Чи запрацює «Дружба» без російської нафти? Долю нафтопроводу треба вирішити за два-три роки

Нафтопровід «Дружба»

Шість десятків років ним ішла до Чехії нафта з Росії. Тепер її постачання припинене — всю споживану нафту Чехія отримує західним шляхом. І це вже не російська нафта.

І тепер фахівці обмірковують варіанти можливого подальшого використання «Дружби». «Буде йтися про великий стратегічний проєкт», — сказав агентству ČTK Ярослав Пантучек, голова правління державної компанії Mero, що є власником і оператором усіх нафтогонів у Чехії, серед того й чеської ділянки «Дружби».

Ярослав Пантучек | Фото: MERO ČR

«У тому стані, як зараз, тобто заповнений нафтою і під тиском, нафтопровід може витримати два-три роки. До того часу треба вирішити, яке буде його подальше використання», — сказав Пантучек. За його словами, розглядаються різні варіанти: збереження транспорту нафти чи іншої речовини, зливання нафти і заповнення труби азотом чи й використання труби для прокладання кабелів для передачі даних. «Нині ми здійснюємо дослідження, і коли будуть наслідки, ми познайомимо з ними громадськість», — додав він.

«Варіант — супер, якщо Одеса залишиться в українських руках»

Однією з найкращих можливостей, сказав Пантучек, було б продовжити використання «Дружби» саме як нафтопроводу — завдяки українському нафтогонові Одеса — Броди, який у Бродах неподалік Львова приєднується до «Дружби». Таким маршрутом до Чехії могла б іти нафта з різних частин світу, розвантажена з танкерів на терміналі в Одесі, а Україна отримувала б транзитний збір, із якого фінансувала б повоєнну відбудову.

«Це варіант, що був би супер. Але питання в тому, як завершиться воєнний конфлікт (війна Росії проти України — ред.) і чи залишиться Одеса в українських руках. Сценаріїв багато», — заявив Пантучек. Тому, додав він, треба мати більше варіантів використання нафтопроводу «Дружба».

60 років залежності закінчилися

Відповідно до урядових планів припинити 60-річну залежність Чехії від російської нафти, компанія Mero подвоїла доступні для Чехії потужності Трансальпійського нафтопроводу TAL, яким вона отримує нафту з терміналів в італійському Трієсті, доставлену танкерами з різних частин світу. В німецькому Фобурґу до нього приєднується нафтогін IKL до Чехії, який відразу був розрахований на необхідний обсяг транспортування. Цим шляхом до країни надходило близько половини споживаної нафти, приблизно 4 мільйони тонн на рік. Другу приблизно половину купували в Росії і отримували через «Дружбу» — наприклад, 2024 року так надійшло 42 відсотки від спожитої в Чехії нафти.

Остаточно відмовитися від російської нафти планували в середині цього року — вона була законтрактована до кінця першого півріччя. Та Росія перервала її постачання достроково — вже 4 березня потік нафти «Дружбою» припинився. Але це не стало для Чехії катастрофою: проєкт TAL-Plus був уже майже завершений із випередженням графіку. Трохи більше ніж місяць країна прожила завдяки резервам, а 16 квітня вже західним маршрутом почала надходити нафта в повному необхідному для Чехії обсязі — до 8 мільйонів тонн нафти на рік.

Автор : Сергій Драчук | Джерело: ČTK
ключове слово:
увімкнути аудіо