Без російської нафти. Вся нафта, яку переробляють у Чехії, надходить західним маршрутом
Нафтопереробний завод компанії Orlen Unipetrol у Літвінові, який досі переробляв нафту з Росії, був переведений на інші сорти сировини. І тепер він отримує всю нафту розширеним нафтопроводом TAL із терміналу в Італії.
Повний перехід на нафту, доставлену цим маршрутом, відбувся в понеділок, повідомив генеральний директор компанії Orlen Unipetrol Маріуш Внук.
«У нашому літвіновському НПЗ ми починаємо переробляти тільки нафту, яка доставляється до нас морем танкерами до італійського порту Трієст і далі нафтопроводом TAL/IKL. Таким чином, літвіновський НПЗ вже не залежить від постачання нафтопроводом «Дружба» — вперше від 1965 року», — заявила компанія. Інший із двох чеських НПЗ цієї компанії, в Кралупах-над-Влтавоу, вже давно перейшов на неросійську нафту.
Розширені потужності нафтогону TAL діють уже кілька тижнів. Раніше Чехії була виділена пропускна здатність у ньому, що забезпечувала близько половини споживаної в країні нафти — іншу половину доводилося купувати в Росії через нафтогін «Дружба». Та завдяки розширенню вдвічі чеської пропускної здатності тепер країна може отримувати всю необхідну їй нафту через Італію — розширеним нині нафтопроводом TAL і далі нафтопроводом IKL, який відразу був збудований із урахуванням усієї необхідної потужності.
Іще минулого року частка російської нафти в чеському споживанні становила 42 відсотки. Цього року російська нафта була законтрактована на все перше півріччя — повна відмова від неї була запланована на той час.
Та з 4 березня Росія достроково перестала постачати свою нафту: через санкції США, що були накладені на російські банки і набули чинності в лютому, оплата перестала проходити.
Сусідні Словаччина й Угорщина і далі споживають російську нафту — вони знайшли спосіб платити за неї й попри санкції. Чехія не стала шукати такого способу — адже розширення нафтопроводу TAL було вже практично завершене. Трохи більше як місяць країна протрималася на резервах нафти, які компанії Orlen Unipetrol позичила чеська держава. Тепер компанія отримує розширеним маршрутом нафту і для себе, і для повернення до резерву.
Також на цю тему
-
Чи запрацює «Дружба» без російської нафти? Долю нафтопроводу треба вирішити за два-три роки
Шість десятків років ним ішла до Чехії нафта з Росії. Тепер її постачання припинене — всю споживану нафту Чехія отримує західним шляхом. І це вже не російська нафта
-
Чехія стала остаточно незалежною від російської нафти
Відтепер усе постачання нафти до країни йде маршрутом із заходу завдяки розширенню потужності нафтопроводу TAL. Нафта з Росії стала непотрібною вперше за 60 років