«Ні Мюнхену-2025 — Не продавайте Україну!»: у Чехії протестували проти тиску США на Україну
Протести відбулися в вівторок увечері в семи містах: Празі, Брні, Їчині, Опаві, Чеській Ліпі, Теплицях і Пржерові. Їхні учасники виступили проти нав’язування Україні мирного плану, що був представлений як американський, а фактично укладений Росією. Йдеться про первісний план із 28 пунктів, який передбачав фактичну капітуляцію України, з такими пунктами, як відмова від територій на користь Росії і обмеження обороноздатності, і фактично задовольняв би більшість російських забаганок.
У Празі кількадесят людей зібралися перед посольством США. Вони прийшли з прапорами України і Європейського союзу, щоб наголосити на ролі Європи в досягненні миру, і великим транспарантом із зображенням президента США Дональда Трампа, який цілується з фактичним російським керівником Володимиром Путіним. Також демонстранти мали написи англійською мовою, на кшталт «Зрада означає війну» чи «Звинувачувати жертв легше». Ще один напис пропонував до 28 пунктів того плану ще один: “Point 29: Fuck you”.
Акцію організували кілька чеських ініціатив — таких, як «Громадянський дороговказ», «Пульс Європи» чи «Голос України».
«Я не очікував, що застану Сполучені Штати в такій глибокій ганьбі», — сказав один із промовців, письменник Павел Косатік. За його словами, США грають за російськими нотами, а влада США просуває не американські, а російські інтереси. «Ми віримо у свідому й автентичну, а не в російську Америку», — сказав він.
Засновник ініціативи «Пам’ять нації» Мікулаш Кроупа закликав припинити торгівлю з Росією і направити на допомогу Україні війська країн НАТО. Мікулаш Мінарж із асоціації «Мільйон миттєвостей для демократії» зазначив, що, якби не опір України, росіяни стояли б уже на словацьких, а може, й на чеських кордонах. «Україна тримає на вузді російські орди і захищає тим і нашу свободу. Ми хочемо справедливого і тривкого миру», — наголосив він.
Промовці звертали увагу й на те, що такі «компроміси», як пропоновані у плані, вже одного разу в історії завершилися трагічно — а саме 1938 року, коли західні союзники Чехословаччини повірили обіцянкам Адольфа Гітлера і за результатами зустрічі в Мюнхені змусили Прагу піти на поступки нацистській Німеччині і віддати їй значні прикордонні території.
«Ми там уже одного разу були»
У Брні, незважаючи на погану погоду, кількадесят людей зібралися з українськими прапорами на площі Малиновського. І там учасники висловили незгоду з дипломатичним тиском на Україну, щоб примусити її поступитися територіями. Вони теж наголошували, що це дуже нагадує зраду союзниками Чехословаччини 1938 року.
«Ми знову наближаємося туди, де ми вже одного разу були. Поступки диктаторам ніколи не приносили миру — це тільки відкладає війну і робить її жорстокішою. Ми не хочемо, щоб про нас чи про наших союзників вирішували без нас і ціною втрати свободи», — заявив один із організаторів Давід Шебл.
А в акції в центрі Їчина взяли участь близько двадцяти людей. «Метою акції є висловити протест проти так званого мирного плану, який був оприлюднений 21 листопада. На мою думку, він не гарантуватиме безпеки, містить багато проблемних речей. І ми тут, незважаючи на те, що ситуація розвивається і про план тривають переговори», — сказала організаторка акції Гана Добіашова.
В усіх містах акції закінчувалися створенням «кола світла»: люди ставали в коло, ввімкнувши ліхтарики телефонів чи запаливши свічки.
Після того, як став відомий зміст первісного плану, його обговорили на переговорах у Женеві представники України і США. За повідомленнями, деякі з найменш прийнятних для Києва пунктів були вилучені чи змінені.