Оркестр Празького граду зіграв у Києві. І привіз із собою історичний прапор
У неділю чеський президентський оркестр влаштував сюрприз пасажирам на київському головному вокзалі, а в понеділок виступив іще в кількох місцях української столиці.
Виступ на вокзалі 16 листопада разом із оркестром президента України став частиною чеських святкувань Дня боротьби за свободу і демократію, що вшановується 17 листопада. Записане в неділю просто на сходах головної зали київського вокзалу виконання гімнів Чехії, Словаччини, України і Європи пролунало в понеділок у запису в Празі під час вручення премій ініціативи «Пам’ять нації» („Paměť národa“) — її отримали двоє чехів, двоє словаків і українка.
Саме ця ініціатива, разом із канцелярією Празького граду і посольством Чехії в Україні, й організувала ці виступи, що символічно висловили підтримку Україні і поглибленню чесько-українських відносин.
Ініціатива також іще раз привезла до України символічний чехословацький прапор із 1968 року, який збігається з нинішнім чеським. Він стояв, поруч із українським, і під час виступу двох оркестрів на вокзалі.
І подорожні, мабуть, дивувалися, чому цей прапор такий пожовклий від часу і ще й заплямований. «Це справді прапор Чехословаччини, який 21 серпня 1968 року (в день початку вторгнення радянських і союзних їм військ — ред.) був вкритий кров’ю чотирьох захисників Чехословацького радіо, які загинули, зупиняючи радянські танки буквально голими руками — так само, як і деякі українці намагалися 2022 року зупинити російські танки без зброї», — сказав заступник голови військової канцелярії президента Чехії Отакар Фолтин.
«На прапорі важлива стрічка, яку прив’язали до нього оборонці Вугледару. Коли ми привозили цей прапор на фронт, вони вирішили щось додати від себе. Тож вони влаштували імпровізацію — прив’язали там, на фронті, цю стрічку з подякою Чехії», — додав Фолтин.
А в понеділок такого ж сюрпризу зазнали пасажири на станції метро «Золоті ворота», де теж виступив чеський президентський оркестр.
Також музиканти Варти Празького граду грали й на Софійській площі біля храму Святої Софії. Меморіальна дошка на стіні за оркестром нагадувала, що саме на тому місці 28 вересня 2014 року урочисто присягали і освятили свій прапор добровольці так званої Чеської дружини — добровольчої частини, створеної в тодішній Російській імперії з чехів, які жили на її території. Вона стала зародком збройних сил майбутньої Чехословаччини. Формувалася Чеська дружина саме в Києві.
Останньою зупинкою для оркестру стало посольство Чехії в Україні. На його стіні зображений вертоліт Sikorsky UH-60 Black Hawk, що був куплений для українського Головного управління розвідки на кошти донорів, чеських громадян.
«Головною метою є, звичайно, висловити підтримку Україні, яка воює вже четвертий рік. Те, що нас у Європі ця війна вже трохи втомлює, зрозуміло, але це й сором», — сказав Отакар Фолтин.
Він нагадав, що ці акції підтримки відбуваються у присутності чеського прапора, вкритого кров’ю загиблих 21 серпня 1968 року біля Чеського радіо чехів. «Усе це разом є сигналом українцям: ми розуміємо, що ви боретеся за свободу, і зробимо все, щоб ви перемогли», — додав він.
«І якщо в цей момент є якесь правильне місце, де можна святкувати День боротьби за свободу, то це Україна, — вважає Фолтин. — Якщо підтримка західних країн Україні збережеться, Україна зможе захищатися й далі».
