Біженка з України — тепер директорка школи в Чехії
Вона — приклад сміливості, рішучості і жаги до навчання. Соломія Маковська за пару років вивчила чеську, здобула високі вчительські відзнаки і нині перемогла в конкурсі за керівництво школою в Їглаві. Про новий успіх молодої українки пишуть засоби інформації краю Височина.
Новий імпульс і наголос на сучасній освіті, що відповідає актуальним тенденціям у педагогіці, — такі вимоги мало єпископство у Брні до претендентів на директорування в церковних школах, які воно заснувало. І директорка Християнської основної школи в Їглаві, яка керувала нею 22 роки, — програла. Тепер школу очолить 26-річна Соломія Маковська — вчителька англійської мови і цифрових технологій, лауреатка премії Global Teacher Prize Czech Republic за 2025 рік, володарка звання «Вчитель року Височини — 2024» і власниця європейського сертифікату якості за координацію міжнародних освітніх проєктів обміну учнями Erasmus і eTwinning.
А ще чотири роки тому, після початку повномасштабного вторгнення Росії до України, вона з однорічною дитиною в колясці пішки дісталася до кордону України, а в Чехії почала з нуля: з неможливості, як здавалося, купити «нормального хліба», бо ж скрізь було написано, що він «черствий»… «Вона змогла впоратися з мовним бар’єром і долучитися до чеської освітньої системи. І за пару років стала яскравою особистістю сучасної освіти», — прокоментувала її призначення речниця Брненського єпископства Анежка Бенешова.
Вивчивши чеську, Соломія Маковська набралася сміливості і розіслала своє резюме по їглавських школах. І вже на першій співбесіді в школі Томаша Ґарріґа Масарика отримала пропозицію викладати англійську мову. І, навчаючи дітей, сама далі вчила від них чеську — і своєю працездатністю й позитивним підходом до життя стала мотивацією для своїх учнів: «Вони кажуть, що коли я змогла вивчити мову за два роки, то зможуть і вони». А ще учні хвалять її педагогічні здатності: «Це не нудне запам’ятовування слова за словом — вона долучає до цього гру, і нам легше вчитися».
І тепер, готуючись до нової директорської посади, Соломія Маковська каже: «Як мати двох дітей, я хочу, щоб школа була живим і безпечним місцем для всіх. Моєю метою є якнайкраще долучитися до життя школи і продовжити все добре, що тут є й працює. Вірю, що спільними зусиллями зі вчительським колективом, батьками і всією нашою командою ми будемо й далі розбудовувати добре ім’я цієї школи і створювати для дітей світліше майбутнє».
І нагадує про своє особисте гасло, яким вона керується: «Як ви хочете, щоб люди ставилися до вас, так і ви ставтеся до них».