Майбутній закон про іноземців: модернізація і більший контроль. Біженців зміни не стосуються

Уряд схвалив проєкт нового закону, який має прискорити і спростити розгляд справ про перебування іноземців, зробити процес прозорішим і водночас посилити безпеку держави.

Головна пропонована зміна — перехід на нову цифрову систему — Інтегровану систему розгляду справ іноземців (ICAS). Вона має об’єднати досі окремі процедури — від реєстрації іноземців через їхнє спілкування з установами і до власне ухвалення рішень.

Відповідно до проєкту, кожен іноземець мав би отримати власний електронний обліковий запис. Через нього він має подавати прохання, вносити документи і відстежувати перебіг розгляду своєї справи. Адміністративний орган буде через власний обліковий запис оформлювати документи й адмініструвати особові справи. Серед пропонованих змін — і обов’язкове використання електронних формулярів і автоматичне інформування про стан розгляду справи.

До системи ICAS повинні мати неперервний доступ ключові інституції, такі, як поліція у справах іноземців чи Міністерство закордонних справ.

Лубомір Метнар | Фото: Zuzana Jarolímková,  iROZHLAS.cz

Але, крім тривалого процесу розгляду майбутнього закону, тривалим буде й процес запровадження передбачуваних ним змін. «Через те, що інформаційна система, яку ми будемо реалізувати, така складна й масштабна, то, на думку фахівців, це неможливо буде встигнути раніше — тому набуття чинності цим законом буде аж від 1 березня 2029 року», — заявив міністр внутрішніх справ Лубомір Метнар (ANO).

Обов’язкова реєстрація і для громадян ЄС

Майбутній закон має принести й зміни для громадян країн Європейського союзу: вони при перебуванні в Чехії на термін понад 90 дніs будуть змушені реєструватися. Цю зміну планують запровадити з 2030 року.

Нині для таких громадян реєстрація можлива, але не обов’язкова. А про незареєстрованих іноземців держава практично нічого не знає. І це впливає не тільки на їхній облік, а й на функціонування територіальних громад, у яких вони живуть. Ці громади, наприклад, не отримують фінансування на таких своїх мешканців, а іноземці, зі свого боку, не стають джерелом внесків до місцевих бюджетів.

А ще незареєстрований громадянин ЄС має через це обмежені можливості. Він, наприклад, не може голосувати на місцевих виборах, йому важче дістатися до послуг, пов’язаних із перевіркою особи, складніший і його облік у реєстрах злочинності.

Новий інститут «гаранта»

Проєкт закону пропонує й новинку у вигляді так званого інституту гаранта. Це має бути особа або інституція, яка, мовиться в проєкті, «уможливлює громадянинові третьої держави здійснення мети перебування» в Чехії — як правило, йдеться, наприклад, про працедавця, навчальний заклад, наукову установу чи спортивний клуб. Ці гаранти матимуть обов’язок повідомляти державні органи про «своїх» іноземців, і ці дані потраплять до всієї нової системи.

Частиною проєкту закону є й більший захист іноземців від некваліфікованих чи нечесних посередників. Має виникнути список так званих реєстрованих представників, до якого зможуть потрапити тільки юридичні особи, створені виключно з неприбутковою метою, до статутних різновидів діяльності яких належить надання правової допомоги іноземцям.

Новий закон також має розширити можливості для скасування дозволів на перебування тим, хто скоїв кримінальний злочин або становить загрозу для громадського порядку і внутрішньої безпеки. Завдяки цифровій обробці справ такі процеси мали б виразно прискоритися.

Притулку і тимчасового захисту не стосується

Законопроєкт ніяк не змінює ситуації з наданням притулку (azyl) чи тимчасового захисту. Цим галузям і далі будуть присвячені окремі закони. Так само, за словами МВС, не змінюються основні умови для отримання дозволів на перебування — правила принаймні не стануть вільнішими.

Але голова Палати депутатів і лідер партії SPD, відомої своїм антиімміграційним спрямуванням, Томіо Окамура застерігає, що, крім цього законопроєкту, готуються й інші зміни. «Над головним законом, законопроєктом про безпеку, який буде передбачати принципово суворіший підхід, зокрема до дозволів на перебування і тимчасового захисту, нині працює п’ять міністерств. Міністр Метнар має завдання подати його на розгляд коаліційної ради протягом травня», — заявив він.

Відповідно до супровідної записки, новий закон про перебування іноземців має посилити безпеку держави, спростити спілкування іноземців із установами і водночас прискорити ухвалення рішень про надання чи скасування дозволів на перебування і знизити адміністративне навантаження на урядовців.

Пропонована система має бути пов’язана з іншими базами даних органів державного управління і з європейськими системами, що, відповідно до документа, має допомогти, наприклад, у запобіганні нелегальній міграції.

За словами фахівців, проєкт закону можна вважати якісним наріжним каменем нового регулювання права з питань іноземців. Та водночас вони звертають увагу, що проєкт наразі перебуває ще на самісінькому початку законодавчого процесу.

«Незважаючи на часткові позитиви пропонованого закону про в’їзд і перебування іноземців, немає сумніву, що документ заслуговує на перероблення. У зв’язку з тим, що тим часом він перебуває в ранній фазі законодавчого процесу, варто очікувати, що відбудуться широкі зміни в частинах, що їх відомства, які переглядали проєкт, визначили за найбільш проблемні», — мовиться в статті на сайті „Právní prostor“.

Автор : Katarína Brezovská | Джерела: Ministerstvo vnitra ČR , ČTK
ключове слово:
увімкнути аудіо