Історична подія: перша в світі цифрова радіопередача відбулася сорок років тому з Праги
У листопаді 1985 року Чехословацьке радіо ввійшло в історію світового радіомовлення. З празького Рудольфінуму концерт Симфонічного оркестру Чехословацького радіо передавався до Токіо — вперше в цифровому форматі через супутник. Сміливий експеримент став віхою в радіомовленні.
Ця подія, яку варто було б згадувати частіше, сталася сорок років тому. Тодішнє Чехословацьке радіо 24 листопада 1985 року стало піонером у галузі цифрового радіомовлення, поєднавши за цією технологією Прагу й Токіо.
Час концерту — опівдні за Прагою — обрали не випадково: в Токіо це був вечір, ідеальний час для тамтешніх слухачів. І вони стали свідками світової першості: вперше в прямому ефірі пролунав звук, переданий у цифровому форматі між двома частинами світу.
За цим успіхом стояла довга й нервова підготовка. Як розповідав тодішній технічний директор Ярослав Юнек, техніки радіо спершу перевіряли можливості цифрової передачі на менші відстані — наприклад, до Братислави. Не обходилося й без ускладнень — наприклад, контрольні станції сприймали незвичний «смугастий» сигнал за нелад і втручалися в нього. І тільки після того, як усі труднощі вдалося подолати, можна було здійснити сміливе радіосполучення між Прагою й Токіо.
Цікаво, що японська станція Tokyo FM спершу звернулася з пропозицією здійснити таку передачу й до інших радіокомпаній, у тому числі й до британської «Бі-бі-сі». Але там відмовилися від цієї співпраці. Тож світову першість отримало Чехословацьке радіо. Успішна передача стала натхненням і для наступних — невдовзі пролунали концерти з Західного Берліну чи Бостону.
А тоді, сорок років тому, слухачі звернули увагу не тільки на художню якість передачі, а й на її технічну чистоту. «Було враження, що сидимо просто в Дворжаковій залі», — казали тоді в Токіо.