Вифлеємський вогонь миру завдяки українцям вже в Чехії
Вогонь любові, вогонь добра. У Відні відбулася передача Вифлеємського вогню миру — подія, що щороку збирає українських скаутів з усього світу. Цьогоріч до австрійської столиці приїхали й чеські пластуни, аби доправити вогонь до Праги та Острави.
Пластуни з усього світу, зібрані в одному місці, — це особливий простір енергії. Тут гостро відчувається спорідненість, тепло і присутність «своїх» поруч. Це відчуття великої родини — єднаючого дотику до чогось спільного і дуже світлого. Усі вони з’їхалися сюди, аби прийняти Вифлеємський вогонь миру й передати його далі.
Початок цієї традиції сягає 1986 року. Саме тоді австрійська телерадіокомпанія ORF започаткувала акцію, яка згодом переросла у світову традицію. Щороку напередодні Різдва вогонь із місця народження Ісуса Христа прямує до Австрії. Про деталі ми запитали у Оксани Водотики, голови Булави пластових груп в Європі.
«Це була акція благодійна, і вона полягала в тому, що представник, молода дитина із скаутів австрійських, мандрувала до Вифлеєму і перебирала звідти вогонь, і спеціальним літаком привозили цей вогонь до Австрії. Далі він розповсюджувався по всіх місцях, де цей вогонь миру потребували: по лікарнях, сиротинцях і різних інституціях, які допомагали благодійно. Ця акція переросла у набагато більшу подію, вогонь почали поширювати скаути по всьому світі, і щороку у Відні або в Лінці чи іншому місті Австрії відбувається всесвітня передача Вифлеємського вогню миру».
Пласт також є частиною цієї історії. В Україну скаути-пластуни вперше привезли Вифлеємський вогонь миру у 1992 році. Нині пластуни найперше несуть його до родин полеглих героїв — як символ пам’яті, любові та вдячності.
Поширюють українські скаути вогонь і в різних країнах світу. Після початку повномасштабного вторгнення, коли багато українців були змушені виїхати за кордон, кількість пластунів, які приїжджають до Австрії по вогонь, значно зросла.
«Від початку це була дуже маленька акція, коли збиралося 10—20 людей і були дуже камерні і приємні спілкування. На даний момент це подія, яка в цьому році нараховувала близько 250 учасників, дорослих і малих. Спочатку це була вся Європа, а тепер це переросло в дійсно міжнародний формат, коли не тільки Європа, а й всі континенти можуть взяти в цій передачі участь. Насправді формат такий, що є бажання і поспілкуватися, і також зробити добру справу.
Ми зустрічаємося пізно ввечері в п’ятницю на неформальне спілкування, далі офіційна передача вогню у суботу, коли світовий Пласт передає вогонь, і делегація від України бере участь. В суботу, зазвичай, ми також маємо платформу для спілкування між пластовими групами і краями, тобто всіма осередками у світі, і в неділю вже є офіційна передача цього Вифлеємського вогню в українській церкві у Відні — до української громади і до всіх осередків пласту у світі».
І вже традиційно до Відня завітали пластуни з Праги, Брна та Острави. Анастасія Болдирєва та Каміла Рота з чеської столиці вперше приїхали на цю акцію. Анастасія приїхала з Праги.
«Враження чудові — вогонь горить, але набагато більше вражень від самого обміну досвідом, від зустрічі з усіма цими прекрасними людьми, від знайомства з ними, і це було дуже-дуже прикольно».
Каміла Рота, пластунка з Праги, також поділилася враженнями.
«Так, це перший мій досвід, давня моя мрія. Я взагалі дуже вражена від самої події, від того, що ще мені сьогодні хустку пов’язали, це просто клас. Чесно, не уявляла, навіть не могла, боялась якось представити, але ті мурахи, які були в мене на тілі, говорили самі за себе, очі — вони горіли просто. Дух захоплює взагалі від всього, що проходить сьогодні і за ці три дні взагалі».
Найбільше чеських пластунів приїхало з Острави. За словами голови остравського осередку Андрія Стрельбицького, це вже їхня четверта поїздка за Вифлеємським вогнем миру.
«В 2021 році ми побачили всю красу, всю цікавість, всю величність, всю ідею і той дух, який передають пластуни один від одного. З 2021 року ми зрозуміли, що це класна традиція, треба її підтримувати, продовжувати. Наступного року ми вже приїхали численнішою делегацією, і з кожним роком численність нашої делегації зростає. І поки що спостерігається тенденція, що ті, хто побували раз, обов’язково хочуть поїхати ще раз. Символізм передачі того вогню є в поширенні чогось, що об’єднує, що несе світло, що несе добро і, відповідно, дозволяє налагодити контакт, налагодити зв’язок і об'єднати скаутське середовище спільним, якоюсь спільною доброю, метою. І, відповідно, нести світло і мир по цілому світові».
З Острави, Брна та Праги пластуни передадуть Вифлеємський вогонь усім, хто його потребує. Для цього вони організовують спеціальні зустрічі, щоб кожен мав змогу отримати цей символ миру й надії. Адже світло Вифлеємського вогню освітлює шлях, зігріває та додає сил. Бо лише світло здатне перемогти темряву.