«Не можу мовчати» — і вісім днів, понад 80 тисяч підписів. Люди підтримують листа сільського вчителя
Антонін Коларж, шкільний учитель і староста маленького села в Плзенському краї, звернувся з відкритим листом до посла України в Чехії, щоб відкинути применшення російської агресії і страждання українців через неї. І оприлюднив його на сайті, що дає можливість людям додавати свої підписи. Щодня їх додається пересічно більш ніж по десять тисяч.
Саме так Коларж відреагував на новорічне звернення голови Палати депутатів, лідера партії SPD Томіо Окамури, в якому той критикував надання озброєнь Україні, керівництво української держави й зусилля Євросоюзу для підтримки України і припинення війни Росії проти України, твердячи, що «брюссельський потяг прямує до третьої світової війни», виступив проти членства України в ЄС чи накидався на президента України і його оточення, говорячи про «українських злодіїв навколо хунти Зеленського».
Тож Коларж вирішив вибачитися перед послом Василем Зваричем за ті заяви, що, на його думку, «прямо суперечать фактам, історичному досвідові і засадничим принципам гуманності, солідарності і відповідальності».
«Хоча Томіо Окамура представляє лише меншинну частину суспільства, та його голос завдяки його публічній функції чутно незрівнянно більше, ніж відповідало б реальному ставленню більшості населення Чехії. Ці заяви — його особиста політична позиція, і її не можна автоматично переносити ні на інших членів парламенту, ні на все чеське суспільство. Навпаки — в Чехії живе багато людей, які відчувають глибоку повагу, солідарність і вдячність Україні і її громадянам, і я — один із них», — написав Коларж.
«Підтримка України — це не питання геополітичного розрахунку. Це захист цінностей, на яких стоїть демократична Європа: свободи, демократії, прав людини, державного суверенітету і права націй самим вирішувати своє майбутнє. Ці цінності — не абстрактна ідея і не «позиція однієї зі сторін». Вони — основа миру, гідності і безпеки в Європі. Україна сьогодні захищає не тільки свою територію. Вона захищає сам принцип, що кордони не змінюють силою і що насильством не можна переписати право. Якби Україна впала, це була б не тільки її поразка — це була б поразка демократичних цінностей, на яких стоїть і наша власна свобода», — написав автор відкритого листа.
Звертаючись до посла Зварича, автор просить його передати і Україні його подяку й солідарність — «а разом із ними й вістку, що в Чехії живуть люди, які відмовляються забувати, відмовляються применшувати злочини і стоять однозначно на боці жертви, а не агресора».
«У Чехії живуть громадяни, яким соромно за такі публічні заяви і які від них однозначно відмежовуються, відчувають сором через такі публічні заяви і не вважають їх за вираження цінностей цієї країни. Україно, дякуємо. Слава Україні!» — завершує Антонін Коларж свого відкритого листа до посла України Василя Зварича.
Як розповів інтернет-виданню Novinky.cz автор, шкільний учитель і староста села Семневіце в Плзенському краї з двома сотнями мешканців, це суто його приватна ініціатива, і спершу він хотів лише надіслати свого листа послові як особистого. «Але вже під час написання до мене дійшло, що голос однієї людини в сьогоднішньому публічному просторі дуже легко загубиться», — додав він. Тож автор дав можливість і іншим додати свій голос на підтримку його листа.
Видання звернулося й до Окамури по коментар до цього відкритого листа. Але в його партії повідомили, що нових коментарів не буде, нагадавши, що голова SPD вже заявляв, що не відмовляється від своїх слів.
І не тільки не відмовляється, а й продовжує. Він, наприклад, цитує в фейсбуці чималу добірку перекладів статей західної й української преси, всіх на теми корупції в українській владі, про так звані справи Міндіча чи «операцію «Мідас» тощо, і тут же підмінює справу з допомогою Україні й українцям на своє: «Відкидаємо фінансування корумпованого київського режиму!»
Або публікує коротенький уривок зі свого виступу на телебаченні, де він промовляє: «SPD домагається закінчення фінансування України і українців». А в кадрі в цей час — зруйнована днями російським ударом лікарня в Києві…
9 січня Антонін Коларж закрив збір підписів під своїм листом на захист України, що був оприлюднений 2 січня, наступного дня після виступу Окамури. Під ним підписалося 82 303 людини — більш ніж по десять тисяч за день.
За словами автора, петиція виконала своє завдання: «Наш голос пролунав у той момент, коли мав пролунати — вчасно, твердо, ввічливо і достатньо сильно, щоб було ясно, що образлива політична заява не лунає від імені нас усіх… Із одного голосу став хор, який було чутно в нас і за кордоном. Його почули засоби інформації чеські й закордонні, його переклали люди, що живуть в інших країнах, його прочитали ті, хто прийшов до нас у пошуках безпеки, але почули й ті, хто й далі перебуває в постійній небезпеці від війни. Ми подали до публічного простору сигнал, що Чехію не визначає один голос тимчасово обраного політика, але що в ній живуть люди, які здавна вірять у правову державу, людську гідність та історичну пам’ять».
За словами автора, він передасть петицію послові України протягом наступного тижня — «в тиші, без уваги ЗМІ, але так, щоб вона всіх нас гідно представила».
Створена також 2 січня петиція за відкликання Окамури з посади голови Палати депутатів має на цей час понад 49 тисяч підписів.
А під заявою на підтримку слів Окамури, оприлюдненою 4 січня, підписалися наразі майже 24 тисячі осіб.
Також на цю тему
-
Павел: не піддаватися популізму. Бабіш: не лякати війною. Окамура: не дати нічого хунті Зеленського
Президент, прем’єр-міністр і голова Палати депутатів парламенту Чехії виступили з новорічними зверненнями
-
Василь Зварич: слова Томіо Окамури на адресу України і українців негідні і неприйнятні
Реагуючи на заяву голови Палати депутатів і лідера партії SPD, посол України в Чехії висловив сподівання, що в Чехії дадуть належну оцінку цим словам