Чехія стала остаточно незалежною від російської нафти
Відтепер усе постачання нафти до країни йде маршрутом із заходу завдяки розширенню потужності нафтопроводу TAL. Нафта з Росії стала непотрібною вперше за шість десятків років.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
Надалі Чехія споживатиме нафту походженням, серед іншого, з Азербайджану, Казахстану чи Північної Африки. Перша партія неросійської нафти дійшла до центрального нафтосховища в селі Нелагозевес завдяки розширеній пропускній здатності нафтопроводу TAL у середу, повідомив прем’єр-міністр Петр Фіала.
«Ці дні визначальні для сировинної й енергетичної безпеки Чехії. Вперше в історії Чехія повністю забезпечена неросійською нафтою», — наголосив він. За його словами, Чехія позбулася Росії як ненадійного постачальника.
Повністю відмовитися від російської нафти уряд Чехії вирішив у листопаді 2022 року — по тому, як у лютому того року Росія почала повномасштабну агресію проти України. Для цього було необхідно збільшити потужність Трансальпійського нафтопроводу TAL, яким до Чехії надходила приблизно половина споживаної нафти, і можливості переправити ним більше не було.
Розширений маршрут мав запрацювати протягом липня цього року. Але через те, що Росія достроково перервала постачання своєї нафти, яка була законтрактована на все перше півріччя, і завдяки прискоренню роботи проєкт TAL-Plus вдалося запустити швидше.
Тепер Чехія зможе отримувати розширеним маршрутом до 8 мільйонів тонн нафти на рік — удвічі більше, ніж дотепер. І це повністю покриє річну потребу країни.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
Єдиний споживач нафти в Чехії, компанія Orlen Unipetrol (дочірня фірма польського концерну PKN Orlen), якій належать обидва нафтопереробні заводи країни, в Кралупах-над-Влтавоу і в Літвінові, ще після того, як 4 березня припинилися постачання з Росії нафтогоном «Дружба», домовилася з чеським урядом про позику 330 тисяч тонн нафти від Управління державних матеріальних резервів. Це близько третини державних запасів.
Позиченого вистачило з запасом. Тепер Orlen Unipetrol буде повертати державі позичену нафту, починаючи з червня, і повністю відшкодує позику до кінця серпня.


