Генератор, ліжка, медичні матеріали — чеські волонтери далі возять допомогу до України
«Фургони, повні допомоги» („Dodávky plné pomoci“) — це не опис, а назва організації, яка влаштовує збори і на ці кошти закуповує допомогу для України. Фургони, повні допомоги, прибули нещодавно і до Одеси.
Самі фургони теж залишаються в Україні як допомога. І, звичайно, їхній гуманітарний вантаж. Частина його призначена для однієї з місцевих гуманітарних організацій, яка виробляє різноманітне приладдя для військових і для догляду за пораненими бійцями. В організації вдячні не тільки за цю допомогу, а й за моральну підтримку, яка дає відчуття, що українці не самі в протистоянні ворогові.
Група з п’яти чеських волонтерів прибула до Одеси власним коштом і у свій вільний час під проводом Павела Обрдліка. «Ми допомагаємо тим, що знаходимо авта, які їм тут годяться — чи для війська, чи для медиків, — і наповнюємо їх тими речами, які їм потрібні», — розповідає він.
Цього року найбільшим дарунком став 60-кіловатний генератор вагою в 850 кілограмів. Завантажити, а потім вивантажити його було нелегко, пригадує Обрдлік. Це був дар празької судноплавної компанії Prague Boats, яка возить туристів по Влтаві.
Наступним пунктом на мапі Одеси була одна з великих лікарень. «Ми привезли 14 старих металевих складаних ліжок, які в нас були, по суті, сміттям. Тут їх іще використають у лікарні. Якраз воно й добре, коли доводиться регулювати ліжко без електрики. До цього ми привезли ще матраци, постільну білизну, деякі медичні матеріали, милиці», — перелічує Обрдлік.
«Допомога потрібна всім лікарням в Україні, бо вони мають лікувати не тільки звичайних пацієнтів, а й поранених бійців, яких привозять щодня. Концепція цивільних лікарень не була на це розрахована, тому дуже не вистачає місця і ліжок. Ми весь час маємо багато людей, яких мусимо десь розмістити», — каже пані Наталія з благодійного фонду «Південний берег».
Давні зв’язки
Малі чи середні чеські гуманітарні організації знаходять собі в Україні партнерів приблизно такого ж розміру. І важливу роль при цьому відіграють особисті, приятельські й давні зв’язки.
«Одеса з’явилася в нас тому, що тут вчився приятель, тут він познайомився зі своєю дружиною, так що має тут багато друзів. А ще ці особисті зв’язки дали можливість вийти на неприбуткові організації, що перебувають у контакті зі Збройними силами України. Так ми змогли дістатися до людей, яким ми віримо і які передають цю допомогу туди, де вона потрібна», — додає Обрдлік.
Отримувати підтримку в Чехії, за його словами, стало складніше. Тепер доводиться більше старатися. «На початку, коли я їхав у свою другу подорож, то тільки написав у фейсбуці, що потрібні гроші на дизель, як за пів години вже мусив зупиняти навалу грошей, бо було вже забагато», — пригадує він.
«А тепер мусимо вже працювати в соцмережах. Але нинішній збір наразі найуспішніший із усіх досі. Ми зібрали на платформі Donio близько 550 тисяч крон. Іще щось зібрали безпосередньо на наш відкритий рахунок від людей, які ближчі до нас, — десь іще тисяч 100. Ну, і ще ті речі, які ми отримали, ось як той же генератор — то була найбільша допомога, яку ми сюди привезли», — перелічує Павел Обрдлік.
А чотири авта, що їх волонтери привезли з допомогою, вони передали українському війську і гуманітарним організаціям для їхніх потреб. Цього разу це два великі фургони і два легковики.