб у тодішній Австро-Угорській монархії. Його члени влаштовували спільні виїзди, брали участь у змаганнях і культурних акціях.

Цей клуб став основою для виникнення пізніше Чеського союзу велосипедного спорту — найстарішої національної спортивної організації в Чехії.

Не всі були в захваті

Але велосипедисти наражалися й на нерозуміння. У провінції люди вважали їх за ексцентриків, які тільки лякають худобу.

Не скупився на критику й засновник чеської фізкультурної організації «Сокол» Мірослав Тирш. Він вважав цей спорт марністю і гонитвою за грішми — хоча радше було навпаки: тодішні велосипеди були дорогим виробом — вони могли коштувати до 500 золотих, а це була річна платня дрібного чиновника.

Кінець «високих коліс» і європейський рекорд

Посвідчення на право керування велоципедом,  Прага,  1898 рік | Фото: e-Sbírky,  Národní muzeum - Historické muzeum,  CC BY 4.0 DEED

Невдовзі «високі колеса» замінив новітній винахід — велосипед сучасного типу з однаковими колесами і ланцюговою передачею. Але ще якийсь час за «звичайні» вважалися саме ті біцикли, а нові називали велосипедами «безпечними» — з них було нижче падати і на них було легше гальмувати.

Та до 1891 року фабрика Яна Когоута виробила вже з 900 штук «когоутовок». А один із його синів, Йозеф Когоут, потрапив в історію своїм європейським рекордом: 1885 року він проїхав за 24 години 400 кілометрів.

Традиція, яка живе далі

Чеський клуб велоципедистів Сміхов у міжвоєнний час втратив своє значення, перетворившись радше на клуб велотуристів. У 1950-і роки, за комуністичної влади, він був примусово введений до складу єдиної державної спортивної організації, а невдовзі розпущений.

Але 1993 року його діяльність відновили. Тепер це Чеський клуб велосипедистів 1880. Він влаштовує такі акції, як «Празька миля», поїздки на історичних «високих колесах» і культурні зустрічі.

Фото: Zdeněk Vesecký,  Český rozhlas
Автор : Klára Stejskalová
ключові слова:

Також на цю тему