Оркестр Празького граду зіграв у Києві. І привіз із собою історичний прапор

У неділю чеський президентський оркестр влаштував сюрприз пасажирам на київському головному вокзалі, а в понеділок виступив іще в кількох місцях української столиці.

Виступ на вокзалі 16 листопада разом із оркестром президента України став частиною чеських святкувань Дня боротьби за свободу і демократію, що вшановується 17 листопада. Записане в неділю просто на сходах головної зали київського вокзалу виконання гімнів Чехії, Словаччини, України і Європи пролунало в понеділок у запису в Празі під час вручення премій ініціативи «Пам’ять нації» („Paměť národa“) — її отримали двоє чехів, двоє словаків і українка.

Саме ця ініціатива, разом із канцелярією Празького граду і посольством Чехії в Україні, й організувала ці виступи, що символічно висловили підтримку Україні і поглибленню чесько-українських відносин.

Ініціатива також іще раз привезла до України символічний чехословацький прапор із 1968 року, який збігається з нинішнім чеським. Він стояв, поруч із українським, і під час виступу двох оркестрів на вокзалі.

І подорожні, мабуть, дивувалися, чому цей прапор такий пожовклий від часу і ще й заплямований. «Це справді прапор Чехословаччини, який 21 серпня 1968 року (в день початку вторгнення радянських і союзних їм військ — ред.) був вкритий кров’ю чотирьох захисників Чехословацького радіо, які загинули, зупиняючи радянські танки буквально голими руками — так само, як і деякі українці намагалися 2022 року зупинити російські танки без зброї», — сказав заступник голови військової канцелярії президента Чехії Отакар Фолтин.

Отакар Фолтин | Фото: René Volfík,  iROZHLAS.cz

«На прапорі важлива стрічка, яку прив’язали до нього оборонці Вугледару. Коли ми привозили цей прапор на фронт, вони вирішили щось додати від себе. Тож вони влаштували імпровізацію — прив’язали там, на фронті, цю стрічку з подякою Чехії», — додав Фолтин.

А в понеділок такого ж сюрпризу зазнали пасажири на станції метро «Золоті ворота», де теж виступив чеський президентський оркестр.

Також музиканти Варти Празького граду грали й на Софійській площі біля храму Святої Софії. Меморіальна дошка на стіні за оркестром нагадувала, що саме на тому місці 28 вересня 2014 року урочисто присягали і освятили свій прапор добровольці так званої Чеської дружини — добровольчої частини, створеної в тодішній Російській імперії з чехів, які жили на її території. Вона стала зародком збройних сил майбутньої Чехословаччини. Формувалася Чеська дружина саме в Києві.

Останньою зупинкою для оркестру стало посольство Чехії в Україні. На його стіні зображений вертоліт Sikorsky UH-60 Black Hawk, що був куплений для українського Головного управління розвідки на кошти донорів, чеських громадян.

«Головною метою є, звичайно, висловити підтримку Україні, яка воює вже четвертий рік. Те, що нас у Європі ця війна вже трохи втомлює, зрозуміло, але це й сором», — сказав Отакар Фолтин.

Він нагадав, що ці акції підтримки відбуваються у присутності чеського прапора, вкритого кров’ю загиблих 21 серпня 1968 року біля Чеського радіо чехів. «Усе це разом є сигналом українцям: ми розуміємо, що ви боретеся за свободу, і зробимо все, щоб ви перемогли», — додав він.

«І якщо в цей момент є якесь правильне місце, де можна святкувати День боротьби за свободу, то це Україна, — вважає Фолтин. — Якщо підтримка західних країн Україні збережеться, Україна зможе захищатися й далі».

Автор : Martin Dorazín | Джерело: iROZHLAS.cz
ключове слово:
увімкнути аудіо