Напад російськомовних на активістів «Празького майдану»: криміналу не побачив і Конституційний суд
(Доповнено) Суд відхилив скаргу двох людей, які домагалися, щоб конфлікт із російськомовними іноземцями біля намету ініціативи «Празький майдан» на Староміській площі в Празі понад рік тому не закінчився тільки адміністративним провадженням. Тепер справа піде до Європейського суду з прав людини.
Активісти оскаржували рішення поліції і прокуратури Праги, які ухвалили, що іноземці, підозрювані в нападі на волонтерів, не вчинили ні кримінального злочину з ненависті, ні навіть хуліганства. Конституційний суд визнав скаргу активістів очевидно безпідставною, випливає з рішення, оприлюдненого в базі даних суду.
«Органи, що брали участь у кримінальному провадженні, в розглянутій справі достатнім чином дослідили те, чи не зазнали скаржники насильства, мотивованого расовою ненавистю, і цілком ясно з посиланням на наявні докази пояснили, з якої причини вони дійшли висновку, що цього не сталося», — мовиться в рішенні Конституційного суду.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
Волонтери «Празького майдану» щосуботи вже майже 11 років на Староміській площі нагадують присутнім про розв’язану Росією війну і збирають кошти на підтримку України. Понад рік тому біля їхнього намету спалахнув спершу словесний конфлікт, а потім і фізична сутичка з групою російськомовних іноземців. Вони вигукували, як добре, що Росія *вбиває* українців (в оригіналі було непристойне слово), а потім і фізично, кулаками й парасолями, накинулися на активістів, завдавши двом із них легких травм і пошкодивши їхній стенд.
Одного з нападників поліція затримала відразу після інциденту, ще чотирьох уже на летовищі, при спробі вилетіти з Праги. За повідомленнями, йшлося про громадян однієї з країн ЄС (дехто уточнював: осіб із громадянством Німеччини), з яких принаймні один походив із «пострадянського простору». Але, як видно з відеозаписів нападу, всі нападники вільно розмовляли російським матом, один із них час від часу з російським акцентом вигукував: «Іх бін аус Дойчланд».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
Та поліція, переглянувши ці відеозаписи й вислухавши учасників сутички, вирішила, що ознак кримінального злочину немає, і передала справу на адміністративний розгляд. Волонтери звернулися до Окружної прокуратури Праги-1, але там дії поліції назвали правильними. Як заявила прокурорка, то був «звичайний ситуаційний конфлікт» і не було доведено, що мотив нападу полягав у підтримці Росії і ненависті щодо України. Таку ж позицію пізніше зайняла й Міська прокуратура Праги.
У конституційній скарзі волонтери заявили, що поліція і прокуратура розглянули інцидент формально і не вжили дій, очікуваних при перевірці і розслідуванні кримінальних злочинів на ґрунті упередженості. Вони також скаржилися, що органам кримінального провадження не було дано за обов’язок здійснити дієве розслідування.
Але Конституційний суд не пристав на їхні аргументи. «Дієве розслідування має бути належне, ретельне, безстороннє і незалежне, без зайвих зволікань і під громадським контролем. Усі ці вимоги були в розглянутій справі виконані», — мовиться в рішенні суду.
Адвокатка активістів Клара Калібова, директорка організації In Iustitia, яка допомагає жертвам насильства з мотивів упередженості, вважає рішення Конституційного суду помилковим і суто формальним. Принаймні один із її клієнтів вирішив подати скаргу до Європейського суду з прав людини, повідомила вона агентство ČTK.
За її словами, Конституційний суд Чехії не виконав свого обов’язку захищати права жертв кримінальних злочинів. «Своїм рішенням він також підриває впевненість чеської демократії в собі. Саме за справою «Празького майдану» уважно стежила і українська, і, гадаю, російська сторона. Неприйнятно, щоб люди, які інформують громадськість про цивільні жертви війни, зазнавали нападів, до того ж із мотивів упередженості, а ще й фізично», — наголосила Калібова.

