Заступник голови ANO: українські прапори поступово зняти, не виключений кінець снарядної ініціативи

Карел Гавлічек

Прапори вже відіграли свою роль символу і вираження солідарності, а зі снарядною ініціативою є великі проблеми, заявив Карел Гавлічек.

Як сказав в ефірі чеського телеканалу CNN Prima News перший заступник голови партії ANO, яка нині разом із партіями SPD і „Motoristé sobě“ формує новий уряд Чехії, якщо він, як планується, стане міністром промисловості і торгівлі, то, «зрозуміло, прапор буде через якийсь час зніматися» і з будівлі цього міністерства.

«Звичайно ж, ми не будемо цього робити вже в перший день», — додав він, натякаючи на дії новопризначеного голови новообраної нижньої Палати депутатів парламенту, голови партії SPD Томіо Окамури. Той уже в перший день на посаді демонстративно особисто взяв участь у знятті прапора України з будівлі парламенту, потримавши драбину для працівника, який знімав прапор, — хоча прапор Ізраїлю, теж вивішений там, знімати не наважився. Обидва прапори були свого часу підняті на знак солідарності з цими країнами, які зазнали брутального нападу. Політики, які після виборів перейшли в опозицію, розкритикували цей жест Окамури як скандальний, боягузливий і ганебний і вивісили українські прапори з вікон приміщень їхніх парламентських фракцій.

І, продовжив Гавлічек про українські прапори, «я маю думку, що ці прапори мали б зняти з публічних інституцій, нічого поганого в цьому не бачу». «Проїдьте світом — там немає стільки цих прапорів», — сказав він.

За його словами, при цьому не йдеться про зміну зовнішньої політики Чехії. «Я не робив би цього вже в перший день, не допомагав би з драбиною, але це вже інша річ», — додав він.

Інший учасник теледискусії, заступник голови SPD Радім Фіала натомість підтримав крок Окамури. «Ми не згодні з тією війною, яка ведеться в Україні. Та війна вже давно мала б закінчитися. Це символ, що ми ту війну не хочемо підтримувати. Ні фінансово, ні зброєю», — сказав він.

Проблеми зі снарядною ініціативою?

У тій же телепередачі Карел Гавлічек не виключив закінчення чеської снарядної ініціативи, за якою Чехія координує й організує закупівлі для України артилерійських боєприпасів великих калібрів по всьому світі за кошти країн-донорів. За цією ініціативою Україна за минулий рік отримала 1,5 мільйона снарядів, на цей рік розраховували принаймні на 1,8 мільйона.

Як стверджував перший заступник голови ANO, при формуванні нового уряду були виявлені неуточнені більші проблеми проєкту, ніж його партія припускала перед виборами: «чим більше туди дивимося, тим більші проблеми». Він також твердив, що попередній уряд залякував посадовців, які причетні до ініціативи, але зараз вони «починають говорити». Країни ж, які залучені до ініціативи, «будуть здивовані», заявив політик.

Ніяких доказів чи подробиць він не навів. Інший учасник теледискусії, заступник голови провідної партії в дотеперішньому уряді, ODS, Мартін Купка заявив, що ці слова — просто безбожне намагання очорнити все, чого досяг його уряд.

Чеську снарядну ініціативу критикують і інші дві партії, які разом із ANO нині формують новий уряд, — SPD і „Motoristé sobě“.

Тим часом дотеперішній прем’єр-міністр Петр Фіала, який уже перебуває у відставці і невдовзі остаточно залишить посаду, заявляв нещодавно, що Прага вже має обіцянки щодо підтримки ініціативи і на наступний рік. «Я вважав би за величезну помилку і нерозумний крок, якби наступний чеський уряд самоусунувся від неї чи й не продовжив її. Навпаки: я думаю, що її треба продовжувати ще інтенсивніше, бо шлях до миру йде тільки через те, що ми будемо потужно підтримувати Україну в усьому, чого вона потребує», — наголосив він тоді.

Автор : Сергій Драчук | Джерело: ČTK
ключове слово:
увімкнути аудіо

Також на цю тему