Не злочин, а правопорушення. Українця, який небезпечно керував автом у центрі Плзені, судити не будуть

Площа Республіки в Плзені, на якій стався інцидент

Але й уже накладеним штрафом 21-річний чоловік не відбудеться: поліція встановили, що він вчинив принаймні шість порушень, перш ніж розбив авто об будинок. Мер міста скаржиться на «дрифтерів-українців». Поліція про них не згадує.

Інцидент стався ще 18 травня ввечері на центральній площі Республіки в Плзені. Як кажуть слідчі, водій в’їхав на площу надто швидко, не впорався з лівим поворотом, в’їхав на хідник і зупинився, аж врізавшись у стіну будинку. Перевірка на алкоголь і наркотики дала негативний результат.

Поліція виписала йому за це штраф на місці на суму в 1500 крон. «Чоловік за кермом не пристосував швидкість до своїх водійських здатностей. Тим самим він здійснив адміністративне правопорушення, порушивши закон про дорожній рух», — повідомила речниця поліції Міхаела Райндлова, яку цитує інтернет-видання Novinky.cz. Пізніше в поліції кілька разів звернули увагу, що це максимальне покарання, можливе в такому випадку.

Але невдоволення цим висловив приматор (мер) Плзені Роман Зарзицький, який, говорячи про інцидент, у першу чергу звернув увагу на українське громадянство порушника. Пізніше він назвав покарання водієві посміховиськом і заявив, що буде вимагати суворішого покарання.

Як стверджує мер, у цьому випадку, як і в багатьох інших, молоді українці за кермом небезпечно дрифтують на вулицях Плзені.

«Про перегони молодиків із України я не раз говорив із послом (України — ред.), поліційним президентом, поліцією Чехії і міською поліцією. Я писав прем’єрові Фіалі, міністрові внутрішніх справ — марно», — заявляв він.

Кримінального злочину не було. І «дрифту» поліція не побачила

У поліційних повідомленнях про інцидент підтверджень про якісь перегони українців на автах у місті не було. Проте Зарзицький наполягає на своєму.

«Лише дивом це неодноразове викаблучування молодиків зі Сходу тим часом не довело до нещастя. Має бути зразкове покарання. Я твердо вірю, що штрафом на місці на 1500 крон це не закінчиться, бо це було б плювком в обличчя всім пристойним людям», — заявляв Зарзицький. За його словами, він звернувся до прокуратури, щоб там перевірили, чи були виконані умови закону для розгляду справи на місці з призначенням штрафу і чи не був скоєний кримінальний злочин.

На його слова відреагували в поліції, заявивши, що там продовжили розслідувати справу про інцидент незалежно від звернення мера — і слідчі врешті дійшли висновку, що помилки не сталося: про кримінальний злочин — наприклад, створення загрози громадській безпеці — не йшлося. З цим погодився й прокурор, із яким консультувалася поліція.

Але, розслідуючи інцидент, у поліції переглянули записи з камер стеження за попереднім маршрутом пересування водія і з’ясували: перш ніж в’їхати на площу і врізатися в будинок, він вчинив іще принаймні шість порушень. Як повідомила інша речниця поліції Павла Бурешова, яку теж цитує видання Novinky.cz, він їхав зустрічною смугою, порушив заборону в’їзду, не дотримався знаку «Стій, дай дорогу» («Проїзд без зупинки заборонено»), зупинив авто на автобусній зупинці, безпідставно використав аварійний сигнал і не ввімкнув сигнал повороту, заїжджаючи на узбіччя дороги. І в цьому звіті ні про який «дрифт», про який твердив мер Плзені, не йдеться.

Тож, за словами речниці, справу передали транспортному відділові плзенського магістрату (мерії) для подальшого розгляду. І, найімовірніше, одним уже отриманим штрафом водій не обійдеться.

До українців увага особлива

При цьому речниця відкинула твердження з деяких коментарів у соцмережах до повідомлень у ЗМІ про цей інцидент, у яких їхні автори ставили під сумнів ставлення поліції саме до українців. «Запевняємо громадськість, що при встановленні правової кваліфікації ми керуємося виключно чинним законодавством, а не громадянством окремих осіб. Правові норми і покарання, пов’язані з їхнім недотриманням, діють на території Чехії для всіх однаково — чи для наших громадян, чи для іноземців», — наголосила речниця чеської поліції.

Тим часом мер Плзені Роман Зарзицький уже не вперше в разі, коли до якогось інциденту можуть бути якось причетні українці, відразу поспішає вказати на це. Наприклад, коли 2023 року в Плзені було скоєно жорстоке зґвалтування з замахом на вбивство, поліція традиційно не називала національності нападника (і вже аж потім підтвердила, що то був дійсно українець), — але в соцмережах і деяких ЗМІ про українця-ґвалтівника почали писати відразу. І Зарзицький теж став прямо твердити про злочинця-українця — але потім був змушений визнати, що ніякої інформації про національність нападника насправді на той час не мав, а просто повторював твердження з засобів інформації — а ті, в свою чергу, цитували соцмережі.

Варто додати, що Зарзицький є членом партії ANO — популістської й євроскептичної, яка виступає за припинення військової допомоги Україні і підтримки українців, зокрема й біженців у Чехії. Після парламентських виборів цієї осені ця партія, нині опозиційна, має всі шанси прийти до влади.

Автор : Сергій Драчук | Джерело: Novinky.cz
ключове слово:
увімкнути аудіо