Масштабне відключення електроенергії в Чехії: зупинилися метро, ліфти й потяги
У п’ятницю, 4 липня, близько полудня Чехія зіткнулася з масовим блекаутом. У Празі зупинилося метро, сотні людей застрягли в ліфтах, виникли серйозні перебої в русі трамваїв і тролейбусів. Проблеми з електропостачанням зафіксовано також у Млада-Болеславі, Усті-над-Лабем, Градці-Кралове та низці інших міст.
Через перебої в електропостачанні на залізниці рятувальники евакуювали пасажирів із поїздів. Чеська залізниця повідомляє, що на багатьох напрямках рух поїздів тимчасово припинено.
Станом на 14:25 у Празі вже працює близько 95% ліній громадського транспорту.
Повне відновлення руху транспорту очікується близько 15:00, однак на повну стабілізацію та узгодження з розкладом знадобиться ще певний час.
Причиною аварії стало падіння фазового проводу, що призвело до відключення восьми підстанцій системи передачі. П’ять із них уже відновлено. Про це повідомив оператор ČEPS. Загалом у Чехії працює 44 підстанції цього типу.
Попри часткові перебої, празький аеропорт і автомобільні тунелі продовжують роботу. Частина банкоматів не працює, але мобільний і онлайн-банкінг залишаються доступними — банки використовують резервні джерела енергії.
Поліція у соцмережі X повідомила, що наразі немає ознак кібератаки чи теракту.
Прем’єр-міністр Чехії Петр Фіала (ODS) назвав ситуацію надзвичайною й оголосив екстрене засідання Центрального кризового штабу.