Павел: не піддаватися популізму. Бабіш: не лякати війною. Окамура: не дати нічого хунті Зеленського
Президент, прем’єр-міністр і голова Палати депутатів парламенту Чехії виступили з новорічними зверненнями. Петр Павел про війну Росії проти України не згадував. Андрей Бабіш вважає за безвідповідальні попередження, що Росія може напасти й на Європу. Томіо Окамура за одну з головних проблем вважає надання озброєнь Україні.
Президент Петр Павел побажав успіху новому урядові партій ANO, SPD і „Motoristé sobě“ і пообіцяв, що буде стежити за його роботою — чи будуть цей уряд і його міністри дотримуватися своїх обіцянок, чи не будуть вони робити кроки, що можуть поставити під загрозу демократію в Чехії, її інституції, безпеку чи взаємозв’язок із вільним світом. «І я вірю, що не буду в цьому сам», — додав президент.
Про Україну і війну Росії проти неї він не згадував. Іще на початку телевізійного звернення Павел зауважив, що не буде торкатися жодної важливої політичної теми. «Всі ми мали їх за останні пів року досить», — сказав він, маючи на увазі осінні парламентські вибори, які привели до влади три партії, що вважаються популістськими.
«Хай кожен із нас зможе не піддатися дешевому популізмові», — сказав також Петр Павел.
Прем’єр-міністр і лідер партії ANO Андрей Бабіш традиційно для себе своє відеозвернення оприлюднив у соцмережах. Як і президент, він говорив про розділене виборами чеське суспільство, і пообіцяв зробити все для його об’єднання. «Ми будемо урядом для всіх громадян Чехії», — заявив він.
Слова «Україна» Бабіш теж не вимовив, а про війну говорив у загальному плані. Він висловив сподівання, що 2026-й буде роком миру.
«Замість того, щоб шукати шляхи до заспокоєння, ми дедалі частіше чуємо про те, що війна неминуча, що вона прийде за два чи три роки. Це не є відповідальною політикою. Політики не мають лякати війною. Їхньою відповідальністю є, щоб війни скінчилися», — сказав прем’єр.
«Я відкидаю тезу, що мир є слабкістю. Справедливий і тривалий мир є обов’язком перед нашими дітьми і їхнім майбутнім», — додав Бабіш. І він сам, і його партія ANO виступають за негайне припинення «війни в Україні», даючи зрозуміти, що таке якнайшвидше припинення могло б відбутися ціною України.
Натомість Томіо Окамура, голова Палати депутатів і лідер партії SPD, яка не приховує свого проросійського і антиукраїнського й антиєвропейського спрямування, значну частину свого звернення присвятив нападам на Україну і її президента Володимира Зеленського, виступові проти Європейського союзу і захистові російського газу.
«Не можна за гроші, які належать чеським пенсіонерам або громадянам з інвалідністю і родинам з дітьми, накуповувати зброю і посилати її для підтримки цілком безглуздої війни. Не можна гроші наших громадян роздавати чужим громадянам лише тому, що цього хоче провоєнна пропаганда. Абсурдно ж — надстандартно допомагати і роздавати чужим, коли ми цілком очевидно не здатні потурбуватися навіть про своїх власних людей», — заявив Окамура.
Побажавши всім здоров’я і миру, спікер заявив: «Я вірю, що наша країна вискочить із брюссельського потяга, який всупереч попередженням влади США прямує до третьої світової війни». За його словами, Західна Європа планує виробництво і продаж зброї для України коштом боргу, який вона робить сама собі. «Я розумію, що для Заходу добре, коли ми платимо західним зброярам за мало ефективну зброю, яку росіяни розбивають, іще перш ніж вона дістанеться до фронту», — заявив Окамура.
«Адже грошопроводи течуть у всіх напрямках, і кожен на цьому бізнесі щось урве — і західні фірми й уряди, і українські злодії навколо хунти Зеленського, які ставлять собі унітази з золота, — продовжив він. — Хай собі крадуть, але вже не з нашого, і хай така країна не буде в Європейському союзі».
Окамура також повторив свої заперечення небезпеки пандемій, кліматичної кризи і рішення ЄС припинити імпорт російського природного газу.
«Якщо ви знімете чорно-білі окуляри, ви зі здивуванням з’ясуєте, що світ надивовижу багатобарвний. Ви з’ясуєте, що CO2 — дуже корисний і потрібний газ. Ви з’ясуєте, що і з вірусами можна жити так, як ми з ними живемо вже сотні тисяч років. А також ви з’ясуєте, що коли російський газ не зашкодив американцям або німцям, то очевидно, що він не зашкодить і нам», — заявив Окамура.