Сто мільйонів євро на українську медицину і співпраця в медичній сфері: голова МОЗ Чехії відвідав Україну
Також у Львові відкрили Чеський медичний хаб — комплексну базу для чеських фірм, які спеціалізуються на медичних технологіях і хочуть запропонувати свої продукти і послуги в Україні. Такий іще один результат візиту Властіміла Валека, що його він назвав дуже успішним.
Сума в 98 мільйонів євро, яку надає Євросоюз, призначена на модернізацію шести українських лікарень. Ці кошти отримають у вигляді грантів і позик на реконструкцію, модернізацію і втілення стандартів Європейського союзу Львівський обласний госпіталь ветеранів війн та репресованих у Винниках, Рівненський обласний госпіталь ветеранів війни в Рівному, Волинська обласна клінічна лікарня в Луцьку, Криворізька міська лікарня № 5, Дніпровська міська клінічна лікарня № 16 і Київська обласна дитяча лікарня в Боярці.
Це ті проєкти, що вже попередньо узгоджені. Загалом очікується, що завдяки ініціативі Євросоюзу UA Facility («Інструмент для України») і участі в ній чеської сторони таке фінансування на модернізацію отримають 13 лікарень у 7 регіонах України.
Чехія стала першою країною ЄС, що запропонувала конкретний проєкт за цією ініціативою в галузі охорони здоров’я. Ініціатива також відкриє чеським фірмам доступ до проєктів відновлення на суму в 3,5 мільярди крон.
«Це не просто капітальні ремонти чи обладнання. Це — інвестиції в якість життя, в доступність медичної допомоги, у стійкість нашої медичної системи», — прокоментував цей план міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.
«Ця програма зміцнює позиції Чехії як великого союзника України, і наша мета — щоб вона продовжилася і перейшла в наступні фази», — сказав заступник голови МОЗ Чехії Вацлав Платенік. «Вся робоча подорож була дуже корисною не лише для нас, а й для представників підприємців, які мали можливість домовлятися зі своїми українськими партнерами безпосередньо», — додав він.
Адже міністр охорони здоров’я Чехії і віцепрем’єр Властіміл Валек відвідав Україну разом із делегацією представників чеських компаній, що працюють у галузі охорони здоров’я. І їхній співпраці з українськими колегами був присвячений чесько-український медичний бізнес-форум, що відбувся в перебігу їхнього візиту в Києві.
Цей форум був дуже успішним, заявив за його результатами Валек. «Наші підприємці нав’язали контакти з представниками українських органів самоврядування і своїми бізнес-партнерами, і чесько-українська співпраця в галузі охорони здоров’я не лише посилиться, а й у першу чергу допоможе пацієнтам. До того ж це дуже добра інвестиція в ті часи, коли війна закінчиться і співпраця зможе розгорнутися в повну силу», — написав він у соцмережах.
Для сприяння такій співпраці в перебігу візиту чеського міністра у Львові був відкритий Czech Medical Hub. Він зможе значною мірою допомогти чеським фірмам, які пропонують в Україні свої технології й ноу-хау, сказав Валек на відкритті хабу.
Цей хаб працюватиме як центр послуг для чеських фірм, що працюють у галузі медичного обладнання, і запропонує їм комплексну базу й підтримку: надасть можливість користуватися офісними приміщеннями й обладнанням, забезпечить адміністративні процеси й допомогу з операційними питаннями, юридичні й консультаційні послуги — такі, як допомогу при відкритті фірми в Україні чи отриманні ліцензій.
Цю сервісну й технологічну базу будуть розбудовувати чеські фірми, залучені до роботи хабу. Фінансуватися він буде теж переважно з приватних джерел окремих фірм. Це перший такий хаб у світі, кажуть його ініціатори.

