«Вони отримували гроші замість цих людей, а людей тримали як заручників»: халепи, в які потрапляють українці в Чехії
Засновник ініціативи «Іноземець не раб» („Cizinec není otrok“) Ярослав Чепа у групі організації у фейсбуці зазначає, що готовий допомогти кожному українцю, який в Чехії потрапив у біду через недобросовісних роботодавців.
— Організація «Іноземець не раб» пропонує допомогу українцям, які опинилися в складних життєвих обставинах через недобросовістних роботодавців. З якими проблемами найчастіше в Чехії стикаються українці?
— На території Чеської Республіки 100% людей обманутих. Вас можуть обманути, коли ви будете шукати житло. Вам підсунуть підписати якийсь договір, а потім цей договір може виявитися липовим. На роботі вас обманюють. Всюди, де можна обманути нашого неосвіченого громадянина, там його і обманюють. У нашій практиці в різних галузях, в різних ситуаціях ми побачили, що 100% людей тут обманутих.
— З чим звертаються до вас українці, які стикаються з недобросовісними роботодавцями?
— Умови роботи не завжди відповідають початковим домовленностям. Перше, що хочу сказати: у таких ситуаціях часто винні самі люди. Тому що вони йдуть працювати на організації різні через так званих «клієнтів» (посередники в працевлаштуванні, найчастіше нелегальні — ред.). Це псевдо-«клієнти», які людям обіцяють золоті гори і при тому не дають жодних договорів: людей наймають на роботу або дають договір DPP (Dohoda o provedení práce) — це максимально 10,5 тисяч крон на місяць, а людина відпрацює на 50. Як вони роблять: вони перший, другий місяць платять, можуть ще і за третій місяць заплатити, але вони гроші завжди дають в конверті — це чорна бухгалтерія. А вже на четвертий місяць людина приходить за зарплатою — і їй дають 10 тисяч. Він каже: а залишок? А йому відповідають: який залишок? Ти вже давно отримав свої гроші. І коли до нас люди звертаються і показують ці договори, то одразу стає зрозуміло, що ці псевдоклієнти з самого початку планують, наприклад, 10, 20, 100 людей таким чином обманути.
— Чому українці погоджуються на роботу без договору, отримуючи гроші у конвертах?
— Не хочуть вчитися, не хочуть втрачати свій час. До нас приходять люди, звертаються з проблемою, що їх обманули на зарплату, і одразу питають: а робота якась є? Вони не питають: може, ви порадите, куди мені йти легально працювати? Мені більше годин треба. Були випадки, коли я знав, що жінки працюють за 85 крон на годину. Кажу їм: дівчата, 85 крон, коли сьогодні вже ставка, — це було десь три роки тому, — вже 120 мінімум. Вони відповідають: ну то й що, якщо в мене 500 годин. Тобто люди самі не хочуть. Але я також зробив маленький аналіз і можу сказати, що може бути це пов’язано з тим, що умови проживання для них досить некомфортні, сусіди в цих гуртожитках некомфортні і краще бути на роботі. Просто вони приходять, вони працюють. Це — заробітчани. Вони максимальний час витрачають на роботі, вони не знають, куди себе подіти у вільний час.
— Ваша організація існує шість років. Вона була вами створена через особисту історію?
— Історії: коли обманули мою маму в 2010 році, сестру обманули в 2011 році.
— Яким чином?
— Не заплатили за роботу. Не заплатили і прямо сказали: не заплачу і все. Йди до суду. У тебе є якісь документи, що ти тут працювала? Немає. В 2019 році двоюрідну сестру обманули. Молода дівчина, 17 років, теж не виплатили зарплату. Такі наші пседоклієнти. Ще й погрожували, ще й пропонували зустрітися, але не приходь сама, приходи із подружкою, ми тобі тут віддамо гроші. Я думаю, не тільки в моїй родині були такі ситуації, вони торнулися багатьох родин. У 2020 році була заснована наша організація. Ми спочатку допомагали людям тут із житлом, продуктами, харчуванням, коли був коронавірус. І коли почали займатися тим, що людям тут не виплачують зарплати, то тоді відкрили цю скриню Пандори і побачили страшні історії, страшні речі, де в Плзені була така велика «агентура», не хочу зараз її називати, тому що вони виправились…
— Ви їх перевіряєте?
— Ми не перевіряємо. У нас майже в кожній «агентурі» є свої агенти. У нас є люди, які, так би мовити, анонімно нам дають інформацію. Була «агентура», на них працювали близько 300 людей і жили вони у великому гуртожитку. І під час коронавірусу вони людей ні додому не відпускали, і на вулицю не відпускали, тому що все було закрито, і роботи не було. Тоді діяла програма-підтримка різних «агентур» і давали гроші на цих співробітників. Ця «агентура» цим скористалася, вони отримували гроші замість цих людей, а людей утримували як заручників. Але потім вдалося цих людей звільнити, люди поїхали додому. Також була ще одна «агентура» — в них було близько тисячі людей, працівників.
— А покарання ця «агентура» отримала?
— Не було жодного покарання.
— Тому що люди не підписали жодних паперів, договорів?
— Вони працюють за цим DPP на 10 тисяч максимум. Немає покарань, найкраще покарання «агентури» — це коли люди не йдуть до них працювати! Ми показуємо ці агентури, в нас є сайт, де можна зайти, cizinec.eu. Люди працювали неофіційно, тому що жодних договорів не було, що вони можуть офіційно працювати там на тих позиціях, на яких вони працювали. «Агентури» цим користувалися, і ще «агентури» мали підтримку від персоналістів заводів. Тому що, якщо ти хочеш влаштувати людей працювати на завод, ти мусиш від п’яти до десяти, а іноді до дванадцяти крон, за кожну годину від працюючого чоловіка заплатити персоналісту або власнику цього заводу. Це такі домовленості. Без цього ти ніде не будеш працювати.
— Як «відкат»?
— Так. Це «відкат». Схема працює таким чином: ти йдеш на завод, домовляєшся про те, щоб тебе взяли, і там тих тисячі людей, яких ти хочеш туди працевлаштувати, і ти одразу пропонуєш цей «відкат». Наприклад, якщо там є ставка 200, то є «агентури», які погоджуються на 170, інколи на 150, щоб «агентура» могла працювати, могла заплатити податки, все офіційно щоб в неї було. Вона не може йти під 200, тому що це нереально. І вже від початку це схема обману, тому що треба дати «відкат», треба собі залишити на своє розкішне життя і, звичайно, обманути потім цих людей. Вже з цього року ми бачимо — починають їм закручувати гайки, всюди перевірки.
— Це завдяки і вашій організації?
— Я не буду цього твердити. Але шість років ми пишемо в різні інстанції, ми показуємо в фейсбуці, інстраграмі, тіктоку недобросовісних роботодавців. Застерігаємо людей: коли йдете на роботу, як мусите себе поводити, які документи мусите в першу чергу прочитати, подивитися, що підписуєте.
— Ви допомагаєте з документами тим людям, які, наприклад, ще не знають чеської?
— Звичайно, люди до нас телефонують: йду на роботу — пропонують золоті гори. Що мені робити? Золотих гір за кордоном не буває, тут треба важко працювати, щоб були золоті гори. Люди йдуть, але це, напевне, 10% людей, які звертаються за тим, щоб їм допомогти перекласти цей договір. В основному їм оці «наші» роботодавці дуже красиво розказують, люди цьому вірять і йдуть туди працювати.
— Розкажіть про структуру цих «агентур». Там працюють українці, які заманюють своїх, а потім роботодавці — це ж чехи, чи також переважно українці?
— Це чехи, словаки, українці, іноземці. Тобто тут багато в нас ситуацій.
— А ви досліджували, хто більше обманює українців?
— Наші. Є ще така схема, яку раніше досить часто практикували. Хлопець працює на будівництві, йому кажуть: слухай, нам тут не вистачає людей, приведи 30 людей. І він із свого села 30 людей приводить — йому ж вірять, знають, де він живе, де в нього хата, маму, тата його знають. Приводить він 30 людей на це будівництво, вони відпрацьовують, а потім їм не платять. Він приходить і каже: хлопці, мене ж можуть вбити, дайте гроші. Вони йому відповідають: ти хто такий? Ми тебе не знаємо, то люди якісь тут, волонтери ходили, ми їх не запрошували. І викидають їх на вулицю. Знаю цю історію, тому що хлопець звертався, каже, мене вдома вб’ють, не знаю, що маю робити.
— А чим закінчилась ця історія? Як вийшли з ситуації?
— Закінчилося тим, що були вагомі докази на це будівництво, що люди там працювали: була фотофіксація під час обіду, коли на роботі хтось десь якісь відео записував родині. Зібравши ці всі докази, відправивши головним інвесторам, не нашим прошаркам, тому що взагалі у засновників, які починають будівництво, немає цілі обманути, в них є виділений капітал, — зазвичай беруть наших на роботу чехи, наші йдуть за те, що вони потім віддадуть «відкат» чехам, і наймають ще знизу під себе ще наших. А потім, щоб у них було за що віддати «відкат» чехам, кидають знизу наших, не виплачують зарплату. І таких ситуацій дуже багато. Але є і інша сторона. До нас звернулися сім хлопців, нібито їх обманули на будівництві. Ми почали активно займатися цією справою, навіть сюжет знімали. Я переписувався з головним по будівництву. І він мені чітко сказав: нехай повернуть інструмент, я поверну гроші. А вони мені кажуть: ми не брали інструмент. І тут уже слово проти слова. Як довести, чи вони брали, чи вони не брали інструмент? Ми це не довели. Тобто ця справа не закінчилася ні на чию користь, крім користі директора цього будівництва. Ми на цю справу витратили дуже багато часу, тому коли людина приходить і пише скаргу, вона відповідає за свої слова.
— Після 2022 року як взагалі змінилася робота цих «агентур», якщо врахувати, що величезна кількість українських біженців опинилася в Чехії?
— В один момент все стало гірше, тому що людей сюди багато приїхало: люди шукали роботу, люди зверталися, агентури брали цих людей на роботу, просто пачками, а потім їх, якщо щось тобі не подобається, то виганяли з роботи, тому що далі 10 людей стояло на твоє місце. Ставки знизились, зарплати менші почали платити, більше штрафувати людей, але це недобросовісні «агентури». На сьогодні ситуація стабільна і набагато краща. Я завжди буду з посмішкою згадувати початок 2026 року, що нарешті влада почула нас як одну з найсильніших діаспор тут, у Чеській Республіці, і одну з найуспішніших в роботі, і почали вже боротися з цими «агентурами».
— Яким чином це відбуваєтся? Які процеси почалися?
— Перевірки.
— Чому раніше так не контролювали? Через те, що не зверталися?
— Справа в тому, що апарат не був готовий до такої кількості переселенців. У 2016 році, коли нам зробили безвіз і сказали: поїдете вип’єте каву в Парижі, — поїхали на заробітки. І кожен поїхав не з добра на заробітки, не за романтикою поїхав. Кожна людина була в якійсь фінансовій скруті в Україні, і тому вимушена була поїхати сюди, за кордон, щоб заробити кошти для себе, для своєї родини. І сам апарат просто не справлявся з цим. Тому що є тут процес. Ти звертаєшся, ти пишеш скаргу, це в тебе приймають, потім розглядають. Мусить бути доказова база того, що ти написав. І тільки після цього вживаються якісь заходи. Вони не були готові до цього. А ці псевдоклієнти, ці афери цим користувалися.
— Скільки зараз на день до вас звертається українців, яких обманули? І скільки раніше було цих звернень?
— Раніше було набагато більше звернень, зараз трошки менше, але вистачає. Для вас, українці, на базі штучного інтелекту ми створили сайт cizinec.eu. Ви заходите на сайт і там можете отримати негайну допомогу. Тому що в нас багато було випадків: люди сиділи в поліції, їм давали протоколи, вони не розуміли, що вони підписують. Достатньо зайти на сайт, зареєструватися. Є членський внесок 210 крон на місяць — і у вас свій бухгалтер, юрист та психолог.