За участь у війні проти України — умовний термін. Прокурор відразу оскаржив
Три роки умовно під наглядом інспектора пробації і сто годин суспільно корисних робіт — такий вирок виніс Міський суд Праги 58-річному нині Мілошеві Оуржецькому, який пішов добровольцем до російських гібридних сил на окупованій частині Донбасу.
Його справа розглядалася окремо — він був єдиним, хто повністю визнав свою провину, з п’яти осіб із воєнізованої групи «Чехословацькі військовослужбовці резерву за мир», яка й послала Оуржецького до України. Їх нині судять за схожими обвинуваченнями.
«Суд не знайшов у підсудного ніяких обтяжливих обставин, зате знайшов низку полегшувальних. Він від початку співпрацював із органами кримінального провадження, визнав провину в повному обсязі. Очевидно, що він переоцінив свої дії і змінив своє ставлення. Він не становить такого ризику, щоб до нього треба було застосовувати безумовне покарання» — так пояснила голова судової колегії Ярміла Павлатова низьке покарання за тяжким обвинуваченням в участі в терористичній групі.
А за цим обвинуваченням йому могло загрожувати до 15 років реального позбавлення волі. Прокурор Мартін Білий, який вимагав чотирьох років реального позбавлення волі, відразу ж оскаржив нинішній вирок.
Дві помилки Оуржецького
Оуржецький вступив до лав тодішніх російських гібридних сил на окупованій частині сходу України 2017 року. Він отримав там зброю, але, за його словами, безпосередньо в боях участі не брав. Минулого року він заявляв на суді, що лише возив вояків і продукти харчування до лінії фронту, а назад забирав поранених.
Він також заявляв раніше, що ідею про його від’їзд на окупований Донбас висунув теж нині підсудний голова «Чехословацьких військовослужбовців резерву за мир», підполковник запасу Іван Кратохвіл. «Практично від початку то була помилка. Здавалося, що там відбувається якесь безправ’я, я хотів там допомогти, з’ясувати, що там відбувається. Я зустрів пана Кратохвіла, і він під час розмови змалював усе так, що я погодився з тим, що поїду туди», — сказав Оуржецький.
Як казав він на попередньому слуханні в жовтні минулого року, після тієї розмови він поїхав на окуповану частину Донбасу з власної ініціативи, щоб «допомагати людям, які хотіли стати самостійними і були в тяжкій, небезпечній ситуації». Він також вважав, що якась держава НАТО має план почати війну з Росією.
«Але коли я туди приїхав, усе було не так, як розказував пан Кратохвіл. І там я зробив другу помилку, за яку зараз розплачуюся, — що я не забрав речі і не поїхав назад», — заявив він нині. І на запитання суду запевнив, що напевно ж не вчинив би так знову.
Дотепер Оуржецький не мав судимості; фірма, в якій він працює техніком, написала до суду листа на його захист, зазначаючи, який він спокійний, терплячий, надійний, людяний і співчутливий працівник, якого поважають колеги. Позитивний висновок подав і інспектор пробації, який кілька років контролював, чи дотримується Оуржецький умов, встановлених йому замість тримання під вартою, — таких, як обов’язок ночувати вдома і не виїжджати за кордон.
«Наші вороги — це не російські солдати, а чеські політики»
Воєнізована група «Чехословацькі військовослужбовці резерву за мир», серед іншого, виступає проти членства Чехії в ЄС і НАТО і називає прихильників цих інституцій «державними зрадниками». Гасло групи — «Ми на війні! Наші вороги — це не російські солдати, а чеські політики!» Міністерство внутрішніх справ і Служба безпеки та інформації (BIS), внутрішня цивільна контррозвідка, визнали її екстремістською.
Групу як юридичну особу і п’ятьох її членів чи прихильників обвинувачують у тому, що вони організували влітку 2017 року виїзд одного з них, колишнього військового Оуржецького, на кілька місяців до лав тодішніх російських гібридних сил на сході України, щоб потім використати отриманий ним бойовий досвід для підготовки інших членів групи до «можливих конституційних, економічних і політичних змін у Чехії».
Але Оуржецький розповідав, що ніякого військового досвіду на Донбасі не здобув, тільки зазнавав там принижень, і врешті повернувся до Чехії розчарований.
